Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnternet girişimlerindeki ücretsiz kullanım modelleri etkili ve girişimin geleceği açısından faydalı modeller midir? Neden?

Freemium modeli ürünün temel tüm özelliklerinin ücretsiz kullanıldığı, ek özelliklerin ise ücretle alındığı bir sistem. Ücretsiz kullanım, büyük kitlelere ulaşan siteler ile daha çok hayatımıza giren ve mobil uygulamalar ile daha da kuvvetlenen modellerin öncüsü şu anda. Flurry yaklaşık 350 bin uygulama ile yaptığı araştırmada kullanıcıların uygulamaları ücretsiz ama dahili reklamlar ile kullanmayı para ödeyerek almaya tercih ettikleri sonucunu elde etmiştir. Bu, uygulamanın fiyatı 0,9 dolar olsa bile genel olarak kullanıcıların tercih ettiği durum (uygulamaya para ödeme ve size özel olarak kişiselleşmiş hallerini satın alma devrinin de yakın gelecekte başlayacağını düşünüyorum ben şahsen ama şimdilik durum böyle değil). Bu araştırmadan bazı sonuçları aşağıda paylaşıyorum.

B2C (Business To Consumer)

Uygulama sayısındaki hızlı artış ve birçok uygulamanın artık in-app purchase (uygulama içi satın alma) veya ücretsiz ve ücretli sürümler ile markete girme eğilimini gözönüne aldığımızda ücretsiz olanlara yönelimin de büyümesi kaçınılmaz. Burada şu soruyu da sormak gerekiyor elbet. Kullanıcı sayısı artışı ile ücretsize yönelim mi artıyor yoksa yönelimin buna kayacağını düşünen uygulama üreticileri bu modeli daha mı fazla benimsiyor? Bu soruya da yanıt olabilecek bir sonuç çıkarmışlar. Yazılım geliştiricilerin yıllara göre uygulamalarını A/B test ile ücretsiz ya da paralı olmasını belirleyen çalışmaları olmuş ve sonuçlar da şu şekilde.

B2C (Business To Consumer)
Görüldüğü üzere kullanıcılar yazılımcıları ücretsiz uygulama çıkarmaya zorluyor :).

Aynı araştırmada ortalama uygulama fiyatları ile ilgili de bir grafik var.

B2C (Business To Consumer)

Uygulamaya en çok parayı iPad ve iPhone kullanıcıları ödüyor.

freemiumbusinessmodel.com'da bu konuda bazı çalışmalara rastlamıştım ve genel olarak istatiklerde, ücretsiz kullanım modeli, kullanıcı dönüşüm oranını her alanda artırıyor. Sitedeki infografiğin sonundaki şu cümle aslında durumu özetliyor.

Ücretsiz olarak satamıyorsan, ücretli olarak nasıl satacaksın? :)

Ücretsiz modeller genel olarak 4 farklı şekilde oluyor.

B2C (Business To Consumer)
  1. ilk ürünü ücretsiz al, sonrasına para öde. MIT online dersleri örneği. İlk dersler ücretsiz, devamını istersen para ödeyerek alabilirsin. Ürüne ihtiyaç artarsa, tamamlayıcı ürünlere olan ihtiyaç da artacaktır mantığı ile ilerler.
  2. Reklam destekli. Reklamverenler ücretsiz olan ürün içerisinde kendi reklamlarını göstermek için para öderler. En çok kullanılan çeşitlerden.
  3. Ürün ve herşeyi ücretsizdir ancak ürünü daha profesyonel olarak kullanmak isteyenler, ürün desteği, gelişmiş kurulum, kullanıcı istatistikleri vs. için para öderler.
  4. Kullanıcıların kendi isteği ile ürünü ödüllendirmesi, bağış yapması. Ürün tamamen ücretsizdir ancak ayakta kalması için gereken parayı kullanıcılar gönüllü olarak öderler ve ayakta kalmasını sağlarlar (Wikipedia, vb.).
Bunlara ek bazı ücretsiz modeller de var ancak en önemlilerini buraya sıraladım.

Freemium model konusunda Pandora örneğine de burada hızlıca bir gözatalım. Pandora Ağustos 2005'te faaliyete geçtiğinde şöyle bir mdodel ile ilerliyordu. Kullanıcılar, üye olduklarında 10 saat ücretsiz online radyo dinleme hakkına sahip oluyorlardı ve sonrasında da aynı hizmeti yıllık 36 USD karşılığında almaya devam edeceklerdi. İlk birkaç hafta içinde 100 bin kullanıcı üye olup ücretsiz 10 saatlerini sonuna kadar kullandılar. Pandora ücret istediğinde üyeler siteyi hayalet kasabaya çevirdi. Pandora bu noktadan itibaren reklam-destekli modele geçti. Bu hamle ile birlikte hızlı bir yükselişe geçen site, dikkat çekmeyi de başardı ve sonrasında 10K USD gibi bir rakama ilk reklam anlaşmalarını Apple ile yapmayı başardı :). 2009 yılında 20 Milyon kullanıcıları ve yaklaşık 50M USD ciroları vardı.

NOT: Okuduğum birkaç makaleden aklımda kalanlar ile düşüncelerimi aktardım. Bir kaç case study de ekleyeceğim.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

696 Görüntülenme4 Takipçi1 Yanıt