Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnternet girişim projeleri aldığı yatırımı harcadığında, bitirdiğinde ve kar-zarar durumunda kara geçmeyen bir konumda ise girişimciyi, yatırımcıyı ve projeyi bekleyen senaryolar nelerdir?

Çok klasik olacak ama yatırımcı girişimcinin kendisine yatırım yapar. Girişimin karşılaşacağı tüm sorunların üstesinden gelerek doğru yönelimler ile başarıyı yakalayacağına inandığı için destek olur. Projenin kötü ve iyi zamanları mutlaka olacaktır. Girişimin yaşam döngüsünde her zaman hızla para kazanmak olmayabilir ama önünde sonunda bunu yapabilmesi mutlaka gereklidir (girişimin yaşam dögüsü için kullanılan meşhur grafik de aşağıda :)) Girişimcilik

Her şeye rağmen sorudaki gibi bir durumda ana senaryolar şunlar olabilir:
  • Girişimci, projenin geleceği ile ilgili düşündüklerini yatırımcılar ile yeniden görüşür ve proje hedeflerini tazeler.
  • Girişimci yeni sermaye girişi için yeni yatırımcı arar veya mevcut yatırımcılar ile yeni bir sermaye artırımı ile şirkete yeni nakit girişi sağlanır.
  • Mevcut yatırımcılar sermaye artırımına yanaşmaz, yeni yatırımcı bulmakta da zorluk yaşanır ve girişim sonlandırılır (bu senaryoyu yaşayan tahmininizden de fazla girişim var) . Girişimci bundan sonrası için yatırımcı ile proje ile ilgili şartları konuşup yeni bir sözleşme ile yoluna devam edebilir ama işi artık çok daha zordur.
Unutmayın, yatırımcı da sizinle aynı gemidedir ve herkesin ortak amacı işin başarıya ulaşmasıdır. Ancak kaptan sizsiniz ve mürettebatın (yatırımcılar ve diğerleri) size ve kararlarınıza güvenmesini sağlamak da sizin görevinizdir. En önemlisi de; "gemiyi en son kaptan terk eder" : ) . Tabii gerçekten terk edilmesi gerektiğini artık farketmiş olmalıdır.
  • Paylaş
7

Eski Inploider, Girişimci başarısız olduğunda yatırımcıya geri ödemekle sorumlu olduğu bir durum var mı ? Yatırımcı kendisini nasıl hisseder bu durumda ? Parasını geri alamaz çünkü para yok. Mahkemelik falan olunuyo mu bu tip durumlarda ?

Serkan Kiose, Yatırım zaten risk alınarak yapılır. Girişimin başarılı olmama riski gözönüne alındığından, yatırımın geri ödenmesi gibi bir durum olmaz. Aynı zaman diliminde yatırımcı parasını harcarken, girişimci de hayatını harcar en nihayetinde :).

DİREKT BU NEDENDEN DOLAYI bir mahkemelik olma hikayesi ben duymadım, başka nedenler olabilir belki ama bu bir neden olmamalıdır.

Uygun Bodur, Yatırım, banka kredisi değildir nihayetinde. Risk vardır

Eski Inploider, Şöyle bir şey takılıyor aklıma. Diyelim ki yatırımcı 100 lira yatırdı. 100 lirayı 1 yıl içinde tükettik. Hiç gelirimiz olmadı. Başka yatırımcı bulduk o da bize 100 lira verdi ve onu da 1 yıl içinde kullandık bitirdik. 3. yılda proje gelir elde etmeye başladı ve ilk gelir aylık 10 liradan yıl sonunda 120 lira olsun. Diğer yanda 2 yılda ayrı ayrı 100'er lira veren iki yatırımcı var. Bu 120 lira nasıl paylaşılır ? Paylaşılır mı ?

Serkan Kiose, Bu konu yönetim kururu kararları ile blirlenir. Şirket gelir elde ediyorsa değeri artar. Bahsettiğin durumda şirket yatırım yapılan döneme göre daha değerlidir. Yıl sonunda kardan tüm ortaklar hisselerinin yüzdeleri oranında (belirli bir kar kısmını ya da tamamını) paylaşabilirler ya da yeni kazancı şirket kasasına şirketin büyümesi, vs. için yeni sermaye olarak koyabilirler. Asıl mesele artık nakit döndüren bir şirket olarak büyümeye odaklı ve değerlemesi çok daha iyi olabilecek bir hale gelmesidir. Bu noktada artık şirket hayal veya hedeflerini satmaz, rakamlarını satabilir hale gelir. Bu da çok istenen bir şeydir, hatta her yatırımcı ve girişimcinin kilometre taşlarından biridir. Kapılar artık daha hızlı açılır hale gelir çünkü.

Eski Inploider, Anlaşıldı. Uzun ince bir yol.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

455 Görüntülenme6 Takipçi1 Yanıt