Bilmek istediğin her şeye ulaş

iOS işletim sisteminin Android'e göre avantajları ve dezavantajları nelerdir?

İOS işletim sistemi Apple tarafından, Android ise Google tarafından geliştirilmiştir. Aralarındaki farkları:
 • iOS kapalı bir eko sistemine sahiptir, Android ise daha açık bir sistemle çalışır. iOS kapalı bir sistem olduğundan dış saldırılara karşı daha güvenlidir. Ancak bu özellikleri fotoğraf ve mp3 yüklemeyi bile özel bir yazılımla yapmanıza neden olur.
 • Kullanım olarak Android daha karmaşıktır ancak iOS'deki bir çok özellik kullanım kolaylığı sağlamaktadır. Bu nedenle iOS daha çok talep görmektedir.
 • Android işletim sistemi açık olduğundan bir çok cihaz tarafından kullanılır ama cihaz çeşitliliğinden dolayı kapalı sistemler gibi kolayca performans odaklı optimize edilmiyor.
 • iOS sisteminde takılma ve yavaşlama gibi sorunlar olmamaktadır.
 • Android işletim sisteminde 400 bin kadar uygulama varken iOS'da 500 binden fazla uygulama vardır. Bir çok firma kullanım oranı ve çalışması bakımında iOS işletim sistemini tercih etmektedir. Androidde yazılım satın alma fonksiyonu Türkiye'deki kullanıcılar tarafından kullanılmamaktadır.
 • Android işletim sisteminde neredeyse hiç sınır yoktur. Ekran ışığı,ses yüksekliği ve işlemciyi hızlandırmak gibi bir çok şeye hakim olabiliyorsunuz.
 • iOS işletim sistemi Apple'ın mobil cihazlarından başka cihazda çalışmamaktadır. Android ise düşük kapasiteli cihazlarda bile çalışmaktadır.
Eğer kullanımı kolay ve kafa karıştırmayan bir sistem istiyorsanız iOS'u, kurcalamayı sevip teknolojiden anlıyorsanız Android'i tercih edebilirsiniz.

Mobil Telefonlar
 • Paylaş
2

Omer Ayverdi, Kapali kaynak bir sistemin guvenli oldugu anlamina gelmez.IOS un daha guvenli oldugu bir yanilgidir.Acik kaynak demekte sistem kaynak kodu olarak cihazda yeraliyor anlamina gelmez.

Omer Ayverdi, Bkz. (binary release)

 1. Android Market yeni ismi ile Google Play artık Türkiye'den de uygulama satın alınmasına izin vermektedir ve uygulama sayısı iOS'u geçmiş durumda.
 2. Android açık kaynak kodlu olduğu için beğenmediğiniz, eksik bulduğunuz özellikleri cihazınıza kolayca kazandırabilmenize olanak sağlıyor. Esnek ve kolay düzenlenebilir bir yapıya sahip. iOS'da wifi kuvvetli değil mi, gps çabuk bağlanmıyor mu, eliniz kolunuz bağlı Apple'ın güncellemesinin beklemek zorundasınız. Cihazınıza hükmedemiyorsunuz, Apple size hükmediyor ve onun istediği gibi kullanmak zorundasınız.
 3. Android için güncellemeleri hem Google kendisi yapmakta hem dünyanın dört bir yanından geliştiriciler tarafından tasarlanmaktadır, oysa iOS güncellemeleri sadece iTunes aracılığıyla Apple tarafından yapılır. O ne derse onu yüklemek zorundasınız.
 4. Android cihazınıza korsan uygulama kurmak için telefonunuzu kırmanıza, root etmenize gerek yoktur, korsan uygulamayı atın ve kurun. iOS korsan uygulama dükkanı için cihazınızı jailbreak yapmanız gerekmektedir ki bu da performans düşüklüğüne ve pil ömrünün kısalmasına neden olmaktadır.
 5. Apple inatla Flash desteği vermediği için webde tam hakimiyet sağlayamazken Android flash desteğini vermektedir.
 6. Android uygulama geliştirme Java ile rahatça tüm işletim sistemleri üzerinde yapılabilmektedir. Oysa iOS için Apple bilgisayara sahip olmanız ve Objective C++'ı derinlemesine bilmeniz gerekmektedir.
 • Paylaş
2

Saygın Erten, Ne yani Android İOS,tan daha mı iyi ? Neden o zaman Herşey en iyi uygulamalar web siteleri İOS işletim siteminde olmak istiyor anlıyamıyorum ben ?

Ahmet Demir, Android fanatikliğiyle yazılmış gibi görünüyor.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

5732 Görüntülenme13 Takipçi2 Yanıt