Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnsanlık tarihindeki en kötü zaman ne zamandır?

  • Sezar'ın kılıcı, galyalı 40 bin kadar kadın ve çocuğu öldürmesi.
  • Japonya'ya atılan atom bombaları.
  • Ruanda katliamı.
  • Son dönemde ise ABD'nin Irak işgalinde 1.5 milyon insanın ölümüne sebep olması.
  • Paylaş
En kötü olarak nitelendirilebilecek birçok zaman vardır. Benim kanaatime göre bu, Josef Stalin zamanıdır. 1922′ den, 1953 yılına kadar Sovyetler Birliği Merkez Komitesi Komünist Partisi Genel Sekreteri görevinde, Lenin’ in ölümünün ardından da Sovyetler Birliği lideriydi. Büyük Temizlik adını verdiği harekatla, kendisine muhalefet olan -kendi partisinin üyeleri de dâhil- herkesi idam ettirecek, tahmini 400-500 bin kişinin ölümüne sebep olacak derecede paranoyak ve psikopat bir liderdi.Döneminde uygulamak istediği ekonomik ve sosyal politikalar yüzünden, 1932-1933 yılları arasında, şimdiki Ukrayna ve Rusya’ nın Kuban bölgesinde yaratılan suni kıtlık yüzünden 5-10 milyon arasında insanın ölümüne doğrudan sebep olmuştur.
2. Dünya Savaşı sırasında önce Hitler’ le “Saldırmazlık Anlaşması” nı imzaladı. Böylece hızla ilerleyen Alman güçlerine ve faşizm yanlısı diye nitelendirdiği ülkelere karşı vakit kazandı. Baltık Ülkeleri ve Polonya’ yı tampon bölge olarak düşündü. Eğer Hitler imzalanan anlaşmaya sadık kalsaydı, hem Almanya ile arasında bir sınır, hem de Batı ile arasında bir duvar oluşturacaktır. Ancak işler beklediği gibi gitmedi ve Alman güçleri 1941′ de Sovyetlere saldırdı. Buna karşılık olarak Stalin’ de müttefik güçlerinin yanında yer alarak karşı bir hamle yaptı. Hatta Berlin’ in kontrolünü ilk ele geçiren kuvvetlerin Sovyetler Birliği olmasından ötürü, Dünya’da da popülaritesi bir anda arttı. Tabi ki bunların bedeli olarak da, 2.Dünya Savaşı’ nda en ağır hasarı veren ülke oldu. Tahminen 24 milyon insanı bu savaşlar sırasında öldü.

İnsanlık Tarihi
  • Paylaş
Sanayi devrimine kadar dünya tarihi üç aşağı beş yukarı aynı seviyede gitmiş gibi. Sanayi devriminden sonra da Dünya savaşları arasındaki zamandır muhtemelen.
  • Paylaş
İnsanlık varoluşundan bu yana berbat durumda . İyi olduğu dönem göstermek daha zor . Bilim ve teknolojinin son derece ilerlediği bu dönemde bile durum kötü. Tarihe bir bakarsanız kölelik , arenada aslanlara yem olan mahkumlar , cadı avları , yakılan insanlar, katliamlar , ...sayısız acılarla dolu bir insanlık tarihi söz konusu.Kendi sonunu kendi getirene kadar da bu acılar bitmeyecek.
  • Paylaş