Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnternet üzerinden hiç bilmediğiniz bir dili öğrenebilir misiniz? Ne kadar başarılı olunur?

İstersen şu siteye bir bak busuu.com Birçok insan dil öğrenmek amacıyla bir araya gelmiş,dersler var ve en güzeli de öğrenmek istediğin dil anadili olan insanlarla yazışabilir veya konuşabilirsin.
  • Paylaş
Ben bir zamanlar Fince öğrenmeye merak salmıştım. Bunun için internette fazlasıyla vakit geçirdim. Yabancı dili teoride bilmek ile konuşma/diyalog kısmı çok daha farklı. İnternetten yeterince beslendikten sonra pratik yapmak istediğin dili anadili olarak konuşan arkadaşlar bulabilirsen senin için çok daha faydalı olur. Eğer hangi dili öğrenmek istediğini söylersen kaynak siteler konusunda yardımcı olabilirim.
  • Paylaş
Ben Korece öğrenmeye çalıştım. Kore'de yaşayan bir Türk'ün yaptığı blogdan hem de. Anlatım olarak başarılıydı. Baya kişi de ziyaret etmişti bloğu. Ben tanışma kısmını, alfabe, harflerin söylenişi ve en basit fiil çekimlerini öğrendim. Ama sonra bıraktım. 14 ders gördüm ama daha ne kadar ileri gidiyordu bilmiyorum. Biraz da İtalyanca öğrenmeye çalıştım. O zaman küçüktüm ama tanışma kısmını öğrenmiştim :) Teorik olarak bence internetten dil öğrenmek mümkün. Ama konuşmaya gelince karşında birinin olması gerekiyor. Aslında onu da internetten bulabilirsin :D
  • Paylaş
Eğer İngilizce biliyorsanız İngilizce hariç başka bir dili çok rahat internetten öğrenebilirsiniz. Çünkü İngilizce olarak sesli-yazılı sınırsız kaynak var. Tabi bu sizin ayırabileceğiniz zaman ve verebileceğiniz emeğe bağlı.
  • Paylaş
Ne seviyede öğrenmek istediğine bağlı.
Dil öğrenmek için iyi kaynaklar bulabilirsen ve nasıl çalışılır bilirsen ortalama düzeyde öğrenmen mümkün. Öğrenmek istediğin dilde en çok verim alabileceğin şeyler o dilde ses kaydı (podcast), belli bir programa bağlı video dersler, busuu, live mocha gibi siteler... Böyle materyaller kullan. Mümkünse internetten o dili öğreten kitabın cdsi, öğretmen kitabı gibi bütün parçalarını bul. Tabi bir de kafana göre bir dizi izle. Şu seviyedeyken alt yazılı olması en iyisi. Pratik partneri bulmak açısından interpals.net uygun bir yer. Kolay gelsin.
  • Paylaş
Peki sizce pratikle öğrendiklerimle herhangi bir sınavda başarılı olunabilir mi?
  • Paylaş
1

Gizem Kaya, Başarılı olunabilir.Eğer çabalıysan kursa gidip öğrendiğinden farkı olmaz bence.

Başarılı olunabilir bence. İngilizce üzerine tüm öğrenciler senelerdir ders gördüğü halde çoğu insan İngilizce konuşamıyor. Bunun yanında İngilizce konuşabilen birçok insandan internetten faydalanarak İngilizcesini geliştirdiğini duyuyorum.
  • Paylaş
Başarılı olunabilir. Ama yinede bir bilir kişiden dinleyerek öğrenmenin zevki ayrı ve daha avantajlı olduğuna inanıyorum. Çünkü konu o anda anlatılırken anlamadığın ya da merak ettiğin şeyi anında sorup öğrenebiliyorsunuz. İnternette dil öğrenmek değil ama pekiştirmek faydalı olur diye düşünüyorum. Sıfırdan bir dil öğrenmek hem çok zahmetli hem de konuşma pratiği açısından eksik kalınabilecek bir yöntem bence.
  • Paylaş
Başarılı olunabilir. Ama öğrenmek isteyen bir öğretmenden yardım almalı ve gözü önünde çalışmalı diye düşünüyorum
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2069 Görüntülenme17 Takipçi10 Yanıt

Konu Başlıkları