Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnternet teknolojilerinin toplumun etik anlayışına etkileri nelerdir?

İnternet teknolojilerinin toplum üzerinde çok büyük etkileri mevcut. Ancak sadece internet teknolojileri değil, genel olarak geliştirilen ve insan yaşamına yerleşebilen teknolojiler toplumun etik anlayışı üzerinde her zaman bir değişim etkisine sahip olmuştur. Örneğin, cep telefonu. Cep telefonları aslında internet ile bağımlı değildi ancak mobil bir cihazdı, daha doğrusu mobil olabilme ve mobil iken erişilebilir olma yeteneğini bize sağladı. Cep telefonları yaşamımıza girdikten sonra toplumun etik anlayışı üzerinde negatif bazı etkiler oluşmuştur. Örneğin, buluşmalar azalmış, yerini telefon ile aramalara veya sms göndermeye bırakmıştır. Benzer biçimde insanlar birbirlerine daha fazla yaşan söyler hale gelmiştir, çünkü birini görmeden, telefonda veya sms ile ifade biçimlerimiz değişikliğe uğramıştır. Bunun gibi bir çok etki sıralanabilir.

Gelelim internetin üzerimizdeki etik etkilerine. İnternetin en büyük özelliği sınırsız erişim ve sınırsız dağıtım özelliğidir. Herhangi bir dijital bilgi, internet üzerinden erişilebilir hale geldiği andan itibaren sınırsız biçimde dağıtılabilir veya erişilebilir hale gelmektedir. Elbette güvenlik ayarlarınız vardır, gizliliğiniz vardır, ancak temel felsefe bunun üzerine kurulmamıştır. Bu sınırsız paylaşım durumu gücünü hızdan almaktadır. Bir anda binlerce hatta bazen milyonlarca insana erişme veya bilgiyi ulaştırma gücüne sahip olursunuz. İnternet üzerinde. ilginin yayılma hızı bu kadar büyük boyutlarda olmasa idi, belki de bu kadar çok kullanımı yaygınlaşmayacaktı. Düşünsenize, çok değil 15 sene önce bir mp3 dosyasını dakikalarca bekliyorduk, şimdi ise saniyeler sürüyor.

Bu hız ve yayılma gücü insanların düşünmeden paylaşmasına sebep olmuştur. Sanırım en büyük etik değişim bu yönde olmuştur. Çünkü artık bilginin doğrulanma süresi çok uzun ancak paylaşılma süresi çok çok kısa olduğu için bilgiyi doğrulama işi artık vakit kaybı haline gelmiştir. Özellikle medya araçları artık hem internetin yayılma hızı sebebi ile varlıklarını sürdürmekte zorlanır hale gelmiş, hem de geleneksel modeller ile işlerini devam ettirebilecek vakti bulamaz olmuşlardır. Geçtiğimiz günlerde dünyaca ünlü bir medya ajansının Twitter hesabı üzerinden atılan 1 adet tweet amerikan borsasının milyarlarca dolar zarar etmesine sebep olmuştur. Atılan tweet bir hack sonucu yayınlanmıştı yanılmıyorsam, veya sahte bir hesap üzerinden gönderilmişti.

Tüm bunlar yaşamımıza akıllı telefonlar, diz üstü bilgisayarlar ve tabletler gibi araçların çok sağlam bir şekilde girmesi ile etkisini arttırmıştır. Bu donanımlar artık bize internetteki sınırsız kaynağın bir dokunuşla erişilebilmesi ve yayılabilmesi gücünü veriyor. Sanırım toplum üzerindeki en büyük etik kayıp bu noktada gerçekleşiyor. Artık daha az düşünüyor, daha az sorguluyor, daha az filtreliyoruz. Daha aceleciyiz ve daha çabuk tüketiyoruz. Tüm bunlar teknolojinin genel etkileri ile birleşince daha da pekişiyor.

Şunu da unutmamak gerekir ki, bu gelişmeler bir taraftan kişiler üzerinde çok pozitif etkilere de sebep olabiliyor. Örneğin, insanlar artık yaşamlarında belki hiç tanışamayacakları, konuşamayacakları kişilerle iletişim haline geçebiliyorlar. Birbirleri ile gerçek yaşamda kurabilecekleri temasın önemli bir bölümünü internet üzerinden gerçekleştirebiliyorlar. Yazdığı her kelime çok değerli olan dünyaca ünlü biri ile açık olarak konuşabiliyor, iletişim kurabiliyorsunuz. Bunu da unutmamak gerekir.

Ben mümkünse hiç bir bilginin gizli kalmaması taraftarıyımdır. Ancak yaşadığımız çağda bilgi manüpilasyona karşı çok daha savunmasız olduğu için bilginin gizliliği de önem kazanmaktadır. Bazı bilgiler dijital ortamlarda aynen kişisel gizliliğimiz gibi korunabilmelidir. Burada da etik bazı kurallar devrede olmalıdır diye düşünüyorum.

Çok kapsamlı bir konu, kısaca benim fikirlerim bu şekilde.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

758 Görüntülenme4 Takipçi1 Yanıt