Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnternet girişimciliği adeta bir furya haline gelmeye başladı. Yakın gelecekte yolda dökülenler olacak mı?

Şu anda da yolda dökülenler var. 'Girişimcilik' etrafında bir ekonomi oluştu, insanlar girişimciliğe teşvik ediliyor, ama 'girişmek'le 'başarmak' arasında çok yol var, her aşamada dökülen çok oluyor.
Şu andaki istatistiklere de bakarsanız zaten yarısından fazlası başarısız oluyor. Başlıyor, ama devam edemiyor, ya da bir süre devam edebilse de bir süre sonra havlu atıyor.
Çoğu 'girişimci' zaten ayağını yorganına göre uzatamadığı ya da baştan yorganı kendine göre almadığı için yolda parası bitiyor...
  • Paylaş
2

Gökhan Biçer, 'Ayağını yorganına göre uzatmak' kavramı günümüzde, klasik anlamından ayrılmaya başladı mı? Örneğin artık kredi imkanları var. Riske girilmeden büyük olunamıyor.

Necmettin Begiter, Kredi imkanlari da bence o yorganin bir parcasi. Kazanabileceginizi sandiginiz para ile kazandiginiz para birbirini tutmadigi zaman da kredi geri odemesinde sorun yasabiliyorsunuz cunku..

Ülkede biri bi kazanmaya dursun, zamanında da internet cafe vardı para kandıran, adım başı internet cafe oldu, şimdide zaman web girişimciliğinde, internetten para kazanmada geçer buda.
  • Paylaş
Aslında Türkiye için söylüyorsanız tabiri uygunsa "dökülenler" oluyor ve olacaktır da. Kapanan internet girişimleri geçen yıl vardı hem de çok iyi kaynakları olmasına rağmen. Bunların büyük bir çoğunluğu e-ticaret girişimleri idi. Piyasadaki rekabet koşulları sebebi ile daha fazla dayanamadılar. Kalanlar ise büyükler ile rekabet etmeye devam ediyor ve bir yandan da kendi aralarında bir rekabet mevcut. Eğer e-ticaret pazarı daha fazla büyürse bunlardan kalanlar daha fazla olacaktır. Pazar çok büyümez ise büyükler paylarını yükseltecek ve kalanlar azalacaktır.

E-ticaret dışında da kapanan siteler olmuştur ve olacaktır elbet. Bazı sitelerin kapanması gayet normaldir. Ancak, önemli olan nokta burada bence Türkiye'deki anormal düzen ve şartlardan ötürü kapanmak zorunda kalan iyi internet işlerinin böyle bir şekilde son bulması durumudur.

Açık ve net bir şekilde söylüyorum, Türkiye çok farklı bir yer ve Türk internet kullanıcısı da çok farklı, ancak tüm bunların dışında daha gelişmiş ülkelerde internet girişimleri çok çok daha rahat para buluyorlar ve çok daha uzun süre girişimlerini devam ettirme şansına sahip oluyorlar. Şimdi belki bu yazdıklarımı okuyunca "inploid de yatırım aldı, hem de hatırı sayılır" diye düşünebilirsiniz. Ancak, inploid aldığı tüm yatırım kaynaklarını çok çok tutumlu kullandı ve ilerleyebileceğinden çok daha fazla ilerledi. Aynı kaynaklarla bir başka girişimin ayakta kalması herhalde çok zor olurdu.

Bir diğer nokta ise, Türkiye'de hala girişimci kültürünün de aynen yatırımcı kültürü gibi daha fazla olgunlaşması ve sayılarının da daha fazla olması gerekiyor. Hala çok az girişimcimiz ve çok az yatırımcımız var. Şimdi bunu okuyup "Türkiye'de hemen herkes girişimci" diyenler de olacaktır. Ancak, bu da öyle değil maalesef. Çünkü, bizdeki girişimcilerin bir kısmı gerçekten de girişimciliği henüz tecrübe etmediği için kendini öyle sanıyor veya yolun çok başında ve belki de hiç şansı olmayacak. Çünkü, girişimcilik artık sadece fikir sahibi olmak değildir. Fikrini hayata geçirmek için gereken tüm adımları atabilen kişiler gerçek birer girişimci olurlar.

Tüm bunlar birer etken ve ayrıca girişimciliğin yaygınlaşmasından korkmamak lazım. Çünkü, dünyayı değiştirenler hep girişimcilerdir. Farklı düşünen, dünyaya farklı gözlerle bakabilen kişiler, buldukları fikirler ve bu yolda attıkları adımlar ile yeni keşifler yapmıştır ve bu keşifleri tüm insanların kullanımına sunabilmişlerdir. Bence daha alınacak yolumuz var elbet, geldiğimiz nokta ise fena sayılmaz diyebiliriz.
  • Paylaş
9

Gökhan Biçer, 'Türkiye'deki anormal düzen ve şartlar' derken tam olarak neyi kastediyorsunuz?

Hakan Köse, Aslında spesifik olarak tek bir şeyi kastetmedim. En küçük örnekle, yasaklar ve sansür bile buna örnektir. Siz aylarca hatta yıllarca uğraşıp ortaya bir değer çıkarıyorsunuz ve biri gelip oradaki "sadece bir şeyden" rahatsız olduğu için şarteli indiriveriyor.

Bu anormal düzen ve şartlar altında devam edebilmek gerçekten çok kolay değil.

Gökhan Biçer, Türkiye'de girişimcileri yanıltan bir faktörün, iç pazarın cazibesi olduğu söylenir. Internet ise küresel bir kavramdır. Acaba bizim Internet girişimcileri ilk adımda salt iç pazarı düşündüklerinden ya da sadece hep iç piyasaya iş yapmak üzere iş kurduklarından mı başarısızlığa mahkum oluyorlar? (Tabii hepsini kastetmiyorum)

Hakan Köse, Aslında bu da 2 türlü gelişiyor. İç pazarda başarıyı düşünmese de, öncelikle iç pazarda büyüyüp sonra dünyada adım atma eğilimi; veya direk dış pazarda şansını deneyecek ancak rekabet gücünü ve kaynaklarını da ona göre kurgulayabilecek. Her iki durum da sabır ve azim istiyor. Başarısızlık konusu ise biraz göreceli bir kavram bence :)

Gökhan Biçer, Başarısızlık göreceli tabii ki, biraz da değil. Zaten incelerseniz, bugün büyük başarıları yakalamış olanların geçmişinde başarısızlıklar olduğunu görürsünüz. Ama herkes Onlar kadar azimli, tekrar deneyen olamıyor. Bazılarımız zayıfız, bir kez başarısızlık demoralize olmamıza ve bu konuda her şeyi bırakmamıza yetiyor.

Hakan Köse, Evet, doğrudur. Ancak her zaman önce başarısızlık olacak diye bir kural yok tabi ve fakat kaçınılmaz olduğu doğrudur :)
Bizim de bir başka projemiz vardı daha önce; Para Üstü Verme Makinesi: trink.com.tr

Bu ürünü Türkiye'de üretim aşamasına getirdik ama seri üretim için para bulamadık o dönemde. Sonra pazarlayamadık ürünün henüz seri üretimi olmadığı için..

Şimdi bu projeye bakınca başarısız olduğumuzu düşünmüyorum. İnanılmaz bir ar-ge yaptık ve sonunda Türkiye'de böyle bir ürün üretimi yaptık. Tek kalan seri üretim ve pazarlama için ise para bulamadık. Şimdi bu işe başarısız oldu diyebilir miyiz? Belki evet ama bana göre "anormal düzen ve şartlar" dolayısıyla böyle oldu.

Gökhan Biçer, Geldiğiniz aşama gerçekten heyecan verici, tebrik ederim. Konu konuyu açıyor. Zaten başarısızlığın göreceli olması da daha netleşti. Siz ya da ben (ve benim gibi düşünce yapısına sahip olanlar) bu girişimi ve araştırma-geliştirme süreçleri sonunda gelinen notkayı nazar-ı dikkate aldığımızda bunu başarısızlık olarak görmeyiz ama toplum nazarında neticeye bakarlar. Hani bir söz vardır: 'Denizde karşılaştığın fırtınalarla değil, gemiyi limana sağ salim getirip getirmemenle ilgilenirler' diye. Yine de trink.com gibi girişimler, başarısızlık sayılmaz. Örneğin, güneş enerjisinden elektrik üretme fikri Volta tarafından geliştirilmiş ve verimi düşük olduğu için uygulanabilir bulunmamış. Yıllar yıllar sonra insanoğlu uzaya uydu yollama fikrini geliştirince, uyduların ihtiyaç duyacağı enerji için bu fikre başvurulma yoluna gidilmiş. Tabii arada bu fikre başvurulmuştur ama kullanımın radikalliği açısından dikkat çekmek için bu anlatılır.

Hakan Köse, Aynen katılıyorum.

Selçuk Tasalı, Burda asıl olan şu 1) akıntıya ters kürek cekmek 2) buna cesaret edecek bir yürek

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

411 Görüntülenme6 Takipçi3 Yanıt