Bilmek istediğin her şeye ulaş

Interstellar (Yıldızlararası) filminde nasıl yerçekimi oluşturuldu? Filmin başlarında uzay aracı başka bir parça ile birleşerek dönme etkisiyle yerçekimi oluşturuyor. Bu nasıl mümkün olabiliyor?

Dönen cisimler merkezinde bu şekilde kolaylıkla kütleçekimi oluşturabiliyorsa gerçek hayatta uzay yolculuklarında bu niye kullanılmıyor?Düzenle
Uzay gemisinin kendi ekseni etrafında dönmesi merkezkaç kuvveti oluşturuyor. Bu kuvvet ile cisimler ve astronotlar geminin dış duvarlarına doğru itiliyorlar. Aynı bir virajdan dönerken arabanın dışa savrulması gibi. Astronotlar için zemin, geminin en dış duvarı oluyor dolayısıyla.

  • Paylaş
3

Bert, Eyvallah merkez kac kuvvetiyle yapay bir yer cekimi olusturuyosun ama bu sirada zemine yapismak disinda bi eylem yapamassin diye dusunuyorum. Mesela viraj donen bi otobuste kalkip duz yuruyemessin.filmde gayet rahat hareket ediyolardi.bunun bilimsel bi aciklamasi var mi?yoksa film bi yere kadar bilimsel anladigim kadari ile :)

Serkan Kiose, Viraj dönen otobüste dünyanın mevcut yerçekimine EK olarak merkez kaç etki etmekte çünkü.. Bu da senin hareketlerini bileşke kuvvet yönü dışında kısıtlıyor... Uzayda bulunduğun noktanın herşeye göre göreli olmasından da dolayı ve gemideki merkez kaç kuvveti dışında bir kuvvetin olmamasından dolayı yapay yer çekimi oluşturma orada işe yarıyor..

Bert, o yer çekimi mevzusu hiç aklıma gelmedi :)

Dünyadan uzaya çıkmak için dairesel bir yapı aerodinamik kanunları nedeniyle çok mantıklı değil. Filmde zaten dairesel uzay aracı uzayda çok uzun zamanda inşa edilmişti. Satürn gibi uzak bir gezegene insan götürmek için mantıklı ama daha böyle bir işe girişilmedi.

merkezden r uzaklığında merkezkaç kuvveti m(w^2) r olduğuna göre oluşturulabilecek g=(w^2) r olur. G=9.8m/s^2 elde etmek için r'yi 9.8m olursa sqrt(9.8/9.8) =1 çıkar. Yani 9.8m'lik uzay gemisi saniyede 1 tur atmalı.
  • Paylaş
Merkezkaç kuvveti yaratılarak oluyor
  • Paylaş