Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnsanlık tarihinin en sürükleyici öyküleri nelerdir?

Shavarsh Karapetyan
Tarih
Bu adam Ermeni asıllı, Sovyet yüzücü Shavarsh Karapetyan. Shavarsh 1976 yılında 11 tane Dünya rekoru kırdı, 17 kere Dünya şampiyonu, 13 kere Avrupa ve 7 kere Sovyet şampiyonu oldu. Shavarsh 16 Eylül 1976'da Erivan Gölü'nde günlük koşusunu yaparken bir otobüs kontrolü kaybederek 92 yolcusuyla göle uçtu ve 10 metre derine gömüldü. Shavarsh tereddütsüz buz gibi, karanlık ve kirli suya daldı, ayaklarıyla camları tekmeleyerek yolcuları çekip çıkarmaya başladı. 20 dakikada tam 30 dalış yaptı. Çıkardığı insanların yirmisi kurtuldu. Shavarsh son yolcuyu çıkarırken bilincini kaybetti. Cesareti ona pahalıya patlamıştı, ikinci derece zatürree olmuş ve cam kırıklarının neden olduğu kanamalar sebebiyle kanına kimyasallar bulaşmıştı.

Doktorlar onun başarıp başaramayacağını bilmiyorlardı, çünkü hayatı pamuk ipliğine bağlıydı ve 46 gün komada kalmıştı. Sonunda iyileşmişti, fakat yeni rekorlar, madalyalar kazanamayacaktı artık.

Hepsi bu değildi. 19 Şubat 1985'de yakınında başlayan bir yangında yanan bir binaya düşünmeden dalan Shavarsh birçok insanın hayatını kurtarmış fakat ciddi yanıkları sebebiyle uzun süre yine hastanede kalmak zorunda kalmıştı.

1993 senesinden beri Shavarsh Moskova'da "İkinci Hayat” ismini verdiği dükkânında ayakkabı tamir ederek sıradan bir yaşam sürüyor. Daha sonra ona "Senin için olayın en korkunç yanı neydi?" dediklerinde, Shavarsh “Çok fazla dalış yapamayacağımı biliyordum, bu sebeple hata yapmamam gerektiğini de. Aşağısı çok karanlıktı ve ben hiçbir şey göremiyordum. O sıra bir yolcu yerine bir koltuk çıkarmışım. Koltuk yerine birini daha kurtarabilirdim. Hala o koltuk rüyalarıma giriyor" demişti.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

472 Görüntülenme4 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları