Bilmek istediğin her şeye ulaş

Internet'ten alışverişin yaygınlaşması, satış elemanı, pazarlama elemanı gibi çalışanları nasıl etkiler?

Bunun etkilerini yavaş yavaş görmeye başlıyoruz misal D&R online satış dükkana göre daha ucuz. Bir çok mağazası artık 2-3 eleman 1 kasa ile hizmet veriyor yanı canlı alışveriş hizmeti kalite olarak düşüyor ama malı daha pahalı alıyorsunuz. Bu daha da çok yayılacak özellikle elektronik ve teknoloji ile standartları belli ürün mağazaları gittikçe azalacak gelecekte teknoloji spotçu ve online mağazalarından başka yerde olmayacak olanlardan ise canlı hizmet pahalı alınacak. Yemek ve giyim kuşam bu akımdan ters etkilenecek daha kaliteli hizmet olacak ama yine pahalı tabii. Ve bir çok ara eleman işsiz kalacak bu kaçınılmaz, tabii bir de şöyle bir şey var elbette yaşam yolunu bulacak bu insanlar aç kalacak değil ya, bu grup internete erişemeyen kitle arayacak illa ki de bulacak belki de başka ülkede ama bulacak oralara iş gücü olacak. Tam bu noktada çok ciddi sınıf ayrılıkları olması kaçınılmaz tabii ki, yaratılan bu sınıf alt bir grup olarak aslında genel içinde daha kalabalık olacak yeni bir kapitalizm modeli belki de bu grubun ihtiyaçlarını bela çıkmasın diye düşük bedelle ya da ücretsiz verecek bi çeşit sus payı, bu grup içinde arasıra çakma rol modeller çıkacak öteki elit gruba geçecek toplumlar bunlarla uğraşarak bir hayat geçirecek sonuçta mezarda herkesi böcük yiyecek. E-ticaretten mezara ben ne ara geldim yaw : -)
  • Paylaş
Aslında teknoloji ve makineleşmenin sonucunda gizli işsizlik ortaya çıkıyor. Artık insanların kutu taşıması, bir duvarı boyaması, 1000km araba sürmesi saçma. Google kurucularından biri Sergey Brin olabilir, "İşte sene 2012 oldu, arbaları hala insanlar sürüyor" demiştir. Gerçekten de gelişen teknoloji ile buna ne kadar yakınlaştığımızı gördük. Google'ın insansız aracı kilometrlerce yol kat etti ve kaza yapmadan.

İnsanların daha nitelikli işler yapmaları gerekir. Çünkü bir makineyi öğretmen yapamazsınız şu anki koşullarda. Veya bir tıp dalında uzman doktor. Yani bunlar yapaz zeka ile birlikte daha somutlaşmaya başladıysa da zen azından 10 yılın işi değildirler. İnsanların bilişsel yeteneklerini kullanmaları gerekir. Çünkü bizi diğer canlılardan ayıran özellik bu kapasitemiz.

cancilar.net/2013/07/16/ilerleyen-tekno...

Bu linkte bununla ilgili bir kötü senaryo yazmıştım. Şimdi yazarken aklıma geldi. Doğal kaynakları makinalar işleyip tüketime hazır hale getirebiliyorlarsa bu kadar insana ne gerek var? Eğer çalışması için yaşattığınız insanlara gerek duymazsanız, he sermaye? Konuş. Doğal kaynakların tükenmemesi için nüfusu belli bir limite indirir misin? Sen yaparsın bence.
  • Paylaş
Olumsuz etkilediği kesin.Ben giyim üzerine çalışıyorum çok fazla giyim mağazasının bulunmadığı bi şehirde.Bazı müşteriler istediklerini bulamadıklarını söylüyorlar. Mağazaya geliyorlar..
-Acaba şu var mı sizde ? Diyorlar
-evet var buyurun diyorum.
bakıyor bazen deniyor bazen denemiyor ama hep bir memnuniyetsizlik söz konusu.
İnternet üzerinden alışveriş yaptığı zaman Rus hanımların üzerinde kıyafetleri görünce gözüne daha bir güzel gözüküyor. Beğeniyor ve alıyor. Kolayına geliyor sonuç olarak ayağına geliyor. Ne deniyor ne başka bi şey.Fiyatlar zaten genel olarak aynı . Uygun olduğu düşünüyor ama yok öyle bir dünya. Geçen bi kıyafet gördüm internette bizde 159 internette 149 ee zaten 10 tl de kargo parası. Bizim de kazancımız o işte. Durum böyle olunca tek çalışan yetiyor mağaza için zaten gelen olsa da alan yok.
İnsanlar tembelleşiyor tek sorun bu aslında.
  • Paylaş
9

Şaman, Yalnız ben bir erkek olarak vaktimi giyim mağazasında harcamayı hiç sevmiyorum. AVM'nin cafe'sinde oturup sıkılmayı o dükkanlara girmeye yeğlerim. Yine de bedenimi, oranlarımı, girintimi, çıkıntımı bilmediğimden dükkana gidip işi bilen bir satıcı tarafından yönlendirilmeyi tercih ediyorum. Kadınlar, belini, göğsünü, kalçasını vb tanıyor ve onlar İnternet üzerinden alış veriş yapabiliyor ama erkekler her zaman dükkandaki satış elemanına muhtaç kalacak.

Nur Macit, Orası bir gerçek.
Erkekler satış elemanlarına muhtaç.Ama o da zamanla gider eminim ben buna. Erkekler de kadınlardan eksik kalamıyor çünkü.Bazı erkekler mağazaya gider ''beni giydir sen satış elemanısın biliyorsundur bu işi'' edasındadır.Ama bu satış elemanlığından değil erkeklerin bi sorana ihtiyacı olmasından kaynaklarıyor.Kadınlar da internetten alışveriş yaparken '' Aysel bi baksana ya sence bu bana olur mu he göbeğim çıkmaz demi?'' derler yani.
Erkekler de bi zaman sonra böyle olacak :) :)

Şaman, Hahaha, keşke öyle olsa bu yaşımda hala ne pantolon ne gömlek bedenimi bilmiyorum. Hala giysi gerektiğinde, mesela pantolon ya da ceketten başlıyorum, "göster neyin var" diyorum, bir tane beğeniyorum, "bana uyanını ver deneyeyim" diyorum, satıcı bedeni görüyor tabii. Uyanı bulunca, buna uyan pantolon diyorum, geliyor. Zaten erkek mağazalarında satıcılar kabinin önünde bekliyor, "olmadı başka beden" deyince koşup hemen getiriyorlar. Pantolonu bulunca, "hadi buna uyan gömlek" diyorum seçenekler diziliyor, bedenler zaten tamam oluyor. Bir de kravat seçtirip 15-20 dakika içinde dükkandan çıkılıyor. Bu turu hayatta kendi kendime yapamayacağım. Yemek sepetini açıp yemek seçmeyi bile beceremeyip tavaya et atan biriyim sonuçta ☺

Şaman, Hmm tabii Aysel olursa durum değişir. Aysel de mutlaka mağazadaki satıcı kadar iyi seçim yapabiliyordur ☺

Nur Macit, hahaha güldürdünüz vallahi :)
o zaman sizde kıyafetlerinizin arkadasındaki etiketlere bakın bakalım beden olarak ne giyiyormuşsunuz :) sizin için kolaylık olur :) Tabi nasıl sizi mutlu ediyorsa öyle alışveriş yapın zorla internetten almak için ikna ediyormuşum gibi olmassında :)
O zaman size de bi Aysel veya Ahmet gerek :)

Şaman, Bakıyorum etiketlere hatta satıcıya da soruyorum ama bir daha mağazaya girene kadar çoktan unutmuş oluyorum. Zaten fark ettiğim üzere bedenler de markadan markaya değişiyor, hiçbir anlamı kalmıyor. Hani kadın olsam en kötü ihtimal beden ölçülerimi iki günde bir zikreder ve hayatta unutmam ama benimki öyle değil ki, eğlence için kıyafet denemiyoruz ki biz. Sırf beden ölçüleri için olacaksa bence Aysel kalsın, ben Ahmet'i alayım, hem erkek tarzından anlıyor hem de kapıdan çıkınca dükkanda kalıyor ☺

Nur Macit, :D O zaman sizin sayenizde Ticaret ölmez :)
Evet bazı hanımlar sırf gıcıklığına kıyafet deniyor :)
Siz Ahmet 'i alın geçin bilgisayarın başına'' Ahmet siteye gir heh bak o güzelmiş .Onun bana olanını seç ver siparişi '' dersiniz :)
Bu durumu karakter edinmişsiniz çünkü :)

Şaman, Şimdi ama yeni bir yönteme imza attınız. Önce sanaldan da hizmet veren mağazaya gerçekten gidiyoruz, Ahmet seçiyor, biz alıyoruz, Ahmet zevkimizi de dijital ortamda kaydediyor. Bir daha sefere İnternet üzerinden Ahmet'e başvuruyoruz. Boyumuzu, bedenimizi ve zevkimizi zaten biliyor, kilo aldıysak ya da verdiysek bunu belirtiyoruz. Ahmet en uygununu bulup gönderiyor. Bu sayede hem Ahmet işinden olmuyor, hem iade çok az oluyor, hem de biz de çağa uyup İnternet üzerinden giysi alabilmiş oluyoruz ☺

Nur Macit, ooo işte bu harika oldu :) Alan memnun satan memnun hesabı :)

Sektörden sektöre farklılık gösterir. Tüketici her yerde görebileceği ya da görmesine ihtiyaç olmayan ürünleri (kitap, akıllı telefon vs.) internet üzerinden almaya devam etse de, "gözümle görmeden almam" anlayışı birçok sektörde etkisini daha uzun süre sürdürecek gibi.

İşte bu sektörlerde, sanal gerçeklik tatmin edici boyuta ulaşmadan, satış elemanının fonksiyonu çok da değişmez diye düşünüyorum. Zaten pazarlamacılar Şaman'ın da bahsettiği gibi işlerine dijital repertuvarlarını artırmak ve teknolojinin nimetlerinden faydalanabilecek stratejiler geliştirmek suretiyle devam ederler.

Diğer yandan, her ne kadar B2C internet alışverişinin yaygınlaşmasıyla küçülse de, B2B de yakın oranda artış gösterecektir. Ayrıca gizli işsizlik sonucuna katılmıyorum, çünkü internet ve teknoloji yok ettiği sektör ve mesleklerin yerine yenilerini koyuyor.

Sadece işsiz kalmamak için geniş bir vizyona ve yeniliğe açık olmaya ihtiyaç var.
  • Paylaş
Pazarlamacılar yine işlerine devam ederler, tabii İnternet reklamları, satışları gibi modern konuları da repertuvarlarına alarak. Satış elemanlarının kafası çalışanları İnternet satış elemanı olur, zaten elemana ihtiyaç da azalacağından kafası çalışmayanlar elenir. Bu kadarı kadın giyim için.

Biz erkekler mağazaya gidip satış elemanının yönlendirmesine her daim muhtaç kalacağız.
  • Paylaş
Pazarlamacılar için internetten alışverişin yaygınlaşması daha avantajlı bir durum. Dijital pazarlama tarafı offline pazarlamaya nazaran daha avantajlı ve gelişime açık. Bu alanda kendilerini daha da geliştirerek daha iyi konumlara gelebilirler. Satış elemanları da, perakende mağazalarda çalışan deneyimli, iş bilen elemanlar online mağazalarda da kendilerin yer bulabilirler diye düşünüyorum. Her ne kadar internetten satış olsa da, arka planda ciddi bir operasyon tarafı var. Çalışan, işini takip eden elemanlar hangi pozisyonda olurlarsa olsunlar online mağazacılıkta da kendilerine yer edineceklerdir. İşten kaçan, gelişime kapalı insanlar da internete yenik düşecektir elbette.
  • Paylaş
Zamanla reel'de mağaza bile kalmayacak. Herşey sanala kayacak. İnsanlar evden çıkmaya üşenir hale gelecek. Çoğu kişi dahada miskinleşecek. Satış elemanı, pazarlama elemanı gibi mesleklere elbette yine ihtiyaç duyulacak ancak, reeldeki kadar değil.
  • Paylaş
Çok yakın bir zamanda malesef satış ve pazarlama sanal dünyanın en güçlü aktörü haline gelecek ... Büyük şehirlerdeki trafik park sorunu ve alış veriş yaparken kaybedilen kaliteli zaman insanların net üzerinden ihtiyaçlarını gidereceginİ göstermektedir .
Bu sebeple bu sektörde çalışan arkadaşların bir konuda özel uzmanlık elde etmelerinde çok büyük fayda vardır ! Firma sahiplerinin açısından bakarsak personel giderleri özlük hakları ve piyasa kar payları malesef eleman çalıştırma noktasında onları isteksiz hale getirmektedir . Artı sorular varsa yardımcı olmaya calışırım
  • Paylaş
Kesinlikle int. Alışverişinin nekadar büyürse büyüsün burası türkiye türk halkı ürünü görmeden dokunmadan almaz. O yüzden mağazalar olacağından elemanlara da kesinlikle hiç bir etkisi olmaz
  • Paylaş
Satış elemanları artık yuz yuze degil de internet uzerınden ikna etmeye calışırlar :)
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

597 Görüntülenme14 Takipçi10 Yanıt