Bilmek istediğin her şeye ulaş
IPTV

IP TV internet kabloları üzerinden yayın yapabilen, geniş bant alana ihtiyaç duyan ve özelleştirilebilen bir çeşit yeni nesil televizyon yayınıdır.
Örneğin akşam eve geldiğinizde sevdiğiniz dizinin bittiğini görünce üzülebilirsiniz. Bu durumda internetten izleme yoluna gidebilirsiniz veya tekrarını beklemek zorunda kalabilirsiniz. Ancak IP TV teknolojisi bulunan bir evde bu kadar uğraşa gerek yoktur.

TV başına geçen IP TV abonesi kumandadan istediği dizinini istediği bölümünü seçerek direkt izleyebilir. Bunun dışında birçok programda özelleştirme yapabilir, haberlerin istediği kısımlarını izleyebilir. Kısacası daha özgür bir alanda dilediği gibi TV seyredebilir.

IP TV için öncelikle evinizde bir internet bağlantısı olmalıdır. 1 MB internet değil tabi ki. Bu işlem için geniş bant yayına ihtiyaç vardır. Bu sebeple geleneksel internet ağlarından daha sağlam bir alt yapıya ihtiyaç duyulmaktadır. Bu altyapı ise şu an itibariyle Türk Telekom tarafından açılan bir ihale sonrasında özel bir firma tarafından yürütülmektedir.

Açıkçası IP TV için piyasada ve bu işi yapan Türk Telekom ve TTnet gibi firmalarda net bir açıklama ve bilgilendirme yok. Ancak yapılan alt yapı çalışmalarına sıkça rastlanabilmektedir. Birçok noktanın ya alt yapısı fiber optik kablo sistemine dönmekte ya da daha hızlı veri aktarımı yapılacak şekilde düzenlenmektedir.

IP TV gelene kadar Türk Telekom tarafından sunulan TiViBu sistemini kullanmamız gerekiyor.

Yakın dönemde IP TV başvuruları ve çalışmaları için kamuoyuna bilgi aktarılacak. Ancak şu aşamada ne başvuru için, ne kullanım için gerekli ürünlerin satışı için nede ne zaman ve nasıl halkın hizmetine sunulacağı konularından net ve doyurucu bir bilgi verilmemektedir.

Aslında Türk Telekom firmasının bu çalışma için oldukça sağlam bir reklamlandırma yapacağından kuşkumuz yok. Ancak şu aşamada çalışmaların tamamlanması bekleniyor. Çünkü kendi sitesinde bile doyurucu bir bilgi mevcut değil.
  • Paylaş