Bilmek istediğin her şeye ulaş

iOS veya Android programlamak için ne kadar Java bilgisi gerekli?

Bu sistemler için program geliştirmekDüzenle
Arkadaşların cevaplarına katılmakla birlikte eğer java temelin varsa, oop teorisini özümsemişsen bence hemen bir android proje açıp kodlamaya başla ki öğrenebilesin. Başladığında bu nedir? Bu ne işe yarıyor? Vs merak edip araştırdığında daha iyi anlıyorsun ve hafızanda daha uzun kalıyor yoksa ders çalışır gibi programlamaya çalışılmasına ben karşıyım. Onu da denedim ama başarıya ulaşamadım ama yukarıda yazdığım yöntem beni başarıya ulaştırdı.
  • Paylaş
iOS Cihazlari (iPhone/iPad/iPod Touch) uzerine uygulama gelistirebilmek icin Objective-C programlama dilini bilmek gereklidir.

Objective-C, Dunyanin en populer dili olan C dilinin Nesne Yonelimli bir hale getirilmis halidir.

C dilinin Nesne Yonelimli bir dil olmamasindan kaynakli , dunyanin ilk nesne yonelimli dillerinden biri olan SmallTalk ile evliligi sonucu Objective-C dili dogmustur diyebiliriz.

Objective-C Syntax(soz dizimi) alisik oldugunuz Java, Php, C# ile uzaktan yakindan benzemediginden ve mantik olarak sadece methodlarin ve objelerin birbirlerine mesaj gondermesi ile haberlestiginden diger dillere biraz ters bir yaklasim icerisindedir.

Ozetlemek gerekir ise, Java bilmenizin iOS uzerinde program yazmanizda herhangi bir etkisi yoktur. Cunku iOS ve MacOS , Objective-C ile programlanir.

Farkli diller biliyorsaniz, programci gibi dusunebiliyorsaniz objective-c yi ogrenmeniz rahat olacaktir.
  • Paylaş
İOS için Java bilgisi ile kodlama yapamazsınız. Objective C öğrenmeniz gerekir. Android için ise tamamen projenin kapsamına göre değişir Java kodlama konusundaki durumunuz. Ne kadar bilmek gereklidir demeyelim ama hedeflediğiniz proje için oldukça sık kod yazmak ve sürekli okumak, araştırmak gereklidir.
  • Paylaş
Android programlama için Java Standart Edition yeterlidir. Java ile nesne yönelimli programlamayı öğrenmek yeterlidir. Daha sonra konu android programlama ile ilgilidir.
  • Paylaş
İOS için Java bilmenize gerek yoktur. Android için ise temel Java bilgisi yeterli olacaktır. Daha sonra Andoid programalama yaparak Java bilginizide geliştirebilirsiniz.
  • Paylaş
Paran yoksa ios için oturup objective C öğrenmemeni tavsiye ederim. Telefon için bir uygulama yazacağını var sayalım mac bilgisayar+iphone+ipad cihazlarına sahip olman gerekiyor. Ekstra 100 dolar developer hesabı içinde gerekiyor hepsini hesaplayınca ortalama 5 bin tl ediyor... Versiyon çıktıkça yeni cihazlara geçiş yapman gerekmektedir... İos için Objective C gereklidir. Android için java gereklidir. Yapacağın uygulamaya göre java bilgisi değişebilir. .
  • Paylaş
Ben şahsen temel java bilgisine sahibim. Android ve IOS için biraz ileri seviye java biligisi gerekiyor. Bence java biraz daha ilerletip andoid ve IOS a geçebilirsin diye düşünüyorum. . .
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1038 Görüntülenme9 Takipçi7 Yanıt