Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnternet evlilikleri bitirir mi?

Bizim toplumda da her çamuru İnternet'e atma alışkanlığı başladı. Bunu soruyu soran arkadaşa yöneltmiyorum tabi ki. Recep Tayyip Erdoğan gidip Facebook'a "pislik yuvası" diyor. "İnternet'ten bulduğun kızla evlenilir mi? " gibi tepkiler oluyor halk arasında.

Facebook da kim var? Söyleyin kim var? Biz varız. Aynı biz sokakta suç işlemiyor muyuz? Kızlara sarkmıyor muyuz, cep telefonunda 13 yaşında kızın pornografik filmi olan adam da Facebook'da değil mi?

Sanki sokaklar günlük güneşlik, hiç suç işlenmiyor, hiç pislik yok. Sadece insanlar Facebook'da canavarlaşıyor sanki. Yok böyle bir şey efendim. Sokaklarda, evlerde ne varsa Facebook'da aynısı var. 12 yaşında bir kız profili açıp kaydolun bakalım neler teklif edecekler size? Ama özürlü bir kıza defalarca tecavüz eden 20 küsür adam da sokakta değil mi?

Facebook demek halk demek. Dışarıda ne varsa orada da o var. Ama bu tür platformların sağladığı bazı kolaylıklar var, onu da inkar edemem. Bu sosyal Facebook'u "tü kaka" yapmaz.

Evlilikler biter. Aslında ben çok şaşırıyorum insanlar onlarca sene birbirine katlanıyor. Kimisi çok iyi anlaşıyor, kimisi devam ettiriyor. Ama çiftlerden biri bir arayışa girmişse, biriyle tanışabilir, görüşebilir ve evliliğini bitirebilir. Ki zaten bu arayışın başlaması evliliğin bittiği anlamına gelir. İnternet burada sadece bir araç olabilir. Yoksa bir bayanın kahvenin önünden biraz salınarak geçmesi, 2 bakış atması da ona istediği şeyi sağlar. Yani bunu İnternet değiştirmiyor.
 • Paylaş
2
Nasıl yani kadın adamı modemle mi aldatıyormuş?
 • Paylaş
8

Redcat, peki ya adam kadını ? :)

Mustafa Kemal Taştekin, Erkeğe bir modem yetmez server lazım:)

Redcat, kadına da o zaman saklama kabı :)

Mustafa Kemal Taştekin, Hahahaaa güzeldi bu:) şimdi onayladım zekanı:)

Redcat, saygılar :)

Mustafa Kemal Taştekin, Kadının biri napolyona gelmiş demişki yuce Napolyon evlenelim ve sizin gibi zeki benim gibi güzel çocuklarımız olsun ister misiniz? Napolyonda demişki ya senin gibi aptal benim gibi çirkin olursa:)

Redcat, olduğu kadar güzel ve akıllı olurlar demiş kadın, aşk değil midir bu samanlık seyran olur.

Aslında bu başlığın altında bir kaç satır alt başlık açmak mümkün. Örnek verecek olursak;

 1. İnternet ve Gerçek yaşam arasındaki davranışlar.
 2. A-Sosyal bir internet bağımlısı.
 3. Sorumluluk duygularından yoksun insanlar. (bunu daha çok başlıklara ayırabiliriz)

Anlatmak istediğim aslında şudur; İnternet evliliği bitirebilir de, daha da çok bağlayabilir de.

Net dünyasında karşılaştığım canlı örneklerden birini vermek istiyorum, bir forum sitesinde evli olan bir çift, eşi ile birlikte takılıyorlar ve hemen hemen birbirlerinin bütün özelini biliyorlar, gizli saklı herhangi bir iş çevirmelerini gerektiren nedenleri kalmıyor ve gayet anlayış içinde eğleniyorlar.

Yukarıda sıraladığım başlıklar içinde şunları söyleyebilirim.

 1. İnternet ve Gerçek yaşamı tamamen karıştırmış durumdayız, yani sosyal ağ olan Facebook ve Twitter gibi siteler tamamen gerçek kimliğimizi yansıtmak zorunda olduğumuzu gösteriyor, ama bu kadar özelinde net dünyasında yayınlanmasının pek doğru olduğunu sanmıyorum.

 2. A-sosyal bir kişilik ailesiyle bile zaman geçirmek yerine saatlerce ve/veya günlerce bilgisayar başında pineklemeyi tercih edenler, hiç bir zaman ailelerine beklediği huzuru veremezler.

 3. Aldatma her zaman aldatmadır, bu herhangi bir resmi saklama, gizli saklı görüşmeler, masum dedikleri web-cam görüntüleri... vb. Evli insanlar, dışarda yapamadıklarını internette gayet rahat yapabilir, yapması gereken sadece bir hayal karakteri yaratmak. Bu kadar kolay ama evlilikler her ne kadar güven üzerine kurulsa da şu soruyu her evli çift sorar "ya aldatıyorsa" bu sorunun cevabı aslında çok basit, bu eşine olan güveninin eksikliğinden gelen bir sorudur, ne kadar güvenmezsen o kadar çok duyarsın... Ama evlilik sorumluluk gerektirir, çekirdek aile, huzurlu yaşam ve çocukların geleceği gibi, bu sorumluluklara sahip biri değilse eşiniz, yuvayı daha fazla kalıcı sonuç doğurmadan, kendi ellerinizle bitirin.

Çok uzun oldu farkındayım yalnız, anlatmak istediğim, internet evliliği bitirir de, bitirmez de...
 • Paylaş
1

Sevgiseli, Anladık biz dert etme. :)

Eğer eşte böyle bir potansiyel varsa bence suç internette değil, yani internet sana istemediğin konular, görseller dayatmaz tercihimiz olanını daha pratik, daha fazla seçenekli sunar ve bunu isteyen kişi de zaten böyle bir arayışta ise dilediğini her şekilde, her yerde yapar. Sonuç olarak bence eğer bir evlilik internette açığa çıkan bir flört ya da o bağlamda bir nedenden dolayı bitiyorsa aslında bitmesi gereken bir şey bitiyordur, çünkü insan böyle bir şey yapma isteği duyuyorsa, karşısındakine ne saygısı vardır, ne aşıktır, ne seviyordur ne de değer veriyordur.
 • Paylaş
1

Müslüm Manaz, bravo cok haklisin

Bakın, bir şeyi ne kadar yasaklar ne ondan ne kadar korkarsanız o kadar o duruma maruz kalırsınız. İnternette eşinizin sizi aldatmasından korkuyorsanız  eğer bir güven probleminiz varsa o eş sizi her türlü aldatacaktır. Önce aranızdaki güven problemini yenmeniz gerekir. "Bana zaman ayırmıyor internetten" diye şikayet ederseniz bunu karşılıklı konuşup birlikte eğlenceli paylaşımlar yapmaya başlamalısınız.
 • Paylaş
1

Müslüm Manaz, tamam da sevgili kardesim sende biliyorsun ki insanlar birsey omaz diye basladiklari bu tür sitelere sonradan cok saglam iliskileri dahi olsa etki altinda kalmaya ve bunu heyecaniyla yanlisa düsmeye basliyorlar buna ne deiyeceksin

Çiftler arasında bir paylaşım yoksa onu internet ve benzerleri doldurur. Yani evliliği internet değil eşlerin kendileri bitirir. Vesile kıldıkları ise suçladıklarıdır.
 • Paylaş
1

Dost, Aynen katılıyorum.

Evlilikleri bitiren internet değil, tıpkı internet gibi hayatındaki araçları yanlış kullanan insan eylemleridir. Günübirlik sanal alemi ziyaret ettiği halde evliliği devam eden insanlar var olabildiği gibi, interneti hayatının merkezine koyduğu için boşanan ya da boşanmaktan beter bir evlilik hayatı yaşayan çiftler de var olagelmekte. Özetle, aracı da amacı da rayından saptırmamak gerekir bu hayatta.
 • Paylaş
İlla bir bahane lazımsa evet bitirir.
 • Paylaş
Bence internet evlilikleri bitirebilir. Eğer eşinizin/sevgilinizin hiç görmediğiniz bir yerde, hiç görmediğiniz/bilmediğiniz biri ile elele fotoğraflarını görürseniz bitebilir de :)

Özellikle facebook gibi bir sosyal ağın ortaya çıkmasından sonra internette "siz özellikle engellemediğiniz sürece" bir çok özel bilgi paylaşılabiliyor. Internette özel hayat gibi bir çizgi yok, aslında olamaz da. Aslında bunda internetin suçu yok, çünkü siz ona ne veriyorsanız internet onu sunuyor. Siz interneti nasıl kullanmak istiyorsanız, o size onu sunuyor.
 • Paylaş
İnternetin evliliği bitirmesi, ölümün öldürmesi gibi bir şeydir. Bunlar sadece son noktalardır nasıl ki her yaşadığımız an ölüme doğru gidiyorsak ve ölüm dediğimiz nokta aslında çıktığımız merdivenin son basamağıysa, internet ve diğer dış etkenler olgunlaşmamış ya da çatırdamış ilişkilerin sonunu hazırlayan çerezlerdir sadece.
 • Paylaş
Böyle potansiyeli olan insan için internet bi araçtır ınternet olsada olmasada aldatır bu bıraz tignetin bozuk olması ıle ilgili.
 • Paylaş
2

Yunuscan Konus, Ne alakası var internetin evlilikle :) aldatacak insan sizi yanınızdaki insanla aldatır ama sizin ruhunuz duymaz kimbilir kacimiz kaç kez aldatildikta sirita sirita her şeyden bihaber geziyoruz

Yunuscan Konus, Sizin cevapla alakasız yorum yanlışlıkla size atmisim kusura bakmayin

Yol açtığı durum ile ilgili bence... Kadın ya da erkeğin hayatındaki öncelik sırasını oynatıyorsa ve bu durumdan sonuçlar doğmaya başlamışsa olabilir... Ama soruyu az daha açmalısın bence...
 • Paylaş
Beşeri ilişkileri nihayi olarak bitiren insandır. Ama arka planına baktığımızda milyon tane araç bulabilirsiniz, internet bunlardan sadece biridir. Tüm bu  Araçlar o ilişkinin nesnesi iken öznesi olan ilişkileri zedeleyecek şekilde yer değiştirmeye başlıyorsa ilişkiye de aracada zulmederizki, sonunda kırılıp elimizde kalır.
 • Paylaş
İnsan davranışlarını kestirmek oldukça zordur. Her kişiliğin kendine özgü zaafları ve kuvvetli yanları vardır. Fakat; internet denilen vak'a her şeyi alt üst edebilecek kapasitededir. Çevrem gözlemlediğim ve etkilendiğim bir kaç örnek var. Onlardan yola çıkarak insan biraz da olsa tecrübe sahibi olabiliyor. Evli bir çiftin evine giren "Global Köyün Postanesi" her sorunun kökü olarak idrak edilebilir.

Şöyle ki; Bir çiftin ne kadar "bize bir şey olmaz" edası olsa bile her şey ufak bir kıvılcıma bakmaktadır..
 • Paylaş
Bence internet ana neden olamaz ama;
 1. Kendini tanımadan yapılan evlilikler (kendini bulamadığı için her tür arayış nette de olur ortamda da)
 2. Öz güven eksikliği (ilişkide, ilişkilerinde konuşamayan insanlar)
 3. Hayatta "evlilik kodlaması = sorun" olarak yapılmış insan olması bu düşünce temizlenmeden bitmeye mahkumdur
 4. Elalem için yaşayan insanlar (yaşım geldi grupları genelidir :)))

Aşağıdaki filmi izlemeliyiz düşler ile gerçek hiçbir zaman yarışamaz ve maalesef düşleri biz yaratırız... Net bir tür düş ortamıdır, partnerimizi yaratamayacağımızı kabul etmek gerekir.

imdb.com/title/tt1798709/
 • Paylaş
İnternet bitirmez tercih bitirir bence. sadece internet değil daha birçok şey örnek verilebilir konu ile ilgili olarak. 
 • Paylaş
Gün geçtikçe ivmesi artan bir hızla dünyayı değiştirebilen siber kültürün onca hızına rağmen (bitirdikleri varsa bile) hala bitiremedikleri olduğuna göre bitirme kabiliyeti zayıf. 

Güncelleme (20.01.2012): Ben böyle düşünüyorum ama dün akşam televizyonda bir Yeşilay tanıtımı vardı. Dediklerine göre Amerika'da evliliklerin üçte biri internet bağımlılığı sebebiyle sona eriyormuş. 
 • Paylaş
İnternette aldatmazsa gerçekte aldatır, internette uzun zaman geçirmezse televizyon karşısında uzun zaman geçirir, eşinizin sadakatsizliğinin de ilgisizliğinin de suçunu internete atmak yanlış bir düşünce, aranızdaki boşluk dolmadıkça internet gitse yerine başka şey gelir. Ha eşiniz internette sizin ondan yıllardır saklamaya çalıştığınız bir sırrınızı keşfederse bilemem :) o zaman bitebilir evlilik. Hep diyorum zaten mümkün olduğunca az kişisel bilginiz olsun internette...
 • Paylaş
İnternet neden bitirsin evliliği? Sadece zaten kaçınılmaz olan sonu hızlandırabilir.
 • Paylaş
Ben de şunu ekleyebilirim, mesela bara gidiyorsun geceyarısı, eğer oraya gittiysen etrafa bakarsın, ama ondan sonrası senin davranışlarına kalmış. İnternette öyle bişey bence, bu bilgi dağarcığına bakmadan başka şeylere bakarak yanlış yönlere yönelebilirsin ...
 • Paylaş
Kayda değer bir soru olmuş... Kısa ve öz cevap vermek gerekirse eğer, interneti ne amaçlı kullandığınıza bağlıdır... İş amaçlı veya gündemi takip amaçlı kullanıyorsanız sıkıntı yoktur mesela. Ama karşı cinsten birileriyle diyaloğa girmek için kullanıyorsanız büyük bir tehlike var demektir (:
 • Paylaş
Ben eşimle internet vasıtasıyla tanıştım. Bence internet evliliği bitirmez, başlatır (:
 • Paylaş
Ağustos 2011

Gizli Kullanıcı

İnternet bilinçli ve doğru zamanlarda kullanılırsa hiçbir sorun çıkacağını sanmıyorum.
 • Paylaş
Haftada 4 defa Facebook için kavga çıkabiliyorsa evet bitirebilir.

7'de 7 kusurlu bulundum ha :D Kavga edince kızarsın bir şey olur ilişki durumunu kapatırsın mesela öle kalır, okuldaki makine topluğuna bir kız üye olmak ister kim diye ekler sorarsın amacın iyidir yine sorun yok bence, Victoria's Secret'ın videosunu beğenirsin bunun ilişkiyle ne alakası var ve neden Türk kadını bu tarz şeylere hassas anlamam, başka bir kız dediğim de 10 senelik kankandır olamaz mı? İnsan kendi iyi niyetli olunca başkasının kötü niyetini göremeyebilir bence.
 • Paylaş
Bitirmek son safada gerçekleşecek birşey ama çiftleri birbirinden uzaklaştırıp aradaki bağların yıpranmasında eskimesinde rol alan bir etken derim ben .
 • Paylaş
İnternet gizli bi silah! Nasıl ve neye kullanırsan o yönde gelişir.Akıllı olmayıp,
sorumluluklarını bilmezsen evliliğinde biter hayatın da..
 • Paylaş
Bitirebilir de ,evlilik de başlatabilir.
 • Paylaş
Evliliğin interneti bitirdiği kesin.
 • Paylaş
Eğer iyi amaçlar için kullanılırsa bitirmez. sonucta ortada iki kişinin ciddi bir kararı 'evlilik' var. güven daha önemli.
 • Paylaş
Bitirmez. Evlilik biten bişey değil. Seçimini düzgün yap yanlış yoldasın.
 • Paylaş
Bititrmekten ziyade evlilik denen olguyu kirletiyor
 • Paylaş
Başlattığı evlilikler kesinlikle bitirdiklerinden daha fazladır.
 • Paylaş
Biteceği varsa biter...
 • Paylaş
Zarar verir hatta veriyor. Bu zaten kanıtlı.
 • Paylaş
Sahtekarlıklar ihanet bitirir internet sadece araç
 • Paylaş
Eğer kadın veya erkek sürekli internette oturup duruyorsa bitirir tabiki şöyle ki yemek bekleyen kocasına yemek yapmayan sürekli net başında oyun oynayan veya dizi izleyen internet kolik bir kadın veya bunun tam tersi bir erkek evliliği bitirebilir düşününki hergün eve geliyorsunuz sürekli net başında ve artık sizinle hiç ilgilenmeyen birisi var karşınızda sizin eve girip çıktığınızdan haberi yok, günün nasıl geçti diye sormayan tüm dünyası internet olmuş kişi herşeyini kaybeder.
 • Paylaş
İnternet bir ufuktur ufku dar olan insanlar yaptığı hataların farkına varırsa tüm hayatı değişebilir.
Düşünün bulunduğu yerde kalitesiz insanlar var ve bu birey farkında değil
Farkında olabilmesi için farklı toplulukları görmek tanımak zorunda
Farklı topluluklarda kaliteli insan larla tanışınca yıllardır farkına varmadığı kış uykusundan uyanıyor.
işte ozaman kıyamet kopuyor . Gerçekler bir meteor gibi üzerine düşüyor.
kendini artık bulunduğu çevreye ait hissetmiyor ve o ortamı terk ediyor.
ARTIK GERÇEKLERLE TANISŞIYOR GERÇEK DÜNYA İLE TANIŞIYOR
 • Paylaş
Bence mesafe koyar araya, bu nedenle evde yasakladım...
 • Paylaş
Çok sakat bir ortam.
 • Paylaş
@asdecx ; dün hasımlarımızın dahi satış yapamayıp hasetle bakarak bu toplumu inşa eden aile yapısını oluşturan cemiyetlerin beşeri ilişkilerini sağlamış olduğu usul 'un geri bıraktığı güçlü bağlar,  bu günün  ilk fırtınadaki boşanmalarının evlenme sayısını geçmiş olduğu şahsiyetini yitirmiş omurgasız ilişkilerden iyi değildir.
 • Paylaş
İlişkiye ve kişilere bağlıdır bu
 • Paylaş
Aradaki güvenle ilgili bir durum bu ama internette bu güven duygusunu sarsmak için en etkili silah :)
 • Paylaş
Birbirlerini bitirebilen iki kurum oldugunu dusunuyorum.
 • Paylaş
Kesin bir kanı var ki internet evliliğe zarar veriyor... Kişi ve kullanım niyetine göre değişken olmakla beraber, zararlı... 
 • Paylaş
1

Redeye, Kesin kanı? Genel kanı mı yoksa bu?

Evliliği internet değil, kullanıcının dikkatsizliği bitirir :)
 • Paylaş
Kesin bir genelleme yapılamaz ama riski vardır. insanın kendisini sınırlaması lazim herzaman.
 • Paylaş
Ne aradığına bağlı.
 • Paylaş
Bence bitirir
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

7163 Görüntülenme60 Takipçi48 Yanıt