Bilmek istediğin her şeye ulaş

iOS uygulamalarında verileri web servisten almak mantıklı mıdır?

Local database (SQLite) yerine uzak sunucudan API ile veri çekmek uygulamaya ne gibi dezavantajlar sağlar? API-based bir uygulama ile native bir uygulamayı göz önüne alırsak, uygulamanın çalışma hızında çok ciddi farklar meydana gelebilir mi?Düzenle
Bir örnekle açıklayayım. Diyelimki yemek mönüsü programı yaptın ve sadece sqllite üzerinden çalışıyor. Menü her değiştiğinde ne yapacaksın kodlara girip menüyü düzeltip markete update mı atacaksın? Yoksa menü işini server'da halledip menüyü göstermek için server'dan güncel mönüyü mü çekeceksin? İşte bu yüzden uygulamaların ezici çoğunluğu server ile birlikte çalışır. Hız farkı var elbette ama dikkate alınacak seviyede bir fark varsa zaten kod mimarisinde bir sıkıntı vardır. Ayrıca native uygulamayı yanlış anlamışsın, native uygulama içerisinde bulunduğu ortamın dili ve o dilin sahip olduğu bileşenler ile geliştirilen uygulamadır. Mesela IOS için bu objective-c(ve swift) tir.
  • Paylaş
2

Ali Emre Çakmakoğlu, Açıklama için teşekkür ederim. Mobil uygulamalar ile ilgili aklıma takılan soruları sayenizde tamamen giderdim.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

58 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları