Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnternet siteleri için en önemli arama motoru optimizasyonu kriterleri nelerdir?

SEO bana göre 3 ana esastan oluşur,

  1. Belirlediğiniz anahtar kelimeyide içeren çekici bir başlık yazın. Ama öncelikle hedef kitlenizi düşünün arama motorlarını değil, çünkü SERP (Search Engine Page Results) olarak tabir edilen arama sonuçları sayfasında üst sıralarda olmanız hedefinize ulaşacağınız anlamına gelmez. Üst sıralarda çıksanız bile konunuzla alakasız internet kullanıcılarını sitenize çekmeniz hitinizi arttırsa bile bounce rate diye tabir edilen sitenizinden hemen çıkma oranını yükseltecektir. Böyle bir durumda kayıt, satış veya reklam geliri hedeflerinizden daha çok uzaklaşırsınız.
  2. Önem verdiğiniz anahtar kelimeyi blog yazıyorsanız makalenizde, eğer web sitesi sahibi iseniz açılış sayfasında 2-3 defa tekrar edin. Blog yazarları için ilk paragrafta anahtar kelimenizin bulunması avantaj sağlayabilir.
  3. Özellikle blog sahibi iseniz içerik tekrarlarından kaçının ve ilgili sayfalarınızı birbirine linkleyin.

Temel olarak bunlarla beraber doğru kelime ve ifadeleri bulmanızda Google'ın anahtar kelime aracı size yardımcı olacaktır.
  • Paylaş
SEO'da en önemli şey backlink alımı değildir.Şayet ne siteler gördüm ki 2 tane backlink e sahip olup 1.,2. sırada yer alıyor.Başarılı bir SEO çalışması ilgi ve emekle olur.Backlink tabii ki önemli fakat backlink döşeyerek SEO yapan arkadaşların %70 i son google güncellemeleriyle patlamış ve sitelerinin sıralamaları tepetaklak olmuştur sağlıklı bir seo çalışması yaptırmak veya yapmak istiyorsanız siteyi backlink döşeyecek bi amcama emanet etmeyin,güncel tutun anahtar kelimelerinizi doğru ve özenle girin ve google'ı küçümsemeyin çünkü kendisi hemen hemen bir insan.
  • Paylaş
Arama motoru optimizasyonu kriterleri günden güne çok değişti, şuan da yıl 2019 ve sizlere geçerli olan sistemi söylemek istiyorum.
Google için en önemli üç kriter bulunmakta;
  1. İçerik
  2. Backlink
  3. Rankbrain

İlk olarak içerikten bahsedelim. İnternette biraz araştırma yaparsanız, bir çok istatistiğe denk geleceksiniz, ilk olarak diyecekler ki, google da ilk sırada yer alan makalelerin ortalama kelime miktarı 1700 kelime gibi 2000 kelime gibi istatistikler duyacaksınız. Aslına bakarsanız mesele 2000 kelime olmasında değil yada bir sayı olmasında değil. Bir yazının oluru ne kadar ise o kadar kelime olmalı. Mesela bir yazı tam 1421 kelimeden oluşmakta, burada amaç konuyla ilgili verilecek ne kadar bilgi var ise vermektir. Gerçekten işe yarar bir makale yazmak isterseniz ve tabi konu da buna müsait ise kelime sayısı yazının bittiğinde altta ne yazıyorsa odur. Mesela haber gazetesisiniz ve deprem oldu, deprem haberini sitede yayınlayacaksınız. Klasik olarak depremin ölçeğinden, merkez üssüne, yaralı var yıkım var mı, yazabilecekleriniz en fazla bunlar olacaktır. Hadi gelin bunu 2000 kelime yapın. Yapabilirsiniz, geçmişte ki depremlerden bahsederseniz, deprem kuşaklarından ama ziyaretçi o kadar yazıyı okur mu, yada asıl öğrenmek istediğini sizin giriş gelişme sonuç bölümlerinizden nasıl çıkarır orası tartışılır.

iİkinci kısım backlink, Google diyor ki bir sayfaya ne kadar çok fazla link verilirse o kadar değerlidir diyor du bir zamanlar, şimdi ise ne kadar çok değil, ne kadar alakalı sitelerden link verilerse değerlidir diyor. Yani, sizin bir araba üzerine yazılar yazdığınız siteniz var ise, ona gidipte teknoloji sitelerinden backlink gelmesi fayda değil bundan sonra zarar getirecektir.
Ve son kısım, Google Rankbrain diye yapay zekalı algoritma üretti ve bundan sonra işleri ona devretti. Bu algoritma bir çok faktörü dikkate almakta, site de kalma süresi, siteden hemen çıkış süresi, içeriğin mantıksal yakınlık kelimeleri, içerik kalitesi, backlink gibi.... Bunlar ne anlama geliyor?

Eskiden sallıyorum, Google sıralama için faktörlerine puan verdiğini varsayalım, backlink'in etkisini yüz üzerinden 5 olduğunu düşünelim. Şimdi bu rankbrain algoritmasında ise olay değişti. Google kullanıcı deneyimini maksimum yapmak için bu yüzde 5 i arttırabilir de azaltabilir de, kısaca ziyaretçi nerede mutlu ise onu üst sıraya taşımak için çaba gösterecek.

Sonuç olarak Google bu üç ana sıralama faktörü etrafında dağılım yapıyor. Tabi diğer bir sürü kriter var, hepsini yazmaya kalkarsak burada epey vakit geçireceğiz. Yazdıklarımızı beğenen ve daha fazlasını isteyen olursa web sitemizi ziyaret etmelerini tavsiye ederiz.
  • Paylaş
SEO'da en önemli şey, backlink alımıdır. Offpage SEO olarak da adlandırdığımız backlink inşaası, SEO'nun %70 gibi bir oranla en önemli bölümünü oluşturmaktadır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

799 Görüntülenme7 Takipçi4 Yanıt