Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnternet girişim projesinde yazılım altyapısını yapacak ekip mi kurmalı yoksa mevcut firmalar ile mi çalışılmalı? Her iki şekilde de projenin sizden önce başkası tarafından yapılmaması için nasıl önlemler alınabilir?

Türkiye'deki kültür eksikliği hızla iyiye doğru gidiyor bu konularda. Ben fikrinizin çalınacağını düşünmüyorum. Her ne kadar ekip kurmanın uzun vadede çok doğru olduğunu düşünsem de, iyi ve profesyonel olarak bu işi yapan ve fikrinizi dış kaynak olarak sizin adınıza hayata geçirerek ekiplerin/firmaların de artık varolabildiğini biliyorum. Bir firma ile çalışıyorsanız da ekip kuruyorsanız da, kendinizi iyi hissetmek adına, fikrinizin kişi veya firmalar tarafından kullanılamayacağını ve bunun sınırlarını ana hatları ile anlatan resmi bir sözleşme ile bunu sağlayabilirsiniz.

Benim size en önemli tavsiyem, "bu iş tutar" dediğiniz fikirlere değil "ben bu işi tutturabilirim" dediğiniz fikirlere yönelmeniz. Kendi kendine tutan fikir yoktur, modeli başarıya ulaştırılabilen fikirler vardır.

O kadar çok insan ile konuşuyor ve fikir dinliyorum ki inanın herkes fikrine aşık ve onu kimse ile paylaşmak istemiyor ama iş hayatında böyle aşklara yer yok :).
  • Paylaş
4

Ömer Seven, Yorumlarınız için teşekkür ederim. şöyle bir açıklama yapmaya gerek duydum. Soruyu çok genel sorduğumu fark ettim. Cevaplarınızın faydalı olacağı kişiler olacaktır diye değiştirmeye gerek görmüyorum.

İyi bir ekip ile web projeleri geliştirmek bu işin olması gereken yönüdür. Çok büyük avantajları vardır. oldu ki şirketle çalışmayla bile kıyaslanamaz aslında.
Ama yeni kurulan bir web girişiminde sermayeyi iyi kullanmak açısından ekibin maliyeti çok ciddi boyutlara gelebilmekte. yemek yol ssk vs giderleri bile ciddi rakamlar tutabilmekte. oldu ki maaşlar vs uzman bir yazılımcı ekibi olduğunda siz düşünün.
Başlangıç için şöyle düşünceler söz konusu. Prototip i bir yazılımcı arkadaş ile ortak yapmayı düşünebilirim. böyle bi durumda web projelerinde işin sadece %15-20 si yazılım olduğunu düşünüyorum. hatta bu oran daha da düşebilir. Pazarlama, şirketin ana kimliği görüşleri ve kullanıcıya yansıttığı değerlerin asıl önemli olduğunu söyleyebilirim.
Bu durumda %15 20 ile web projesine yazılımcı ortak bulmak problem olabiliyor haklı olarak.
çünkü teknik kişiler olduğu için yazılımcı arkadaşlarımız genelde projenin ilerisi görememeleri normal karşılamak gerekiyor.

Burada her iki türlüde başkası tarafından demekte ki kastım prototipi yapan kişi veya firma ile çalıştığımızda kodlar ve alt yapı onların elinden geçeceği için bu kodları, aynı tür proje doğrultusunda kullanmayı engelleyecek nasıl bir sözleşme, önlem alabilirim. bu sözleşmeler ne kadar kodlarınızı ve sizi korur.

Yoksa muhakkak fikir kopyalanabilir. ki güzel bir şey. değerleriniz yapmak istedikleriniz önemli ise bunlar zaten eğlence olacaktır sizin için.

birde ilk projeler çöp gibi bir söylemde bulunmak çok sert olmuş bence abi be : ) @ugurcmk

Tabi birde Serkan Köse yorumun için teşekkür ederim.
inploid çok güzel. aslında gördüğüm forum sitelerinin modern arayüze kavuşmuş hali gibi. ama dediğin gibi "bu iş tutar" dediğiniz fikirlere değil "ben bu işi tutturabilirim" vizyonu önemli : )


+ katılmadığım nokta internet ve teknoloji daha emekleme döneminde. öyle güzel fırsatlar mevcut ki... demeyin şöyle şeyler, yapılmamış proje filan kalmadı diye.... Bakış açısını değiştirmekte fayda var.

Uğur Çakmak, Çünkü fikrine aşık olanlardan bıktım o yüzden sert oldu :) İş fikri bu aşk,duygu vs böyle şeylere yer yok, olmamalı. Onun yerine ana fikre aşık olmalısın o da "ben üretmeliyim" fikri.

Serkan Kiose, Ömer, sorunu biraz daha özelleştirilmiş hali ile şöyle yanıtlayayım. Sözleşme bu durumdaki tek kanuni yol. Ne kadar korur konusu ise yine tartışmalı. Yukarıda bahsettiğim yanıtın ötesinde ilk ekip kurma maliyeti ve süreç açısından önerim (bunların zor olduğuna katılarak) yapabiliyorsan ürünü çıkaracak kişi veya kişileri co-founder olarak şirkete dahil etmen. Sadece fikir aşamasında girişimin hiçbir anlamı olmuyor ama ortaya bir şeyler çıkması tüm bakışı değiştirebilir. Kendi bakış açını da destekleyici bir sonuç oluşturur hatta.

NOT: Bu konudaki bakış açım yaşanmışlığım ile geliştiği içim öğrenilmiş bir durum, doğru OLMAMA ihtimali de yüksek bu yüzden, daha doğrusu genel bir doğru değil ama birkaç yıl sonra aynı düşüncede olmayız umarım :).

Serkan Kiose, "+ katılmadığım nokta internet ve teknoloji daha emekleme döneminde. öyle güzel fırsatlar mevcut ki... demeyin şöyle şeyler, yapılmamış proje filan kalmadı diye.... Bakış açısını değiştirmekte fayda var." notumu bu kısma istinaden yazdım bu arada sadece :)

Girişimcilerin(özellikle ilk kez bir proje deneyenler) anlamadığı birşey var. Projem ya çalınırsa! Çalınmaz efendim. Çoğu zaman harika diye düşündüğünüz fikirler çöptür!!! Hele ki ilk kez yapıyorsanız kuvvetle muhtemel çöptür. Serkan Köse (@serkan) çok güzel birşey söylemişti "o kadar tecrübeden sonra farkettim ki yapılmamış proje yoktur" kesinlikle katılıyorum.

Yeni bir iş için ekip kurmak daha mantıklı. Bir de ekiptekilere cüz-i miktarda hisse verirsiniz, hem projeyi sahiplenip en iyi şekilde yapmaya çalışırlar (ne de olsa hissesi var proje ne kadar çok kazanırsa kendi de o kadar çok kazanır) hem de çalınması gibi bir durum ortaya çıkmaz.
  • Paylaş
2

Ömer Seven, Fikirleriniz için teşekkürler.

İleride çıkacak problemlerin çözümünün büyük bir dert yumağına dönüşmemesi için hem güvenilir hem de yetenekli yazılımcılardan oluşan bir ekip kurmanızı öneririm. Uzun vadede başarılı olmanın yolu yazılımın tüm kontrolüne sahip olmaktır. Zaten tutup tutmayacağı bile belli olmayan bir fikir için lütfen firmalara paranızı kaptırmayın.
Size yalın girişim konusunu incelemenizi tavsiye ederim. Buradan da anlayacağınız üzere fikrinizi çalınması diye bir şey söz konusu olamaz. Siz zaten kapalı kapılar arkasında bile saklasanız projeniz hayata geçtiği anda eğer beğenilirse kopyaları türeyecektir. Yok eğer kopyaları türemiyorsa bu sefer başarısız oldunuz demektir. Rekabetten kaçmayın. Hele internet girişimlerinde fikrim çalındı demek gerçekten çok geride kaldı.
  • Paylaş
içeriden veya dışarıdan olması ilk etapta projenin mevcut geliştirme ihtiyacı ve her iki alternatifin mali boyutları karşılaştırılarak yapılabilir. Ancak önemli nokta her iki seçenekte de doğru ölçümleme alt yapısının kurulabilirliği, hızlı test edip sonuçlara hızlı tepkiler verebilme yeteneğinin ihtiyacı karşılayabilecek yapıda olmasıdır. Hedef hızlı büyüyebilmek ve adapte olmak olmalıdır
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

148 Görüntülenme10 Takipçi4 Yanıt