Bilmek istediğin her şeye ulaş

iPhone'da varsayılan zil sesi olarak çalan "Marimba" adlı melodinin arkasındaki hikaye nedir?

Alexander Graham Bell’in telefonunda ilk ses mıknatıslı bobine kontrollü olarak vuran bir çekicin çan sesiydi. iPhone bu melodiyi hızlandırarak ahşap bir maddeden çıkan sesle oluşturdu. Esasen her iki zil sesinde de bir oyun vardır. Her ikisi de sunulduğu zamanın teknolojileri imkanlarında geliştirildi. Bir uyarı olarak insan zihninde etki uyandırmaları için beynin gizemli yeteneklerine uygun olarak melodileştirildiler.

İPhone
Marimba melodisinin nota transkripsiyonu.

Bu zil sesinin yolculuğu sandığımızdan daha öncesine dayanıyor. 2005 yılında Steve Jobs zaten Motorala ve Rokr E790 ortaklığında kötü tecrübeler edinmişti. Bunun yanında iTunes ve Apple’ın kopya korumalı, AAC ses formatında ses dosyalarını oynatan ilk telefondu. Bu telefon aynı zamanda Jobs’un iPhone üretmesine vesile olan telefondu. Kopya korumasıyla birlikte gelecekte yaratacağı Apple ürünlerini %100 koruma ve üzerinde kontrol sağlama fikrini pekiştirdi.

İPhone
Jobs’un unutmaya çalıştığı cep telefonu: Motorola

2005 yılında dünyanın en popüler zil sesi Nokia’nın zil sesiydi. Günde 1,8 milyar kez bu melodi çalıyordu. Bir arama uyarısı olsa da Jobs için bu antipatik bir sesti. Jobs daha kulağa yatkın bir ses düşündü ve benzersiz olarak diğer telefonlarınkinden farklı 25 zil sesi oluşturdu:
“Alarm, Ascending, Bark, Bell Tower, Blues, Boing, Crickets, Digital, Doorbell, Duck, Harp, Marimba, Motorcycle, Old Car Horn, Old Phone, Piano Riff, Pinball, Robot, Sci-Fi, Sonar, Strum, Timba, Time Passing, Trill ve Xylophone”

  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1985 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt