Bilmek istediğin her şeye ulaş

Internet Explorer nasıl bu kadar kötü bir hale geldi?

Bence internet explorer kötü bir hale gelmedi, zaten iyi değildi. Yazılım geliştiriciler ve tasarımcılar için internet explorer uzun yıllardır gerçekten bir baş ağrısı kaynağıdır. Sebeplerini kısaca açıklayayım.

Internet Explorer, çok eski sürümlerinde (6.0'dan beri diyelim) bir çok modern browserın görüntüleme modelinden farklı bir yöntem kullanıyordu. Örneğin; web sayfanızda solda bir kutucuk düşünün ve bu kutucuğun ölçüleri 200px genişlik olacak ve içinde duracak bir başka nesne için 10px kenar boşluğu (padding) olacağını tasarladınız diyelim.

Explorer dışındaki hemen hemen tüm tarayıcılar bu kutunun toplam genişliğini 10px + 200px + 10px = 220px olarak hesaplarken, explorer bunu 10px + 180px + 10px = 200px olarak hesaplıyordu.

Internet Explorer

Resimde de göreceğiniz üzere W3C standartlarına göre bir eleman 200px ise 200px'dir ve buna ekleyeceğiniz boşluklar veya marginler buna eklenmelidir, doğrusu ve mantıklısı da budur zaten. Ancak, explorer inanılır gibi değil ama bunu yıllarca sürdürdü.

Sırf bu sebeple milyonlarca web sitesi CSS dediğimiz tasarıma şeklini veren kod satırlarına "IE sürümü" ve "diğer tüm tarayıcılar" için özel ek satırlar eklemek zorunda kaldı. Bu saydığım Explorer'ın sadece bir dezavantajı.

Explorer bunu değiştirmedi çünkü piyasada liderdi ve lider olmasının sebebi çok iyi bir tarayıcı olması değil, Windows ile beraber gelmesi ve Windows'un işletim sistemleri piyasasında neredeyse tek başına olmasıydı ve sıradan kullanıcılar başka tarayıcılar kullanmaya ihtiyaç duymuyorlardı. Ancak zaman içinde bu durum yavaşça değişmeye başladı. Önce Firefox, Opera gibi tarayıcılar varlıklarını kabul ettirmeye başladılar. Ardından bildiğiniz üzere Chrome ortaya çıktı ve gerçekten çok hızlı bir tarayıcı olması sebebi ile ve Google tarafından arama motoru sayfasında da reklamlarının uzun süre yapılmasının da etkisi ile yaygınlaşmaya ve hızla yayılmaya başladı. Zannedersem şu an Türkiye'de 1. sırada Chrome var:

Internet Explorer

Tüm dünyadaki sıralaması ise şu şekilde:

Internet Explorer

Explorer gerçekten de durumunu düzeltmekte biraz geç kaldı, ancak son sürümü olan Explorer 10 ile bazı düzeltmeleri artık yapmaya başladıklarını görüyoruz. Yine her zaman olduğu gibi Microsoft'un yaptığı o büyük hata, geç kalmak, nüksetmiş görünüyor bence: inploid.com/t/gectigimiz-10-yil-icinde-microsoftun-yaptigi-e...

Buna ek olarak şöyle bir soru da sorulmuş "Hangi web tarayıcısını kullanmalıyım?", ve tatmin edici yanıtlar verilmiş:
inploid.com/t/hangi-browser-i-neden-kullanmaliyim-birbirleri...
  • Paylaş
1.Microsoft'un yaklaşımı sebebiyle:

Microsoft Internet Explorer'ın ortalama kullanıcılar için her zaman yeterli olacağını düşündü ama Chrome gibi tarayıcıların gelişen yüzleri yanında yetersiz kaldı.

2.Microsoft'un çalışma kültürü sebebiyle:

Ortalama Microsoft çalışanı sadece "iyi ürün" kılmayı amaçladı; ancak yenilikçi olmayı başaramadı.

3.Chrome'daki hızlı eşleşmeyi ve direk Google'da arama yapma özelliklerini sağlayamaması sebebiyle.

4.Google'ın Android telefonlarda sağladığı arama motoru eşleşmelerini cep telefonunuzda da kullanmanızı sağlaması özelliği sebebiyle

Internet Explorer bu kadar geride kaldı diye düşünüyorum.

  • Paylaş
1

Muhammed Galip Uludağ, Microsoft Bing varken Google'da arama yapmaz. Çoklu platform senkronizasyonu IE11 ile birlikte aktif oldu ve Windows Phone 8.1 telefon ile Windows 8.1 bilgisayar arasında sekmeler, parolalar, yer işaretleri gibi ögeler telefon ile bilgisayar arasında eşitlenmeye başladı. IE'nin geride kalmasının en büyük sebebi @hakank nin belirttiği konudur.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1021 Görüntülenme5 Takipçi2 Yanıt

Eş Anlamlı Soru Ekle

  • Internet Explorer neden daha az kullanılıyor?