Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnternet erişimi temel bir hak olmalı mı?

Aslında internet erişimi hakkı eğitim hakkıyla neredeyse aynı şey. Çünkü eğer internetiniz yoksa toplumun geri kalanına göre büyük ölçüde dezavantajınız var demektir. İnternetin bilgi edinmedeki önemi tartışılmaz bu yüzden evet internet erişimi temel bir hak olmalı.
  • Paylaş
İnternet kullanımı temel hak kapsamında değil de temel özgürlük kapsamında değerlendirilmeli. Bu nedenden ötürü de kişilerin hem haberleşme hem de seyahat özgürlüklerini kapsadığını düşünüyorum. İnsan hakları evrensel bildirisinde de belirtildiği üzere bu özgürlükler ve haklar çerçevesinde internetin toplumun her kesimine ücretsiz ulaştırılması gereken bir hizmet olduğuna inanıyorum. Zira yakın bir gelecekte bu kapsama alınmasını da bekliyorum.
  • Paylaş
Internetten once bilgiye nasıl ulaşılıyordu? Gazeteler, kitaplar, ansiklopediler v.b. değil mi? Peki bunlar ücretsiz mi? Değil. Kütüphanelere de dolmuşa, otobüse binerek gidiyorduk yani gene. Bilgiye para harcayarak ulaşıyorduk, ben de çok isterim temel hak olarak ücretsiz olsun ama olmaz, çünkü dünyada temel hakların hepsine ulaşmak için para ödersiniz. Misal haber alma hakkımız temel hak di mi, bir tane beleş gazete var mı, ya da seyahat hakkı, ücretsiz seyahat var mı? Hatta temel hak olursa tekel doğar daha pahalı olur.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

686 Görüntülenme7 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları