Bilmek istediğin her şeye ulaş

iPhone'un pil ömrü nasıl uzatılır?

İPhone

iPhone’unuzu güneşte veya güneşin altında duran bir araçta bırakmaktan kaçınmanız önemlidir. Isı ve güneş, pilinizin performansını en fazla azaltan unsurdur.
İPhone

Mühendisler pil performansını optimize etmek adına yeni yollar bulmuş olabileceğinden, iPhone’unuzun her zaman en yeni Apple yazılımının yüklendiğinden emin olun. En yeni iTunes sürümünü kullanarak, iPhone’unuzu en yeni yazılıma güncelleyebilirsiniz. iPhone’unuzu bilgisayara bağlayın ve ardından Kaynak Listesi’nden iPhone’u seçerek. Özet bölmesinde, yeni iPhone yazılımı olup olmadığını görmek için “Güncellemeleri Denetle”ye tıklayın. En yeni sürümü yüklemek için Güncelle’ye tıklayın. iPhone’unuzda iOS 5 veya daha yeni bir sürüm yüklüyse, Ayarlar>Genel>Yazılım Güncelleme’ye giderek ve ekrandaki talimatları uygulayarak telefonunuzu en son sürüme kablosuz olarak yükseltebilirsiniz.

Ayarları Optimize Edin
Yapılandırılmalarına bağlı olarak, bazı özellikler iPhone’uzun pil ömrünü kısaltabilir. Örneğin, e-posta alma sıklığınız ve otomatik kontrol edilen e-posta hesabı sayısı pil ömrünü etkilemektedir. Aşağıdaki ipuçları iOS 5.0 veya daha yeni sürümünü kullanan iPhone’lar için geçerlidir ve pil ömrünü uzatmanıza yardımcı olabilir.

  • Parlaklığı ayarlayın: Ekran parlaklığını azaltmak, pil ömrünü uzatmanın başka bir yoludur. Ayarlar > Parlaklık & Duvar Kağıdı’na gidin ve varsayılan ekran parlaklığını azaltmak için kaydırıcıyı sola kaydırın. Ayrıca, Otomatik Parlaklık ayarının açılması ekranın geçerli aydınlatma koşullarına göre ayarlanmasını sağlar. Ayarlar > Parlaklık & Duvar Kağıdı’na gidin ve Otomatik Parlaklık için Açık ayarını belirleyin.
  • Anında iletilen e-postaları kapatın: Yahoo! veya Microsoft Exchange gibi bir anında iletilen e-posta hesabı kullanıyorsanız, kullanmadığınız zamanlarda anında iletimi kapatın. Ayarlar > Mail, Kişiler, Takvimler> Yeni Verileri Al’a gidin ve Anında İlet için Kapalı ayarını belirleyin. Anında iletilen e-posta hesaplarınıza gönderilen mesajlar bundan sonra hesabınıza ulaştıkları anda değil, genel Alma ayarına göre telefonunuza iletilecektir.
  • Yeni verileri nadiren alın: Mail gibi uygulamalar, verileri belirli aralıklarla kablosuz olarak almak üzere ayarlanabilirler. E-posta veya diğer verilerin sürekli alınmasıı, pilin daha hızlı boşalmasına neden olabilir. Yeni verileri manuel olarak almak için Ana Ekranda Ayarlar > Mail, Kişiler, Takvimler > Yeni Verileri Al’ı seçin ve Elle’ye dokunun. Alım aralığını artırmak için Ayarlar > Mail, Kişiler, Takvimler > Yeni Verileri Al’a gidin ve Her Saat Başı’na dokunun. Bunun genel bir ayar olduğunu ve anında iletim servislerini desteklemeyen tüm uygulamalar için geçerli olduğunu unutmayın.
  • Anlık bildirimleri kapatın: App Store’daki bazı uygulamalar, yeni verileri size iletmek için Apple Anlık Bildirim servisini kullanabilirler. Anlık bildirimlerin kapsamlı şekilde kullanılmasına dayalı uygulamalar (anında mesajlaşma uygulamaları gibi), pil ömrünü etkilemektedirler. Anlık bildirimleri devre dışı bırakmak için, Ayarlar > Bildirimler’e gidin ve belirli uygulamalar için bildirimleri devre dışı bırakın. Bu seçimin uygulama açıldığında yeni bilgilerin alınmasını engellemeyeceğini unutmayın. Ayrıca, anlık bildirimleri destekleyen bir uygulama yüklemediyseniz, Bildirimler ayarı görüntülenmeyebilir.
  • Konum servisleri kullanımını minimize edin: Harita ve konum servislerini aktif olarak kullanan yazılımlar, pil ömrünü kısaltabilirler. Konum servislerini devre dışı bırakmak için Ayarlar > Genel > Konum Servisleri’ne gidin veya konum servislerini sadece gerektiğinde kullanın.
  • Kapsama düşük olduğunda veya kapsama alanı dışında Uçak Modu’nu kullanın: iPhone’unuz her zaman hücresel ağ bağlantısını korumaya çalıştığı için, kapsama alanının düşük olduğu yerlerde daha fazla güç kullanabilir. Uçak Modu’nun açılması bu durumlarda pil ömrünü uzatabilir, ancak arama gerçekleştiremez ve alamazsınız. Uçak Modu’nu açmak için, Ayarlar’a gidin ve Uçak Modu için Açık ayarını belirleyin.
  • Kullanmadığını zamanlarda ekranı kilitleyin: Telefonunuz kilitliyken aramaları ve metin mesajlarını alabilirsiniz, ancak ekrana dokunduğunuzda değişiklik olmaz. iPhone’u kilit moduna almak için, Uyku/Uyandırma düğmesine basın. Ayrıca, Otomatik Kilitleme aralığını ayarlayarak belirli bir süre kullanılmadığında iPhone’unuzun daha hızlı kapanmasını sağlayabilirsiniz. Otomatik Kilitleme’yi ayarlamak için Ayarlar > Genel > Otomatik Kilitleme’ye gidin ve aralığı 1 dakika gibi kısa bir süreye ayarlayın.
  • Lityum tabanlı pilin düzgün şekilde korunması için, elektronların hareket halinde olması önemli olduğu için ayda en az bir kez tam şarj döngüsü gerçekleştirdiğinizden emin olun (pili yüzde 100 doldurma ve boşalana kadar çalıştırma).
  • Paylaş
Pilin ömrünü uzatmak için aslın çok fazla bir şey yapılmasına gerek yok sadece telefonlar amacı dışında kullanılmasın kaçınılmalıdır sürekli mesaj fotoğraf ve bunun gibi şeyler pilin ömrünü uzatır. Fotoğraf çekmek istiyorsan örenek: profesyonel fotoğraf makinesi ile yapmalısın
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

602 Görüntülenme5 Takipçi2 Yanıt