Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnternet kullanıcılarının bilmesi gereken tüketici hakları nelerdir?

İnternet, bir evin temel ihtiyaçlarından olan elektrik, doğalgaz gibi gider kalemleri arasında yer almaya başladı. Ev bütçesini yakından ilgilendiren temel giderler arasında sayılan internet hizmetinden en doğru şekilde faydalanmak, internet hizmetini yük olmaksızın kullanmak için tüketicilerin de bir takım hakları bulunuyor.

Hız ve Kotayı Belirlemeden Kıyaslama Yapmayın
İnternet sağlayıcınızı seçerken öncelikle hız ve kota konusunda ihtiyaçlarınızı belirlemeniz ve buna göre hizmet ücretlerini karşılaştırmanız önemlidir. Ücretsiz modem, ücretsiz kurulum ve bunun gibi kampanyalar aslında ihtiyacınız olmayan bir kampanyaya yönelmenize ve bütçenize gereksiz bir yükleme yapmanıza neden olabilir.

Unutmayın Aboneliğinizi İstediğiniz Zaman İptal Edebilirsiniz
Abone olmadan önce abonelik şartlarını mutlaka okumalı ve bir kopyasını saklamalısınız. Aboneliğinizden memnun kalmadığınız takdirde ise internet sağlayıcınıza iptal isteğinizi telefon, internet veya yazılı olarak her zaman bildirme hakkınız vardır. Bildirim yaptıktan sonra 24 saat içinde hizmetiniz durdurulacaktır.

Tarifenizdeki Değişiklikler Size Önceden Bildirilmeli
Tarife paketinizi istediğiniz anda değiştirme hakkınız vardır. Bunun yanı sıra tarife ücretleri ile ilgili her güncel bilgiye açık ve detaylı bir şekilde erişme hakkınız olduğunu da unutmayın. Kullandığınız tarifelerde yapılacak değişikliklerin ise makul bir süre önce size bildirilmesi gerektiğini ve tarifenize nasıl abone olduysanız, o derece kolay bir şekilde tarifeden ayrılma hakkınızın bulunduğunu da bilmeniz gerekir.

Faturanıza Nasıl İtiraz Edebilirsiniz?
Faturalarınız sizin istediğiniz şekilde (SMS, e-posta vb.) son ödeme tarihinden önce size iletilmelidir. Giderlerinizi daha sıkı takip etmeniz açısından, detaylı fatura talep etmeniz ise işinize yarayacaktır. Faturanızın beklediğinizden fazla gelmesi halinde ise öncelikle internet sağlayıcınıza başvurmalısınız. Eğer şikayetiniz kabul edilmezse ya da kabul edilir ve sizin dışınızdaki tüketicilerinde zarara uğradığını düşünürseniz gerekli bilgi ve belgeleri eklemek suretiyle (işletmeciden aldığınız cevap dahil olmak üzere) btk.gov.trinternet adresinden tüketici şikayet formunu doldurarak başvuruda bulunabilirsiniz.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

819 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları