Bilmek istediğin her şeye ulaş

iPhone'u adaptör ya da USB bağlantı yoluyla tüm gün boyunca sarjda tutmak pil ömrünü etkiler mi?

iPhone sıcak ve güneşten uzuk tutulmalıdır. Pilin performansı sıcaklık arttıkça azalır. 0° C ile 35° C sıcaklıkları arası iPhone için en yüksek performansa sahip aralıktır ve 22° C de kullanımı en iyi performansa sahip kullanım olur. iPhone istediğiniz kadar şarjda durabilir. Bu şarj olma süresinin uzun veya kısa olması iPhone piline zarar vermez ve pil ömrünü değiştirmez.


İPhone

  • Paylaş
İPhone sürekli şarjda bekletilmemelidir. Zira telefonunun ısısı artacak ve içindeki devreler de bu ısıdan zarar görecektir. Pilin bitmesine veya ömrünün kısalmasına neden olan bu durum, ayrıca 3G'nin de bozulmasına zemin hazırlayabilir. Bu da geri dönülemez veya yüksek giderim bedeli olan bir arızayı ortaya çıkarabilir. iPhone'un kullanma talimatlarında da pilin aktif olarak kullanılması gerektiği belirtilmektedir. Mümkünse pil tamamen tükendiğinde şarjlayınız.
İPhone
  • Paylaş
1

Mehmet Ceylan, Pili tamamen tüketerek şarj etmek pile zarar verecektir. %20'nin altına düşmeden sarj edilmelidir.

Apple istediğiniz zaman, istediğiniz kadar şarj edebileceğinizi yazıyor ve zaten pilin doldukça aldığı akımın azaldığını yazıyor. Sadece eğer telefonunuzu uzun süre kullanmayacaksanız pilin ömrünü uzatma amaçlı en az %50 doluyken cihazı kapatmanızı öneriyor. Kısaca bu kadar çabuk pili biten cihazınızı içiniz rahat bir şekilde priz ya da USB girişi bulduğunuz her an şarj edebilir istediğiniz kadar şarjda tutabilirsiniz. Ayrıca bu bilgiler sadece IPhone pilleri için değil tüm lityum iyon pilleri için aynıdır diye de ekliyor. Bir de eğer pilinizin kapasitesi bir yıl içinde, nasıl şarj ederseniz edin %50'nin altına düşerse onu garanti kapsamında değiştirmeyi taahhüt ediyor. Kim ne yazarsa yazsın Apple Lityum İyon pillerine güveniyor. Gencay Çetin (@gncyctn) 'nin de belirttiği sıcaklık değerleri geçerli, yalnız sıcaklıktan dolayı pilinizin kapasitesi düşerse onun da geçici bir durum olduğu yazılıyor, pil oda sıcaklığına eriştiğinde performansının tekrar düzeleceğini yazıyor.
apple.com/tr/batteries
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1014 Görüntülenme7 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları