Bilmek istediğin her şeye ulaş

İntihar etmek kalıtsal mıdır?

İnsan davranışlarının çok yönlü değerlendirilmesi gerekir. Herhangi bir davranış sadece öğrenmeyle açıklanmayacağı gibi sadece genlerle de açıklanamaz. Gelişim psikolojisi bu konuya el atmış ve tek yumurta çift yumurta ikizlerinin doğduğu andan itibaren ayırarak farklı kültürleri olan ailelerde büyümeleri sağlanmıştır. Burada görülen sonuç ilginç: ikizlerin mimik, mizaç gibi özellikleri benzese de davranışlar birbirinden oldukça farklı. Bu deneyin sonucunda insan davranışlarının daha çok öğrenme ve daha az genetikle yönlendirildiği açıklanmıştı. Bu tip deneyler araştırmalarda parmakla gösterilecek kadar az çünkü söz konusu insan olunca etik ilkeler ve insan haklarına aykırı davranışlar yapmamak gerekiyor.

Fakat şunu söyleyebilirim ki öğrenme insan davranışlarında genetik önde bir yere her zaman oturmuştuk. Ailesinde intihar eden kişilerin daha çok intihar etme eğiliminde olmasını ne tam genetikle açıklayabiliriz ne de tam öğrenme ile. Yine de öğrenmenin faktörü daha büyüktür diyebiliriz. Ailenin sorunlarla baş etme mekanizmaları ne kadar büyükse, çocuğunki de o kadar büyük olur. Çünkü çocuk bunu anne babadan öğrenir. Sevgiler
  • Paylaş

İntihar etme eğilimi olan kişilerin DNA'sında özel bir gen bulundu. RGS2 adı verilen bu gen intihara teşebbüs etmiş ve intihar etmiş kişilerde bulunuyor. İntihar etmiş bazı ünlülere bakacak olursak genellikle ailelerinde de intihar etmiş birileri oluyor. Mesela Kurt Cobain'in 2 amcası da intihar etmişti. Hatta ölmeden önce intihar genlerini miras aldığını hissettiğini söylemişti.

  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1763 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları