Bilmek istediğin her şeye ulaş

inploid sayfa yüklemeleri biraz yavaş mı?

Performans ve caching ile ilgili bir calisma yapıyoruz... Haftaya yeni profil sayfalarını aciyoruz, ardından bu tarz performans problemlerini oldukca çözmüş olacağız. :)
  • Paylaş
2

İbrahim Aydın, Sayfaların yakın zamanda yenileneceğini çok kez söylemiş olmanıza rağmen, ben şu anda çalışan sistemde FireBug ile gelen giden verileri haddim olmayarak inceledim biraz yine de... ASP.NET WebForms kullandığınız için şiştikçe şişen ViewState ve çok fazla server-side kontrolle birlikte UpdatePanel kullanımı olarak görüyorum ben yavaşlığın sebebini. Örneğin 8-10 cevaplı bir soru sayfasının boyutu, sadece HTML olarak tek başına 600KB'a hatta 1MB'a kadar çıkabiliyor. Kontrollerin uzun id'lere ve name'lere sahip olmaları da bir miktar etkiliyor aslında. Sayfa cevapları GZIP veya Deflate olarak da encode edilmiyor. Kısa bir süre ayırarak IIS üzerinde veya Global.asax içerisinde GZIP sıkıştırmasını aktifleştirebilirseniz site oldukça rahatlayacaktır düşüncesindeyim. Siteyi yeniden programlamak için kolları sıvamayı düşünürseniz [email protected] kullanmanızı tavsiye ediyorum. Kolay gelsin.

Hakan Köse, Selamlar @noldor, söylediklerine tamamen katılıyorum. Bu hafta (hatta birkaç gün içinde) yeni Inploid Profiller yayına alınıyor. Performans problemleri konusunda genel olarak bir çalışma yapmayı planlıyoruz (aslında ufak ufak bazı yerlerde düzenlemeler yapıyoruz ara ara), hatta yeni profilleri yayına aldıktan sonraki muhtemelen ilk işimiz genel performans problemlerinin çözümü olacak. Uzun vadede ise MVC'ye geçiş gibi bir seçenek opsiyon olarak karşımızda durmasına rağmen, MVC'ye geçiş için çok daha ayrıntılı ve uzun bir çalışma yapmamız gerekiyor. Bu şu an riskli olabilir bizim açımızdan.

Ancak, şu anki performansı yakın zamanda %60-70 oranında optimize etmeyi planlıyoruz.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

381 Görüntülenme6 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları