Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnsanlık tarihindeki en ilginç hikayeler nelerdir?

Yavuz Sultan Selim in aşk hikâyesi
             
            “Celâdet ve adaletin timsâli Yavuz Sultan Selim , Mısır Seferi’nden sonra fethettiği beldede adâlet ve otoriteyi tesis için, bir süre kalmak ister. Bunun için hazırlıklar yapılır ve padişahın otağ-ı hümâyunu kurulur. Sultanın çadırını temizlemekle vazifeli kadınlardan biri, akşamları çadıra dönen Yavuz’u o gün ilk defa yakından görür ve o andan sonra onun sevgisiyle yanmaya başlar. Zamanla bu sevgi, bir sevdâ olur Mısırlı kadının yüreğinde. O, düştüğü derdin çaresizliğini bilir; fakat bununla birlikte çâre aramaktan geri durmaz.

Bir cuma günü Koca Yavuz çadırdan çıktıktan sonra bir tanıdığına yazdırdığı kâğıdı, sultanın yastığının yanına iliştiriverir. Kâğıtta; ‘Derdi olan neylesin?’ yazmaktadır. Sultan, gece istirahatına çekildiğinde yastığının yanında bulduğu kâğıtta yazılı bu ümitsiz cümleye, bir karşılık yazıp yastığının altına bırakır. Kadıncağız sabah, ‘Acaba sultan cevap yazdı mı?’ heyecanıyla -belki de biraz ümitle- yastığın altına bakar ve kâğıdının arkasına bir şeyler yazılmış olduğunu görür. Sırdaşına okuttuğu bu notta, ‘Derdi neyse söylesin!’ yazmaktadır. Kadıncağız en azından derdini anlatabileceği düşüncesiyle biraz da olsa sevinir, ümitlenir bu cümleyle. Fakat padişahın celâdeti onu korkutmaktadır. ‘Şîrlerin pençe-i kahrında lerzân olduğu’ Koca Yavuz’a böyle bir şey söylemek kolay mıdır?!.. Bu defa kadın, ‘Korkuyorsa neylesin?’ yazılı bir kâğıt bırakır sultanın yastığının altına ve ertesi günü sabırsızlıkla bekler. Ertesi sabah yine yastığın altına heyecanla bakar; sultanın kaleminden çıkan, ‘Hiç korkmasın, söylesin!’ yazısını görünce kadının ümidi biraz daha artmıştır. Hiç olmazsa kendini yakıp kavuran derdini söyleyecek, kabul görmese de, derdinden bir nebze olsun kurtulacaktır. Kadıncağız bütün cesaretini toplayıp akşam sultanın gelme vaktinde çadırın girişinde bekler. Birazdan Koca Yavuz, bütün haşmetiyle görünür; hâlinden, duruşundan kadının kendisine bir şeyler söylemek istediğini fark eder: ‘Söyle!’ der kadına. Edeble el-pençe duran kadın titremeye başlar ve dizlerinin bağı çözülür. Padişah gür sesiyle ikinci defa ‘Söyle!’ deyince, kadın, heyecanından sadece; ‘Efendim!’ der ve gerisini getiremez; Koca Sultan’ın celâdetinden duyduğu heyecanla yere yığılır ve ruhunu oracıkta Rabb’ine teslim eder. Herkesi bir telâş ve heyecan sarsa da, gözler Koca Yavuz’dadır. Meseleyi günlerdir hisseden Yavuz’un bu tablo karşısında yüreği yanar, gözleri dolar ve şöyle der: ‘Hakîkî âşık odur ki, sevdiği uğruna kalbi dursun!” 
  • Paylaş
Dashrath Majhi'nin Hikayesi
Hindistan'da yaşayan Dashrath Majhi'nin karısı tedavi göremediği için ölür,çünkü en yakın doktor,bulundukları kasabanın 70 km uzağındadır.Kimsenin karısıyla aynı kaderi paylaşmasını istemeyen bu adam,bir çekiçle Gehlour Dağı tepelerini kırarak o 70 km'lik yolu 7 km'ye düşürmüştür.1960'da başladığı bu iş,1982'de bitmiştir.

Dünya Tarihi

Dünya Tarihi

  • Paylaş
Astronot biliminin önemli isimlerinden Danimarkalı bilim adamı Tycho Brahe, vaktinde tuvalete gidemediği için hayatını kaybetmiş. 

16. yüzyılda yemek bitmeden sofradan ayrılmak hakaret sayıldığından;o gece, şölene gelmeden önce tuvalete girmeyi unutan Brahe, yemekte içkiyi fazla kaçırınca, izin isteyemedi ve idrar kesesi patlayınca; bilim adamı, 11 gün acı çektikten sonra öldü. 

  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

623 Görüntülenme5 Takipçi3 Yanıt