Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnternet bir bağımlılık mıdır?

İnternet, "interneti kullanım amacı"nın dışında kullanılıyorsa evet bağımlılıktır.

Teşhis için, daha çok; online oynanan oyunlar, sosyal medyada geçirilen (harcanan ve değerlendirilen olarak ikiye ayırmakta fayda var) zamanın ölçümlenmesi ve ciddi ciddi değerlendirilmesi faydalı olacaktır. Sonuçta zaman da israf edilebilir.

TTnet araştırmasına göre; internet kullanıcı sayımız 30 milyon. Webrazzi'de konuyla ilgili bir yazı vardı:


Webrazzi: TTNET'in Gözünden Türkiye'de İnternet Kullanım İstatistikleri


Tabii "Bilgisayar kullanıcısı" ile "internet kullanıcısı" arasındaki anlam farkına da dikkat edilmeli.


Bu konuya, farkındalık kazandıracak bir uygulama projesini aylar önce Google Türkiye'deki yetkililere (Zeynep İnanoğlu ve Mustafa İçil) sunmuştum. İçeriği; "Personalytics" diye isimlendirdiğim, kişisele indirgenmiş bir çeşit Google Analytics versiyonu. İstenildiğinde, kullanıcının rızasıyla ve dışarıya paylaşılmamak üzere, kişisel kullanım istatistiği tutan bir uygulama. Sonucunda, kişi kendi istatistiğini ve nerede ne kadar zaman harcadığını görecek, daha bilinçli bir internet kullanıcısı olabilecekti. Yalnız, gizlilik politikalarına aykırı olduğundan (?) kuru bir teşekkür edildi :) Aslında uygulamanın tarayıcı pazarında kullanıcı kazanmak şeklinde büyük artısı vardı... Diğer tarayıcı sahibi firmalardan henüz yanıt gelmedi.

Hani, sözde milli içeceğimizin bir sloganı var ya: "Keyifle ve kararında..." diye. İnternetin de kullanım şekli ve dozuna dikkat etmekte yarar var.

  • Paylaş
yerine başka bir bağımlılık koyamadığın zamanlarda, evet.
  • Paylaş
Evet bağımlılık'tır.
  • Paylaş
Mahkumiyettir
  • Paylaş
İnternet bir araçtır. Nasıl ki pazarlama üzerine çalışan bir kişinin sürekli araç kullanmasını bağımlılık olarak nitelendiremezseniz, interneti kullanarak iş yapıyorsanız veya belli kazanımlar elde ediyorsanız, internete de bağımlılık diyemezsiniz. Ama, bilinçsiz bir şekilde her gün bilgisayarın başına geçip, sadece oyun ve gereksiz sohbet için kullanıyorsan o zaman kontrol altına alınması gereken bir davranış haline gelmiş demektir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

896 Görüntülenme6 Takipçi5 Yanıt