Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnternette yapılan depresyon testleri ne kadar doğrudur? Uygulanan test sonucunda uzman desteği tavsiye edildiğinde dikkate almak gerekir mi?

Onlarca siteden depresyona yönelik test yaptım ve sonuç vahim hepsinde. Düzenle
Soruyu görünce biraz dolaşıp testlere baktım. Çoğu test depresyon belirtilerinin sizde olup olmadığını soruyor. Bunların bazıları bizlerin de kullandığı testler olabilir. Depresyon ile ilgili testleri bulmak çok zor değil. 
Ancak unutulmaması gereken nokta şu: herhangi bir konuda tanı koyarken sadece testlerden yararlanılmaz. Aslında tanıdan zaten şüphelendiğiniz durumlarda şüphenizi test etmek için veya sorunun düzeyini saptamak için  psikolojik testler kullanılır. Yapılacak görüşme, sözel ve sözel olmayan işaretler testlerden daha önemlidir. Gerekirse testin her bir maddesi tek tek uzmanla tartışılarak gerçekten semptomların size uyup uymadığı test edilebilinir. 
Eğer siz kendinizi iyi hissetmiyor ve günlük hayatınızı devam ettirmekte zorluk çektiğinizi düşünüyorsanız, testlerin sonucuna bakmaksızın uzman yardımına başvurun. Yani, eğer siz bir sorununuz olduğuna inanıyorsanız tanı konmuş olup olmaması hiç önemli değil. Sorunu çözmek için her zaman tanı koymak ilk adım olmak zorunda değildir, özellikle de bazı kuramlara göre. 
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

469 Görüntülenme5 Takipçi1 Yanıt