Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnternetteki bilgilerin güvenilirliği hakkında ne düşünüyorsunuz?

İnternette sağlam kaynaklardan alınan bilgiler önemli. Kaynakların sağlamlığı meselesi de değişiyor. Mesela Vikipedi'yi sağlam kaynak olarak gösterenler olsa da bence sağlam bir kaynak değil. Çünkü her ne kadar bir objektiflik politikası olsa da neticede sistem kullanıcı katılımıyla işliyor. Mesela tıpla ilgili bir maddeyi siz doktor olmasanız bile girebiliyorsunuz. O madde sonradan her ne kadar kullanıcı yorumları ve geribildirimlerine göre şekil alsa da güvenirliğinin sağlanması uzun sürebiliyor. Aynı şekilde Ekşi Sözlüğü de kaynak alan öğrencilere rastlıyoruz. Bunlar güvenilir değil, ancak pratikte güzel kaynaklar. Bence öncelikle insanlara "güvenilir kaynak" bilincini aşılamak gerek.
  • Paylaş
1

Belgi Saygı, Tezinde kaynakça olarak sadece interneti hatta wikypedia ve ekşi sözlük başta olmak üzere. Ben utandım ama o utanmamış . . .

Her şeyden önce İnternet'i bilgiyi toparlama mecrası olarak görmek lazım.
Kaynağı sorgulanmadan gelişi güzel güvenmek kişinin kolaycılığına kalmış bir vurdumduymazlıktır.
İzlenmesi gereken yol tabii biraz zahmetli, bir nevi araştırma, sorgulama isteyen yöntemler genel olarak.
Fakat dediğim gibi esas olan şey İnternet bilgilerinin güvenli olup olmaması değil. Buradan ilgi alanına uygun toplayabildiğin her şeyi toplama mecrası. Sonrasında ise bu toplananları gerçek kaynaklarla karşılaştırma aşaması. Bilmediğimiz bir konuya ancak bu şekilde vakıf olup güven sağlayabiliriz.
  • Paylaş
Çok dikkatli olunması gereken bir konu. Mesela bir ilaç için ekşisözlük'de "bağımlılık yapar" tarzı bir enrty görebiliyorsunuz. Ama o ilaç aslında bağımlılık yapmaz. Bu tedavi olacak kişiyi de etkiliyor. İlacı bırakanlar oluyor.

Madem sağlıktan girdim öyle devam edeyim. İlaç tavsiyesi, teşhis, tedavi şekli gibi doktorların karar vermesi gereken şeyleri İnternet'ten okumamalıyız. Çoğu kişi İnternet'te yaptığı araştırmalar sonucunda kendine teşhis koyuyor. Sonra doktora gidip "bende bu hastalık var" diyebiliyorlar. Hatta kullanması gereken ilaca karar verenler var.

Bir de gayet iyi niyetli yorumlar var. Bir ilaç hakkında "hiçbir işe yaramaz" denilebiliyor. Ama bir ilaç herkeste farklı etki gösterebilir. Belki de etki var ama bunu sen göremiyorsun. Böyle 5 tane yorum okuyan adam gidip "başka ilaç yazın, mesela x iyiymiş" diye doktora başvurur.

Ben Anafranil kullanırken ciddi kabızlık yaşadım. Bunu da söyledikten sonra, "bende bu yan etki oldu, haberiniz olsun ama sizde olmayabilir diye not düşüyorum. Sağlık konusu İnternet'teki bilgilerin güvenilirliği hakkında çok dikkatli olmak gerek.
  • Paylaş
her bilginin bakılması gereken kaynak başka.doğru yerde aramak çok önemli.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

600 Görüntülenme8 Takipçi4 Yanıt