Bilmek istediğin her şeye ulaş

iOS 7 iPhone'a nasıl yenilikler getirecek?

Birçok yeni özellik eklenen iOS 7’nin 2. beta sürümünde, Anahtarla Denetim özelliğinin eklenmesi Apple’ın bu sürümdeki yeniliklerinden yalnızca biri. Ayarlar kısmından Genel ve ardından Erişilebilirlik sekmesinden bu özelliği aktif edebilirsiniz. Anahtarla Denetim, iPhone’da bulunan tuşlarla ilgili problemleri olan kullanıcılara kısayollarla diledikleri şeye ulaşma imkanı sunuyor.

Mobil İşletim Sistemleri

Yepyeni tasarımıyla iOS 7 'de karşımıza çıkan mesajlaşma bölümünde şimdi her mesajın gönderilme ve alınma zamanını görebiliyoruz. Eski iOS versiyonlarında yalnızca mesajlaşmanın başladığı saatin mesajın altında yazması, yeni gelen bu özellikle tarih oldu.

iOS 7’de mesajlaşırken ekrana sağdan sola doğru dokunursanız, gönderdiğiniz her bir mesajın ne zaman gönderildiğini görebilirsiniz.

Grup Mesajlaşması
iOS 7’nin getirmiş olduğu en büyük yeniliklerden biri de mesajlaşma uygulamasının değişen tasarımı olmuştu. Yayınlanan 2. Beta sürümü ile yeni özellikler eklenen mesajlaşma bölümüne grup mesajlaşmalarında fotoğraf kullanabilme özelliği eklendi. Böylece birden fazla grup mesajlaşmalarınızı birbirinden ayırt etmek oldukça kolay olacak.

Video

iOS 7 Beta’nın 2. sürümünde kullanıcılar satın aldıkları içerikleri Video uygulaması ile izleyip dinleyebilecekler. iOS 7’de Video uygulamasına girdiğinizde, satın almış olduğunuz Filmler, TV Şovları, Müzik Videoları otomatik olarak kategorilenmiş olacak.

Filmler bölümünde Ayrıntılar ve İlgili Olanlar olarak iki sekme bulunuyor. Ayrıntılar sekmesinde içeriklerin özeti, oynanış zamanı ve türü bulunuyor. İlgili Olanlar sekmesinde ise beğenilen içerikler ve iTunes Store linkleri bulunuyor.

Mobil İşletim Sistemleri

TV Şovları bölümünde Ayrıntılar ve İlgili Olanlar’a ek olarak bir de bölüm sekmesi bulunuyor. Bu beta versiyonunda şimdilik sadece önceden satın aldığınız bölümler bulunuyor. Diğer bölümler için ise ‘Daha Fazla Bölüm’e tıklayarak iTunes’tan satın almanız gerekiyor.

Müzik Videoları bölümünde ise yine Ayrıntılar ve İlgili Olanlar sekmeleri bulunuyor. Ayrıntılar bölümünde müzik videosunun süresini, çıkış tarihini ve dosya boyutunu görebilirsiniz.

Nike+iPod
Nike+iPod özelliği iOS 7 Beta’nın 2. Versiyonunda karşımıza çıkıyor. iOS 6 ile karşılaştırdığımızda herhangi bir fark ve yeni özellik eklenmediğini gördüğümüz bu uygulamada eski özellikler aynen kullanılıyor.

Mobil İşletim Sistemleri

Anımsatıcılar
Beta 1’den farklı olarak sağ üst köşeye saat simgesi eklenen anımsatıcılara bir de eklenmiş ekran görüntülerini görebilme özelliği eklendi. Listeleme özelliğini kullananlar için ise yeni bir tasarım oluşturuldu. Bu versiyonda listeler birbirine daha yakın olmuş. Saat simgesine tıkladığınızda, zamanlanmış anımsatıcılarınız otomatik olarak listeleniyor.

Siri
Siri ayarlarından görebileceğiniz üzere, bayan veya erkek sesinden birinidilediğiniz dil için seçebiliyorsunuz. Eski Siri versiyonu ile karşılaştıracakolursak erkeğin sesinin daha iyi olduğunu söyleyebiliriz.

Mobil İşletim Sistemleri

Kontrol Merkezi

Kontrol Merkezi’ne saat simgesinin yenilenmesi 2. beta sürümün yeniliklerinden bir diğeri. İlk Beta sürümünde kısayollarda bulunan saat simgesi, ikinci Beta sürümde değiştirilmiş. Bizce Final sürümüne kadar bu kısayol ve uygulama simgeleri sürekli değişebilir.

Sesli Notlar
İlk betada yokluğunu büyük ölçüde hissettiğimiz Sesli Notlar, 2. sürümle karşımıza çıktı. iOS 7’de tasarımı değişen diğer uygulamalar gibi bu uygulamanın tasarımı da oldukça değişti. Ses kaydederken, ses dalgalarını ekranda görebilirsiniz.

Mobil İşletim Sistemleri

Ayrıca ses notlarının eksi simgesinin yeni simgeden daha güzel olduğunu söyleyebiliriz. Artık basit bir dokunuşla, ekran kilitliyken bile ses kaydedebilirsiniz.
  • Paylaş
Rezil bir arayüz getirdiği kesin.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1283 Görüntülenme5 Takipçi2 Yanıt