Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnternet üzerinden psikoterapi alınabilir mi?

Internet üzerinden psikoterapi almak ne kadar sağlıklı olur bilemiyorum ama yüz yüze seanslarda ciddi terapötik süreçler izleniyor. Danışanı birebir dinlemek, jest ve mimiklerini izlemek uygulanan görüşme teknikleri ve etik kurallar açısından yüz yüze görüşmenin her zaman daha sağlıklı olacağı kanısındayım.
  • Paylaş
1

Fatma, kesinlikle

Bu konuda farklı görüşler var. Psikoterapistlerin bu konuda hemfikir olduğunu söylemek güç. Bir kısmı uygun görürken bir kısmı karşı çıkıyor. Bir de sadece tanıdığı ve en az bir kere yüz yüze görüştüğü danışan ile internet üzerinden terapi yapanlar var.

Kanımca, danışmanlık ve rehberlik hizmeti bazı durumlarda internet üzerinden alınabilir ancak psikoterapi hizmetinin internet üzerinden sağlıklı olarak yapılması, imkansız değilse bile çok güç. Bu arada internet üzerinden hizmet derken sesli ve görüntülü iletişimi kastediyorum, sadece yazarak hiçbir psikolojik hizmet verilemez.

Psikoterapinin internet üzerinden alınmasının neden güç olduğunu düşündüğümü açayım:

Psikoterapi, sandığımızın aksine, sadece konuşarak yapılmaz. Terapist danışanın beden dilini incelemeli ve kendi beden dilini terapide vermek istediği mesaja uygun olarak düzenlemelidir. Aynı odada değilseniz bunu yapmak çok zor olur. Yapsanız da karşı taraf beden durşunuzdaki değişiklikleri anlamayabilir. Göz teması terapide çok önemlidir. Video görüşmelerinde ise göz teması kurmak demek, en iyi ihtimal ile, kameraya bakmak demektir. Bunu yapınca da danışanın yüz ifadesini kaçırırsınız.

Psikoterapist aynı anda, danışanı dinler, benden diline dikkat eder, ses tonuna dikkat eder, yaptığı mimik ve hareketlere dikkat eder. Tüm bunları yaparken görüşmeyi devam ettirme, gerektiği yerde göz teması kurma ve kendimses tonunu vb ayarlama durumundadır. Bu nedenle görüşmeyi yapacağım odanın kontrolü mümkün olduğunca bende olsun isterim. Sesi, odanın ışığını, odanın sıcaklığını, danışanı göreceğim açıyı vb. Kontrol etmek isterim.

Rahatsız edilmemek, bir başkası tarafında bölünmemek önemlidir. Kendi odamda sekreterim bilir ki kıyamet bile kopsa seans sırasında telefon bağlanmaz, kapı tıklatılmaz. Ancak terapiye evden "katılan" bir danışan varsa bu durum geçerli olmaz.

Bence, psikoterapi yapılan odanın "tedaviye" katkı sağlayıcı bir yönü de var: o oda danışanın bilmediği bir oda. Odanın hiçbir yerinde acı veya tatlı bir anısı yok. Orası yalıtılmış, bu iş için özel olarak düzenlenmiş bir oda. Böyle bir oda da terapist kadar danışanında çalışmaya kendini vermesi daha kolay olacaktır.

İşte bu ve benzeri pek çok sebepten dolayı ben terapinin aynı odada yapılması gerektiği kanısındayım. En azından ben, kendi adıma, diğer yolu şimdilik daha zor buluyorum.
  • Paylaş
Bi ara boyle bir hizmet vardi, hatta ismini dahi verebilirim : Psikolog Danışman
Bülent Budak [uzmantv.com/uzman/psikolog-danisman-bul... ] msn ile terapi veriyordu. [ >>> tavsiyeediyorum.com/makale_465.htm ]
ama duydugum kadariyla artik aktif olarak calismiyor ...
  • Paylaş
Sanmıyorum. Psikoterapist ile danışanın yüz yüze iletişimini gerektiren bir hizmete internetten ulaşılması zor.
  • Paylaş
Psikoterapi, "psikolojik ve duygusal rahatsızlıkları konuşarak tedavi etme yöntemlerinin genel ismidir".

Bu terapatik konuşma seanslarında, kişinin içinde bulunduğu durumun
sebeplerini öğrenerek, sorununu daha iyi anlaması sağlanır. Ayrıca kişi,
problem yaratan düşüncelerini ve davranışlarını nasıl belirleyeceğini,
nasıl değiştireceğini, ilişkilerini ve tecrübelerini nasıl inceleyeceğini, problemleri ile nasıl başedebileceğini, sorunlara nasıl çözümler üretebileceğini ve yaşam ile ilgili nasıl gerçekçi hedefler belirleyeceğini öğrenir. Psikoterapi ile kişi yaşamından mutlu olmayı ve hayatını kontrol altına almayı öğrenir. Ayrıca psikoterapi kişilere, çaresizlik ve öfkeden doğan çeşitli psikolojik rahatsızlıkların semptomlarının giderilmesi için yardımcı olabilir.

Psikoloji

İntenet üzerinden yapılması ne kadar sağlıklı olur tartışılır bu ama yüz yüze konuşmak çok daha etkili olur bu tedavi sürecinde.

  • Paylaş
1

Tarık Gandur, Yaptığınız psikoterapi tanımı elbette yanlış değil ancak problemlerin belirlenmesi ve anlaşılması gibi bazı öğeler her psikoterapide olmak zorunda değildir. Ayrıca psikoterapi sadece sorunu anlama ve başaçıkma yöntemlerini öğrenmeye indirgenemez. Bu öğeler elbette terapide vardır ancak terapi budan ibaret değildir.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

798 Görüntülenme11 Takipçi5 Yanıt