Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnternet öncesi zamanlarında insanlar boş zamanlarını nasıl geçirirlerdi?

Ben bırakın İnternet'i bilgisayar hatta ülkemizde televizyon öncesi dönemdenim :)
Bir düşünelim.

Öncelikle dergiler, gazeteler ve tabii kitaplar alıp bol bol okurduk. İlk ergenliğimiz ve çocukluğumuzun en önemli kahramanları şüphesiz Çelik Blek (Teksas), Tom Mix, Mister No, Mandrake, Zagor ve arkadaşlarıydı. Ben ve kardeşlerim binlerce kitaplı bir evde büyüdüğümüzden zaten bolca ciddi kitap da okurduk o yüzden diğer çocuklara oldukça yasak olan bu "zararlı" neşriyatı tüketmemize de izin vardı. Dergilerdense Bilim Teknik, Gırgır, Fırt favorilerimizdi. Fırt'ın ilk sayfası yavrunuzun sayfası idi, nedense çocuk halimle yavrunun kıvrımları çok hoşuma gider ama o sayfayı yanımda bir büyük varsa utanarak okurdum.

Sokakta futbol, basketbol, misket, saklambaç, yakantop, körebe hatta oynayacak bir tek kızlar kalmışsa sek sek, lastik atlama ve evcilik bile oynardık.

İleriki yıllarda da arkadaşlarımızla çok daha sık bir araya gelip genellikle kağıt oynardık, Briç en sevdiğimizdi ama bilmeyenler olunca King, üç kişi olunca Rus King'i dediğimiz 3-5-8 ya da üçlü Briç, iki kişi genellikle 66 ya da pişti.

Ben bol bol müzik çalardım, arada arkadaşlarla toplanıp evde de terennüm ederdik. Gerçi geceleri zaten sahne aldığımdan gündüzleri zamanımı ya yalnız müzik çalışmaya ya da başka şeylere ayırmayı tercih ederdim.

Radyo dinler, sevdiğimiz programlardan parçanın başını sonunu kaçırmamaya özen göstererek kasetlere kayıt yapardık. Televizyon geldiğinde tek kanallı siyah beyaz ve günde 5 saat kadardı, izleyecek pek bir şey de yoktu, arada onu izlerdik.

Bol bol sokaklarda olurduk, Ankarayı bilen bilir, Tunalı Hilmi'de (şimdiki adı Tomalı Hilmi) her tura bir lira verilse hepimiz zengin olurduk. Kuğulu Park'ın şelale dediğimiz kenardan parmak kadar bir su akan ama çalılar ve ağaçlarla gizlenmiş köşesinde serseriler toplaşır köpek öldüren marka galon şarap içerdik. Aynı eylemi bulvarın yukarı çıkarken sağında olan Gül Bahçesinde de yapardık. Birkaçımız gitar getirirdi, oralarda içip içip şarkılar söylerdik.

Zaten sürekli bir kız arkadaşım vardı ama ilk öğrenci evimde telefon da yoktu, cep telefonsuz hayatta kimse kimseyi takip, kontrol falan etmezdi, sanki daha rahattık. Telefon adına jetonlu umumi telefonlar vardı, bir jeton atıp şehir içindeki sevgilinizle bir sonraki telefon ihtiyacı sahibi gelene kadar, ayakta, bazen saatlerce konuşabilirdiniz.

Sinema, tiyatro, konserler ve operaya giderdik. Ne operası yahu diyeceksiniz, o zamanlar ben de Ankara müzik ve barlar piyasasında olduğumdan bütün tiyatrocu ve operacıları tanırdım, davet ederlerdi giderdik. Sade opera gibi elit şeyler değil tabii, gece hayatından bütün mafyayı da tanıyordum, o abiler de zorla pavyonlarına götürürlerdi. Çok hoşuma gitmezdi mekanlar ama abilerin müzisyen kankasına gösterilen hürmet hoştu gerisi de boştu.


Bu konuyu sevdim her ihtiyar gibi, devam edeceğim ama şimdilik bu kadar... .
  • Paylaş
İnternet olmadan insanların birbirleri ile daha çok vakit geçirdiği bir dönem vardı. Pek internetsiz durumumu hatırlayamıyorum. Boş zamanlarımda internet yokken arkadaşlarımda daha sık görüşürdüm. Daha çok kitap okurdum şimdi internet zamanla beraber tüm zamanları doldurmakta..Dergi koleksiyonu yapar onları okurdum.İnternet olmadan önce sevdiğim filmleri alıp arşiv yapardım şimdi çok anlamsız geliyor.(Tabi Ashton Kutcher koleksiyonu hariç :) ) En önemlisi ben boş zamanlarımda ders çalışırdım,pazar günleri gazete kavgası olurdu babamla sayfaları ilk kim açacak diye okunmuş gazete istemezdik şimdi internetten başlıklara bakıp geçiyorum.Boş zamanları değil bence tüm zamanları insanlardan koparan bir şey haline geldi internet..
  • Paylaş

İnternet öncesi dönemleri hatırladığımda aklıma ilk gelen şeyler bilgiye ulaşmak için kurcaladığım kendimden ağır ansiklopediler ve ödev yaparken orada yazanları sayfalarca defterime geçirmek.Daha sonra yurt dışındaki akrabalarımdan aylarca habersiz olmak,mektuplaşmak.

  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

411 Görüntülenme5 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları