Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnternet sitesi kurarken alan adı, sitenin içeriği ile alâkalı mı olmalıdır, yoksa özel bir isim mi olmalıdır?

Örneğin bir android uygulaması sitesi açıyoruz (sadece örnektir). Bu sitenin adı 'androidapss.com' gibi mi olmalıdır? Yoksa Inploid gibi, Onedio gibi oluşturulmuş bir özel isim mi olmalıdır?Düzenle
Ahmet com'dan bilgisayar alır mısınız? Soru cevap niteliğindedir sanırım.

a) Almam. Ahmet'i tanımıyorum. Kimdir necidir.
b) Alırım. Bu adam piyasada sağlam bilgiye sahip. Bilgilerini aktarıyor. Köşe yazılarıda var. ondan iyi bilgisayardan kim anlar?

örneği çoğaltabiliriz.

Ürün yelpazeniz geniş ise, akılda kalıcı bir marka oluşturmanız yeterli olacaktır. Ahmet com'u marka olarak duyurmayı başarır konumlandırmayı iyi yaparsanız mükemmel olur. Örneklerinizde olduğu gibi. İnploid, onedio markalaşıyor.

Markafoni, evidea, ebebek, hepsiburada, çok iyi konumlanmış markalara örnektir ama önemli olan burada hizmet kaliteniz. Kullanıcının sitenize girdiğinde aradığını kısa kısa adımlarla hemen ulaşabilmesi, sağlam müşteri desteğinizin olması, hızlı ve kaliteli ürün teslimatı yapabilmeniz, ya da belli bir niş alandaki ürünlerin bulunduğu market olabilmeniz. Sonrasında müşteri takibi yapabilmeniz. Müşterileri tekrar alışverişe yöneltebilmeniz. Bir isim yeterli değil kısacası.

E-ticaretten örnekler oldu genel olarak ama bunu her site için uyarlayabilirsiniz.
  • Paylaş
Amacınıza bağlı bir iş yapmak ve hedef kitlesine hitap etmek için içerikle alan adı uygun olması artı sağlarken . Kişisel markalaşma için işe adınızla açılması lazım
  • Paylaş
Büyük kitlelerin sizi destekleyebileceğine ve ciddi bir seo desteğiniz olduğuna inanıyorsanız alan adının çok büyük önemi yoktur. Ancak bunlardan mahrumsanız yüksek kaliteli bir içerik ve bu içeriği ifade eden alan adıyla tek alanda birinci sayfa olabiliyorsunuz. Bu sebeple ilk sayfada olmak istediğiniz alan adını çok dikkatli seçmelisiniz, içerik ilavesi ve etiketler çok uzun süre sonra etkili olabiliyor.
  • Paylaş
Sitenin özellikleri önemli ona gore isim verilmesi lazım
  • Paylaş
Sitenin içeriği ile alakalı olmalıdır. Fakat bu yapacağınız işin illaki domain içinde geçmesi anlamına gelmemektedir. Alan adınızı, yapacağınız işi andırması, yaptığınız iş ile zıt sözcükler içermemesi, fazla uzun olmaması gibi faktörlere dikkat ederek seçebilirsiniz.
  • Paylaş
Sitenin içeriği ile ilgili olursa çok faydalı olur
ayrıca sitenin alanında rekabet çok ise farklı uzantı kullanmak avantaj sağlar
mesela rakiplerinizin uzantıları com ise siz net uzantıyı tercih ederseniz aramalarda google vantaj sağlar.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

98 Görüntülenme7 Takipçi6 Yanıt