Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnternet üzerinden online baskı sitesi, internet matbaası kurmayı düşünüyorum fakat bu işin kesinlikle tutabileceğinden şüphelerim var, sizce tutar mı?

Kişisel, kurumsal, ailevi, bebek, ticari, pazarlama, tanıtım ve her kesime hitap etmeyi amaçlayan bir yatırım. Arzu edilen kategoride binlerce tasarım şablonlarından birini seçerek kendi fotoğraf ve logosunu yükleyebileceği ve kişiselleştirilebilir baskı sitesi.Düzenle
Bu konuda hali hazırda belirli baskı çeşitlerine yönelik global ve yerel online siteler var. Bazıları: Bunları inceleyerek işe başlayabilirsin. Hatta kurucuları ile konuşup sektör hakkında bilgi alabilirsin. Ben kişisel olarak bu tarz bir işe çok sıcak bakmıyorum ama baskı maliyetlerini fiyat/kalite oranı olarak iyi bir seviyeye getirip bolca da reklam yapabilirseniz olabilir.
  • Paylaş
Merhabalar sevgili hakan soruyu bana yönlendirmiş kendisine teşekkür ederim. Ben matbaa.com'un CTO'su olarak görev yapıyorum şu anda yeni bir startup bu girişim seninde bahsettiğin gibi Web to Print dediğimiz amerika'da 1998 yılından bu yana uygulanan bir iş modeli.

Ben 3 Yıldır bu sektör ile doğrudan ilgileniyorum, başarıya ulaşmış bir girişimde görev yapıp projeyi geliştirdim, baskı sektörü zaman içerisinde tümüyle web tabanlı uygulamalara kayacak, bana sorarsan. Bugün güzel örnekleri mevcut ülkemizde matbuu.com gibi, şimdi benim önerilerim olacak sana, belki projene yön vermiş olabilirim bu şekilde ve en azından başarılı bir girişimin sahibi olabilirsiniz.

Öncelikle internet markası yaratmak çok zor, özellikle de bu sektörde inanılmaz zor! Çünkü rekabet hat safa da bu sektörde, google reklamları ile maliyetler inanılmaz rakamlara ulaşıyor, allah'tan karlılık oranı bir çok sektöre göre yüksek doğru planlama ile bu maliyet süspanse edilebiliyor.

Ben kendi girişimimde gerek son kullanıcılar gerekse kurumsal müşterileri hedefliyorum, biz yatırım almış bir işletmeyiz bu yüzden bir çok konuda avantajlıyız, bir bütçemiz var en azından reklam harcamaları için!

Biz kendimize iş modeli olarak moo.com'u aldık, hatta yurt dışındaki baskı ofislerini dahi ziyaret ettim bizzat inceledim baskı tesislerini sürdürülebilir kaliteyi nasıl sağladılar bunlara baktım. Çünkü sürdürülebilir kalite inanılmaz zor baskı merkezleri için işin içinde işçilik olunca bunları siz hallettiğiniz ön görürsek internet markası yaratmanın en önemli faktörü bütçe eğer bir bütçe yok ise yada çok kısıtlı ve az ise iyi bir alan adına sahip olmanız gerekiyor. Biz bu yüzden matbaa.com ile bu yola çıktık ki gerek marka bilinirliğini kolay yaratalım gerekse bu konuda tasarruf edelim.

Bana sorarsanız siz genel olarak rekabet etmeyin kesinlikle, dikey alanda bir ürün gurubuna odaklanın. Yani kartvizit, davetiye yada buna benzer bir alana odaklanın, bu şekilde kolay marka yaratabilirsiniz. Lakin yok ama ben genel anlamda bir proje planlıyorum derseniz işiniz oldukça zor.

Sizi sevindirecek bir bilgi paylaşıyım, internet'teki taleplerler sektörden çok daha fazla büyüyor. Yani bu bir kaç ay içerisinde doğru bir marka ile konunlandırırsanız, kendinizi köşe taşlarından birini kapabilirsiniz.

Umarım faydalı olmuştur.
  • Paylaş
Fikrini test etmek istiyorsan bunu 300 TL gibi bir maliyetle gerçekleştirebilirsin.

Aklındaki iş fikri ile ilgili bir landing page hazırla. ( Kendin yapamıyorsan bir tanıdığından rica edebilir ya da landerapp gibi servisleri kullanabilirsin landerapp.com )

Bir landing page hazırladıktan sonra vermek istediğin servisi burada fiyat bilgisi ile birlikte güzelce anlat, ilgilenen kişilerden e-maillerini bırakmasını iste ve adwords'te belli bir süre reklam çık. Analytics verilerinden ve sana bırakılan e-maillerden geri dönüşüm oranını hesapla. (Landing Page'ime kaç tekil kullanıcı çektim, kaçı benimle ilgilenip mail bıraktı)

Geri dönüşüm oranı sana büyük ölçüde fikir verecektir. %3'ü yakalarsan bence denenebilecek bir iş modeli olduğunu düşünebilirsin.

Eğer geri dönüşüm oranın yüksekse, bir sonraki adıma geçebilirsin. Rakiplerini detaylı incele. Onların yapmadığı ne yapabilirim sorusunu sor. Çünkü böyle bir ihtiyacı olan müşterilerin her zaman kullandıkları firmaları değiştirmelerini ancak farklı bir hizmet sunarak sağlayabilirsin (Ör. Belki aynı gün teslimat? )
  • Paylaş
Baba mesleği matbaacılık(35 yıllık tecrübe) olmasından ve tatillerimde atölyede vakit geçirmemden ötürü ayrı bir sempatim olmuştu bu mesleğe. İnternet dönemi başladıktan sonra rekabet oldukça artar hale gelmişti. Fason çalışmak zorlaşmışken sektöre 4 renk baskı yapan, 70x100 makinaları olan firmaların tekeline girmiş orta halli matbaalar kapanır duruma gelmişti. Tam böyle sıkıntılı bir dönem bizim başımızdan geçerken 4 yıl önce internetten baskı işine girmeyi düşündüm ve pederle paylaştım düşüncemi. Hesap kitap sonrası işin karlı olduğu ancak bir çok siparişin aynı anda tek makinadan çıkartıldığı zaman işe yarayacağı tek tek veya 2-3 tane işle bu çarkın dönmeyeceği çok daha sıkıntıya gireceği sonucuna vardı peder. Ve hali hazırda yer edinmiş arkası sağlam bu tarz siteler varken pek mantıklı gelmedi. Yerinde olsam çok çok detaylı düşünür ve 1 yıl boyunca hiç iş alamayacakmışım gibi farzederek sermayeyi ona göre ayarlardım. Kısacası biz bu işe girmedik, işi bilmemize rağmen.
  • Paylaş
Tuttuğunda inandığım bir site var. matbuu.com daha çok kartvizit basıyorlar. Günlük ziyaretçi ortalamaları 4500 kişi diye biliyorum.

Nerede fark yaratabilirim? Aklın hep buna çalışır ise her zaman her işte başarılı olma şansın var. Ayrıca, kuralları yıkmak için, o kuralları çok iyi bilmen gerektiğini unutmamak lazım. :)
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1187 Görüntülenme8 Takipçi5 Yanıt