Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnternetten kitap alımı konusunda nelere dikkat edersiniz ve sizi neler cezbeder?

Bir kitap satış sitesinden beklentileriniz nelerdir?Düzenle
Benim beklentilerim ve gördüğüm eksiklikler şunlar:
 1. Bence kitap satan bir internet sitesi kesinlikle sattığı kitabın bazı bölümlerinden kısıtlı bir kaç sayfayı elektronik ortamda inceleme fırsatı vermeli. Bir bölümünden bir kaç sayfayı incelediğinizde bazen yazarın tarzı ve kitap hakkında daha iyi fikir sahibi olabiliyorsunuz.
 2. Kesinlikle ve kesinlikle kitabı okumuş kişilerin yorumları olmalı.
 3. Yetkili ve tarafsız biri tarafından kısa bir inceleme yazısı yayınlanmalı. Bu yazı klasik tanıtım yazısından çok kitabın içeriği ve kimlere hitap ettiği gibi kilit bilgileri okuyucu gözüyle tarafsız biçimde içermelidir.
 4. Kitabın yazarı hakkında bilgiler içermelidir ve bu bilgiler yazarın aldığı ödüllerin yanı sıra yazdığı diğer kitapları içermeli ve diğer kitapları da (sitede bulunmasa bile) yukarıda bahsettiğim gibi incelememe izin vermeli.
 5. Üst maddede belirttiğim durumda dahil olmak üzere, elinde olmayan kitaplar için de inceleme ve içerik sunabilmeli ve siteden ön sipariş verilebilmeli.
 6. Kitabın sayfa sayısı, baskı özellikleri gibi standart bilgiler haliyle olmalı zaten.
 7. Sipariş esnadında ödeme ve kayıt işlemlerinin çok kolaylıkla halledilmesi gerekir.
 8. Sipariş sonrası ürünün hızlıca kargo edilmesi ve kargo takibinin yapılabilmesi gerekir.
 9. Ödeme sorunlar, tedarik problemleri, iade ve buna benzer durumlar için müşteri hizmetleri hazır olmalıdır.
Çok şey istiyor gibi görünüyor olabilirim ama bunlar bence çok iyi bir kitap satışı yapan internet sitesinde olması gereken minimum özellikler diyebilirim. Çünkü bunlara ek olarak;
 1. Sosyal entegrasyonlarla çevremdekilerin hangi kitapları satın aldığı ve önerdikleri kitaplar
 2. Sistemin bana otomatik önereceği kitaplar
gibi çeşitli veri işleme sistemleri de gelişmiş olmalı bence.
 • Paylaş
2

Mustafa Oztuncbirazoku.com/ ilk dediğiniz sistem bu sitede mevcut Türkiye'de tek sanırım şuanda. Ayrıca kitapmetre.com/ da sitelerin fiyat olarak karşılaştırması yapılıyor. Herkese öneririm.

Hakan Köse, "ilk dediğiniz sistem bu sitede mevcut..." derken kastettiğiniz 1. maddede yazdığım kitaptan bazı bölümlerin e-book şeklinde okunabilmesi özelliği ise, linklediğiniz sitede böyle bir özellik göremedim malesef..

Okuyacağım kitabı bulmak için bildiğim yazarlar ve arkadaşların tavsiyesi dışında arada bir çok satanlara bakarım (genelde hep aynı tarz oluyor ya neyse) kategori olarak incelerim. Örneğin fantastik bir kitap okumak istiyorsam fantastik severlerin sitelerinden önerilere bakarım. Aksiyon polisiye ise bestseller (özellikle NY times) yanıltmıyor genelde tabi yine araştırmak lazım. Okumak için aday olan bir kitap içinöncelik olarak okuyan kişilerin yorumlarına ve kitabın arka kapak yazısına bakarım genel bir bilgi sağlar . Tanımadığım bir yazar ve yeterince yorum yoksa sitede biraz daha didiklerim, sözlükler vs.
 • Paylaş
2. el kitap almak için nadirkitap var, genelde onu tercih ediyoruz
 • Paylaş
Kitapçılardan kitap alırken arka kapaklarındaki değerlendirme yazılarını mutlaka okurum. İnternette de kitap hakkında olumlu olumsuz eleştiri ve düşünceleri okumak isterim. Bu konuda biraz eksiklik var. Bir de kitabın adı ve kapak tasarımı çok onunla ilgilenmek ve tıklamak için çok etkili.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1062 Görüntülenme10 Takipçi4 Yanıt