Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnsanoğlu neden eşe ihtiyaç duyar? Hayatında biri olmayan evliliği tercih etmeyen kişiler için düşünceleriniz nelerdir? Mutlaka herkes evlenmeli mi?

Umarım bu soruyu Mustafa kemal taştekin görmez. Her ihtimale karşı eksi hazırda bekliyorum. : -)
 • Paylaş
13

Şaman, Yahu üstadım her yanıtını da eksileyelim demedim @mkemaltastekin 'in. Bir o yanıt süper rekora gidiyor, destek amaçlı eksiledik. Yoksa adam doğru şeyleri açıkça ifade ediyor diye gelip eksiliyorlar, tamamen o eksilere karşıyım. Koy elini vicdanına adam bir tane bile erkek mizacını dürüstçe ortaya koymayan yanıt yazmadı...☺

Mustafa Kemal Taştekin, Ahahaaa ben bu soruyu cevapladım zaten yanıtlara dikkatle bak:))

Şaman, Abovv diyorum hem de nasıl yanıtlamış. Adam adam kardeşim bak sevdi mi de severmiş, zaten insan sevdiğini öper ☺

Ece Naz Sonat, Hahaha affetmez gerçekten :)

Mustafa Kemal Taştekin, Şaman sensey beni bi sen anlıyodun zaten ondan 'erkeklerden Şaman sensey':))

Şaman, Yok yok hakkan'da çok iyi anlar ama bozuntuya vermez ☺

Şaman, Aslında bütün erkekler anlıyor da kadınların istekleri doğrultusunda davranarak prim yapabileceklerini düşünüyorlar ☺

Mustafa Kemal Taştekin, Eh tabi ne yazıkki öyle bir taktik var bizim koçlarda:)

Şaman, Merak etme üstat çentikleri karşılaştırınca çok geriye düşüyor o koçlar ☺

Hakan, Önce bir cevabı okuyum döncem siye :-)

Hakan, Bu önyargı kötü bişey walla yaaaa. Müdürün günahını almışım. Pardon sayın müdürüm. :-) ece bile onaylanmış bildiğin aşk adamı :-)

Şaman, Diyorum işte insan sevdiğini öper diye ☺

Mustafa Kemal Taştekin, Şeyh uçmaz müritleri uçururmuş:)

Herkes bir kere evlensin noolur :) Başka türlü ikrar olmayız. Ama noolur evlenin, bir ömür boyu katlanabiliyorsanız devam edin ama dayanamadığınız yerde bırakın birbirinizi. İlahi tek eşlilik (marksist bağlamda) dönemine geçelim artık yeter. . Rahat bırakın birbirinizi . . Evlenin boşanın! Hukukçular da bir işe yarasın. . Ne bileyim işte öyle. Tabii ki evlenmeyin. İstemiyorsanız evlenmeyin. Yahu hayatımda biri var demek için imza atmak mı gerekiyor. Ya da çocuğumun anası babası bu demek için. Söylemek yetmez mi? Nedir bu mülkiyet zihniyeti?
 • Paylaş
1

Belgi Saygı, Vay arkadaş şeref duyarım müdür yanıtımı beğenmiş :)

İnsanoğlu, sevmek, sevilmek ve sonsuz güvenebileceği biri olsun istediği için bir insana ihtiyaç duyar... Fakat öyle bir çağda yaşıyoruz ki, "seviyorum" diyen çok insan olmasına rağmen, gerçek sevginin anlamını bilen insan yok denecek kadar az... Her insan içten içe, sevmek ve sevilmek istediği halde, bazen hiç yapmayacağını sandığı şeyler yapabiliyor... Ama ben o insanlara da suç bulamıyorum, zira o insanları o duruma getiren bazı durumlar olmuştur... Hayatında kimse olmayıp vede evliliği düşünmeyen insanlar, ya çok derin yaraları vardır ve düşünmeye, kendilerini bulmaya ihtiyaçları vardır, ya da aldıkları darbelerden bıkkınlık gelmiştir artık... Ama söylediğim gibi, her insanın sevilmeye, sevmeye ve güveneceği birine ihtiyaç duyduğu için, bir zamandan sonra birini seveceklerdir... Ama evlilik istemek zorunda değiller tabii ki... Kendi kararları sonuçta ...
 • Paylaş
Efendim yıl 2000'lerden bir zaman. Ben dahiliye stajımı bir doktorun polikliniğinde yapıyorum, tansiyon bakıyorum, kan şekeri, boy-kilo falan. Öğleden sonrası hastalar azalmış içeriye iki kardeş girdi, kadın ve erkek. Yaşları 75 civarında. Kilo ölçümü için kadın olanın ayakkabılarını çıkarması gerekli, kadıncağız eğilemedi zorladı, uğraştı benim yardımımı da istemedi, halletti bir şekilde ayakkabıyı çıkarttı, muayenesi yapıldı ve gittiler. Sonraki hasta ise yanında kocası ile gelmiş 73 yaşındaki bir kadın. Kilo ölçümü için 'lütfen ayakkabınızı çıkartır mısınız?' sorusundan sonra kadın ayakkabı için eğildi fakat kocası 'dur... Hanım sen eğilme şimdi belini incitirsin' dedi. Daha fazla bir şey yazmaya gerek duymuyorum.
 • Paylaş
2

Ayhan Şimşek, Amcam ezberlemiş başına gelecekleri :)

Arif N., motiya hamuti vognarttuyi

Herkes evlenmeli mi? Sorusunun insan sayısı kadar cevabı olur. Subjektif konuların tek doğrusu olmaz. Mesela Sokrates'e bakalım ne diyor: "Gençler muhakkak evlenin karınız iyi çıkarsa mutlu kötü çıkarsa filozof olursunuz" İnsanoğlunun eşe ihtiyaç duyması elbette insanın en temel dürtüsü olan var olma dürtüsünün bir neticesi olan üreme ihtiyacıdır.
 • Paylaş
İnsanoğlu anlaşılmak istediği için bir eşe ihtiyaç duyar. Eş ifadesinin kavramı da bence bu çerçevede iyileştirilmeli.
Yalnızlık kişiyi güçlü kılar! Bu güç sağladığı başarı ölçüsünde (belki de fazlası) manevi bir boşluk yaratır. Bu boşluk büyüdükçe anlaşılmak güçleşir. Güçleştikçe büyüyen anlaşılmazlık insanı çiçeklere ve diğer tür canlılara yöneltir. Belli bir noktadan sonra ise kişi kendi türünün yaşamına cephe alarak huysuzlaşmaya başlar. Kısacası acıktıkça kendini yer bitirir.
Evliliğin ise birbirini anlayan, güvenen samimi kişiler arasında olup olmamasının ince bir anlamı vardır. Bu anlam bencillikten geçer. Bu bencillik tam olarak gereksizdir.
O denli birbirini anlayan ve bu anlayışla yaşamaktan keyif alan insanların bunu evlilik gibi bir kavramla belgelemelerini sadece bir anlık bir'ekşın olarak görüyorum.
Ve bu ekşına gereksinim duyan eşin eşliğinden tam da bu an'da şüphe etmek gerekir.
Edilmiyorsa da bir ömür susulup, mutluluklar dilenir... .
 • Paylaş
İnsanın eşe ihtiyaç duymasının çok fazla sebebi var. Yalnızlıktan korkması, üreme güdüsü, düzenli hayat istemesi, cinsel ihtiyaçlar... Hayatında hiç bir şekilde biri olmayan bir insan olamaz, bahsettiğim cinsel ihtiyaçlar yüzünden ama kabul etmek gerekir ki bazı insanlar evliliğe uygun değildir ve bunun farkında olup evlenmemelerini saygıyla karşılıyorum. Herkes evlenmek zorunda değil, yine de bu birini sevmeye engel değildir. Ama ben evliliğin insanı amaçlarından uzaklaştırdığını ve yüzeyselleştirdiğini düşünüyorum. Genelleme yapmak istemem ama birine kendini ne kadar adarsan, kendi benliğini bir o kadar kaybedersin. Bu bencillik de değil, insan kendiyle olan ilişkisini bir kenara atmamalı. Sonuçta en çok vakit geçirdiğimiz kişi kendimiziz. Ama maalesef ilişkiler ve evlilikte bunu korumak zor oluyor. Karşımdaki kişinin isteklerime saygı duyduğunda yürür sanırdım ama olmuyor. Aynı amaç ve isteklere sahip olunursa, anca o zaman evlenilebilir bana göre.
 • Paylaş
4

Belgi Saygı, Katılıyorum sana ama yine de evlilik yapamayacak kişiyse eğer kendini bilmez aynı amaç ve istekler de olsa yürümüyor. Tecrübeyle sabittir ;)

Ece Naz Sonat, Doğrudur bazı insanlar yapamıyor, sıkılıyor. Ben de şimdilik kendimi öyle görüyorum ama bakalım, belki değişir düşüncem... :)

Belgi Saygı, Belki :) O yüzdeeen; su akar yolunu bulur diyelim biz ...

Ece Naz Sonat, Aynen büyük de konuşmamak lazım :) :)

Evlenmenin amacı sevdiğine daha çok vakit ayırmaktır. Birbirine vakit ayıran ve bundan hoşlanan kişiler evli olmasalar bile mantıken evli sayılırlar.
 • Paylaş
10

Ece Naz Sonat, Tam bir aşk adamı

Mustafa Kemal Taştekin, Teveccühünüz efendim:)

Hakan, Yok inploide yeni ısındığı dönemler :-) şimdi olsa bu yazıya neler eklenecektir neler .:-)

Ece Naz Sonat, Hmm sonradan açılmış desene.. :)

Mustafa Kemal Taştekin, Hahaaa doğru tespit:) tabi böyle de istersem yazabiliyorum demek ki:)

Hakan, Double soul :-)

Ece Naz Sonat, İşte biz anlayamamışız. Bizim ayıbımız.

Mustafa Kemal Taştekin, Rica ederim hepiniz değerlisiniz benim için dostlarım:) ben başka sitelerde grup sahibi ve moderatorum ve yazı deneme ve şiirlerim var. İlgilenen olursa özelden yazsın:)

Hakan, Çok tehlikeli Çooook :-) bak muhabbet şiire geldi...

Mustafa Kemal Taştekin, Dur hemen bir şiirimi paylaşayım. Şiirimin ismi 'Dut' : Ben bir yapraktım sense bir ipekböceği/ Arkadaş oldum seninle bilemedim beni yiyceğini:)

İnsanoğlu diğer tüm eşeyli üremeye mahkum mahlukat gibi üremek için eşe ihtiyaç duyar. Üreme olmasa bile seks insanın temel ihtiyaçlarından biridir, seks için de eşe ihtiyaç duyar ama onun mümkün mertebe yenisini ister, yeni tamam da onu da değiştirmek ister. Hallice bir para kazanırsa yaşlanınca kendine bir bakıcı tutabileceğinden yaşlanınca yalnız kalmayayım düşüncesi anlamsız sığ bir düşüncedir. Sevmek sevilmek gibi şeyler bir yere kadar işler önce aşk biter, ardından sevgi, onun ardından son kalan dayanak saygı da yok olur, çocuk varsa o da evden uçar, elde kalan çekmek çekilmek olur... .
 • Paylaş
İnsan eşe ihtiyaç duyduğu için evlenmemeli, her gün görmek istediği ve çok fazla zaman geçirmek istediği kişinin resmi ve kültürel olarak eşi olması gerekmektedir. Eş ile sürekli beraberliğin adıdır evlilik. Ülkemizde evlilik hep karşı cinsler arasında oluyor ama bu dünyada bu şekilde değil, hem cinslerde evlenebilir. Evlilik devlete ben bu kişiyi seviyorum demektir. Bence herkes mutlaka evlenmeli mi? Doğru eşi bulduğuna eminse, asla ertelememeli, kendimden biliyorum. Evlilik çok eğlenceli bir şey.. :)
 • Paylaş
İnsan eşe, sadakat bağlılık hisleri için ihtiyaç duyar fakat evlilik tabii ki şart değil. Birliktelik zamanlarında da giderilebilir bu duygular.
 • Paylaş
Evlilik olmasa bile insan duygusal bir varlıktır ve bu ihtiyacını karsılamak için yanında onu bırakmayacak birinin varlığına ihtiyaç duyar
 • Paylaş
Şefkatle bakcak biri şart. Yaş ilerleyince, planlandıı gibi gitmeyen işlerin tesellisi, bir eş tarafından gösterilen ilgi ile törpülenebiliyo.
 • Paylaş
Hiç bi sevgili ölene kadar seni beklemez ama evlenince araya çocu larda giriyo bi aile bağı oluşuyo soruya cavabım yannızlık korkusu
 • Paylaş
İnsan gönülden bağlı olan ortak bir alanda herşeyi paylaşabileceği, saygı görüp saygı gösterebileceği birine ve arkadasıyla ailesiyle paylaşamadığı şeyleri paylaşabilmek için eşe ihit, yaç duyar. Hayatında biri olmayan bir insan için evlilik söz konusu da değildir zaten. Önce hayatına birini alacakta sonra evlenebileceği insan olup olmayacağına karar verecekte, evlenecekte ohooo.. İsterse evlenmesin çok önemli değil, kişiden kişiye göre değişir. Toplumumuzun evlenmeden beraber yaşamayı kabul etmediği aşikar, ancak topluma kulak asmayan kendi özgürlüğünü ön planda tutan herkes evlenmesin, ya da evlensin bizene yani değil mi ?
 • Paylaş
Erkek yarımdır kadında yarım kalpler bir olunca ikisi birbirini tamamlar
bekar olanlar ne kadar istese de yarımdır
 • Paylaş