Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnternetten MP3 ya da film indirmenin ne gibi zararları olabilir?

Aslnda bu konuda firma şikayetçi olursa, telif haklı eserleri indirmenin cezaları olabilir. Hukuksal yollara gidilebilir. Örneğin MÜ-YAP'ın (Bağlantılı Hak Sahibi Fonogram Yapımcıları Meslek Birliği), şikayetçi olması üzerine Telif hakkı sahip olduğu eserleri indiren kişiler gözaltına alınmıştı.

  • Paylaş
Virüs olabilir.
  • Paylaş
Hukuki yönden cezası olduğu biliniyor da bunun uygulanması neredeyse imkansız. Günlük indirilen mp3 ya da film sayısı düşünüldüğünde astronomik rakamlar ortaya çıkıyor. Sokakta korsan cd satanları zabıtalar topluyor ama ben daha internetten film indirdi diye ceza alan birini duymadım..
  • Paylaş
Duyduğum kadarı ile yakın zamanda Almanya'da torent iletişimi trafiğine takılan IP'leri tespit eden bir yazılım geliştirmiş. Bu yazılım kullanılarak bir tespit davası da Türkiye'de açılmış ve bu yazılımın çalıştığı (doğru bir biçimde tespitler yaptığı) bilirkişi raporu ile tespit edilmiş. Bu tespite dayanarak ilgili IP kullanıcılarına, ilgili trafik içeriğine dair telif hakları çerçevesinde bir ihtarname gönderilerek (mahkeme masrafları ve avukatlık ücreti miktarının altında kalan) bir bedel ödemeleri talep edilmiş. Çoğu kişi de gerek düşük bir ücret olması gerekse dl içeriğine dair mahremiyet kaygıları çerçevesinde ödeme yapmak zorunda kalmış olabilir. Esasen dl (download) yaparken ul (upload) yapmamak seçeneği de bulunduğuna göre açılacak bir dava olumsuz sonuçlanabilirdi. Zira bizim hukukumuza göre paylaşıma açmak yani ul suç teşkil eden bir durum ancak dl değil. Tam da bu sebepten ibraname (yani borçtan kurtulma belgesi) almadan ödeme yapılacak olursa borcu kabul şeklinde yorumlanabileceğine de dikkat çekmek icap eder. Keza fazlaya ilişkin talepleri bu kabul çerçevesinde tekrar gündeme gelebilecektir.

Bağlantılı bir inploid içeriği için bkz: inploid.com/t/sopa-tasarisi-sizce-interneti-ne-duruma-getirecek-/
  • Paylaş
Yasal zararları olabilir :)
  • Paylaş
İstediğin şarkı veya film olmayabilir :)
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1919 Görüntülenme4 Takipçi6 Yanıt