Bilmek istediğin her şeye ulaş

İnternetten normal video izlerken problem olmamasına rağmen tv kanallarını izlerken görüntü bozuk geliyor. Sebebi ne olabilir?

Eğer bilgisayarınızda ekli bir tv kartınız varsa karasal anten alıcınızın kalitesiyle birlikte, bilgisayarın anten inputuna bağladığınızın hattan iyi verim alabilirsiniz. Ancak tivibu programını kullanıyorsanız; tivibu, internet üzerinden veri akışıyla gerçekleştirilen bir yayın sistemidir. Bu veri akışının getirdiği kalitedeki aksaklık, görüntünün sizin ekranınıza gelmeden önce bir çok noktadan geçmesinden kaynaklanmaktadır. Bu diğer web üzerinden yayın yapan platformlar için de aynıdır.

Örneğin; televizyonda izlediğiniz bir canlı yayının, sizin ekranınıza gelme süresi minumum 3 saniyedir (3G bağlantılarda bu süre 6 saniyelere kadar ulaşmaktadır). Bu sürenin kaynağı, kaydedilen dijital görüntü ve ses sinyallerinin sizin televizyonunuza ulaşması sırasında uydu dediğimiz araçlar arasında geçen süredir. Görüntü ve ses sinyalleri televizyonunuza bile ulaşırken belli noktalardan geçmektedir.

Söz konusu internet olunca, veri tabanıyla iletilen sinyallerdeki kalite doğal olarak televizyona göre daha kötü olmaktadır. Görüntü bozukluğunun kaynağı da bu olabilir. Videolara gelince, onlar kaydedilmiş sinyallerin, kullandığınız platformun sisteminde kayıtlı halde olmasından dolayı herhangi bir anlık işlemden geçmeyip standart kalitesini korumaktadır.
  • Paylaş
Tivibu'dan izliyorsan aynı sıkıntıyı bazen ben de yaşıyorum. Bağlantı hızına paralel olarak görüntü hafif bozulabiliyor sebebi de bağlantı yavaşlayınca kullanıcı TV keyfinden mahrum bırakmamak... Yok nette ki TV sitelerinden izliyorum diyorsan farklı sitelere bakman ya da izlediğin kanalın kendi web sitesinden kanalı izlemen daha mantıklı olabilir.
  • Paylaş
Normal video, normal veridir. Fakat Canlı yayın anlık veridir. Normaldir. TV Kartı Alın yada Tivibu'dan sonra izleyin. :)
  • Paylaş
net yavaş usta herhalde tivibu mu izliyon
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2623 Görüntülenme8 Takipçi4 Yanıt