Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnsomnia hastalığı nedir? Neden kaynaklanır ve nasıl tedavi edilir?

İnsomnia hastalığı uyuyamama hastalığıdır.

 • Nedeni, gündelik ve genel konularda sürekli beynin meşgul olması ve bu durumları düşünmesi sonucu uykunun doğal olarak kendiliğinden gelmesinin engellenmesi.
 • Stres ve aşırı kaygılar
 • Diğer hastalıkların bir sonucu olabilir.
 • Bu hastalar uyku düzeni kurmaya çalışmalıdır.
 • Yatmadan önce yapılan aktiviler, yiyecekler uyku düzenini bozar. Buna dikkat etmek gereklidir.
 • Yastığı iyi seçmek gereklidir.
 • Gece yatmadan önce kafein almamak gereklidir.

Uykusuzluk nedenleri ve uykusuzluk için ne yapmak gerektiği daha önceden paylaşılmıştır Bakınız;

 1. inploid.com/t/saglikli-bir-uyku-icin-neler-gereklidir/inploid.com/t/saglikli-bir-uyku-icin-neler-gereklidir/
 2. inploid.com/t/uykusuzluk-cekenler-ne-yapmali-/inploid.com/t/uykusuzluk-cekenler-ne-yapmali-/


 • Paylaş
İnsomnia uykuya dalma, uykuyu sürdürme ve sonlandırmaya ilişkin sorunlar, dinlendirici olmayan uyku hastalığına denir.

Gündüzleri yorgunluk hissi, duygu alanında değişmeler, verimlilikte azalma, hatta düşünsel işlevlerde bozulma hastalığa davetiye çıkartır.Kafein, alkol ya da uyuşturucu : Kahve, çay veya kola içtiniz ya da çikolata yediniz; muhtemelen de çok fazla. Eğer hassassanız, azıcık kafein bile uykunuzu kaçırır. Belki de yatmadan önce sigara içiyorsunuz, burun tıkanıklığını azaltıcı reçetesiz ilaçlar, soğuk algınlığı ilaçları, diyet hapları veya bronşit ilacı kullanıyorsunuz. Uyku ilaçları ve alkol bazen uykunuzu getirir, ama uykusuzluğu yeniden gündeme getirir (çünkü vücudunuz uyuyabilmek için uyku ilaçlarına ve alkole alışır). Uyku hapları ve alkolle gelen uyku hafifletir ve huzursuzdur. Kronik ağrınız var, özellikle de ileri yaştaysanız ve eklem hastalığına yakalanmışsanız. Anjin (göğüs ağrısı) veya bir kalp hastalığı nedeniyle nefes alma zorluğunuz var. Horlamalı veya huzursuz uyuyorsunuz, gün içinde uykunuz geliyor, uyku apnesi söz konusu. Prostat sorunları, şeker hastalığı ve idrar yolları enfeksiyonu da sık sık idrara çıkmaktan uykunuzu kaçırabilir. Alerjiniz veya kronik tıkayıcı akciğer hastalığı gibi bir solunum rahatsızlığınız varsa, yatarken nefes alamamak sizi uyutmayabilir.

Doktor ve birey tarafından atılacak en önemli adım, ilk olarak uykusuzluk sorununun sebeplerinin araştırılması olmalıdır. Birçok İnsomnia vakasında, ruhsal gerginliklerin yanında, sağlık problemlerinin varlığı da önemli yer tutar. Depresyon, stres, zor uyuma ve nefes alma zorlukları İnsomania'nın sıklıkla görülen nedenleri arasındadır. Uykusuzluğun önüne geçmek için çeşitli meditasyonlar ve uyku saati değiştirme yolları önerilebilir. Amerikan Tıp Birliğinin yapmış olduğu bir araştırmaya göre 65 yaşındaki toplam 78 hasta, 8 hafta boyunca ilaç tedavisi veya psikolojik tedavi ya da her iki tür tedaviye tabi tutulmuştur. Hastalar 2 yıl sonra tekrar incelendiğinde uykusuzluk problemin de en başarılı tedavinin psikolojik tedavi olduğu ortaya çıkmıştır. Bu sadece psikoterapinin yeterli olduğu anlamına gelmemelidir. Bireyin insomnia ile savaşında en doğru uygulama, yapılacak tıbbi incelemeler sonucunda ortaya çıkacaktır.


 • Paylaş