Bilmek istediğin her şeye ulaş

IQ'ya etki eden faktörler nelerdir?

IQ'ya etki eden faktörler genetik ve çevresel olmak üzere ikiye ayrılır. Anne ve babadan gelen genler, kalıtımla bebeğe aktarılır. Hamilelik döneminde annenin sağlığı ve beslenmesi de zekaya etki eder.

Çevrenin de IQ'ya etkisi oldukça fazladır. Uzmanlara göre çevresel faktörler IQ'da 10-15 puanlık bir fark yaratabilir. Örneğin orta-ekonomik düzeyde ve IQ'su 100 olan birisi olumsuz çevre koşulları nedeniyle 85 IQ'ya düşebilir. Yada yine bu kişi zengin uyarıcılı bir çevrede yetişirse IQ'su 115'e kadar çıkabilir. Çevresel uyarıcılar özellikle çocukların gelişim dönemlerinde çok etkilidir. Çünkü bu dönemde zeka gelişimi çok hızlıdır.
  • Paylaş
1

Murat Keskin, çok güzel fakat, bir çok bilim insanı hatta dehası ya M. Faraday gibi çiftçi çocuğu yada A. Einstein gibi, öğretmenlerinden senden birşey olmaz anlama kabiliyetin yok, denilen insanlar bilimin önünü açmış ve yeni bakış açıları geliştirerek buluşlar yapmışlardır. Faraday, bugün kullanılan elektrik motorlarını bulmuş ve Einstein de fotopil i bulmuştur ve daha neler. nice IQ su çok yüksek insanlar ömürlerince hiç birşey üretememiştir. IQ uzakta ki dağı görebilir, görmek anlamak değildir.

Beslenme ... !
  • Paylaş
IQ, beslenmeye çevresel faktörlere veya buna benzer etki edilebilecek herhangi bir şeye tabi değildir. Çevresel faktörler beslenme uyku düzeni vb. İnsanı sadece dikkatli ve kontrollü yapar, bu da zeka katsayısı değildir. Hele genetik hiç değildir. Yoksa EİNSTEİN in oğulları isimlerini mutlaka duyururdu. IQ dışarıdan hiçbir şekilde etkilenemeyecek, atomun kararlı yapısı gibi değişemez insan öznesnelliğine bağlı ve de bağımsız, insan idrakıdır.
  • Paylaş
16

Şaman, İyi de bilimadamları IQ'nun zaten anneden geçtiğini söylüyorlar.

Şaman, Genetik olmasa bir ailenin tüm çocukları nasıl yüksek IQ'lu olabilir?

Murat Keskin, IQ nun anneded geçtiğini söyleyen bilim insanları, şimdiye kadar hangi ciddi başarıya imza atmışlar ve kendi IQ ları kaç acaba ???

Murat Keskin, birgün B. Altuntaş bir soru sormuştu, başarı nedir diye, cevaplar ilginçti, hep aynı para mevki vb. garip şartlandırılmışlıklar tabi ki kendimizi. halbu ki sorunun cevabı yoktu, çünki katilin başarısı , maktulun başarısızlığı idi. başarının sonucuna bak katillik.

Şaman, Tamam aslında kabul ettim o bilimadamları cahil, geri zekalı ve başarısız olmalı. Bence çok haklısınız.

Murat Keskin, bir insanı sorgulamak, onu doğru anlamaktır. ve onu doğru anlamak için daha üstün olmalısınız ki

Murat Keskin, tabi ki başkasını sorgulamak biraz kolaydır, ya kendimizi sorgulaya biliyormuyuz.

Murat Keskin, Faraday ı anlayamayan Einstein i anlayamayan, beni nereden anlayacak

Şamaninploid.com/post/zek-genleri-anneden-gec... aşağıda araştırmacı profesör hakkında da bilgiler bulabilirsiniz.

Murat Keskin, bir şeyi taşımak, o şeye sahip olmak demek midir,

Murat Keskin, işte, IQ nun farkı bu, sadece sana verilenle yetinmek değil, anlamaktır...

Şaman, Murat abi zaten kabul ettim, sizin IQ'nuzun benimkine göre çok üstün olduğunu, siz anlıyorsunuz, ben anlayamıyorum.

Murat Keskin, anlamak kısım kısımdır. bazen kendi namımıza anlarız ki, bu kısmi olur. bazen de genel namına anlarız ki, bu dereceli anlamaktır. genel namına bakabilmek, fedakarlık, vicdan, adalet, hoşgörü ile çevremizde ki, her bir nesneye, maddeye, canlıya ve bizimle alakalı atomdan, yıldız sistemlerine kadar bizi biz yapan parçalarımızı, bütünleştirmek, genel ve izafi ve de gerekli bakış açısıdır. bizleri monotondan standart dan ayıracak, olan anlayış ancak budur. IQ dediğimiz katsayı, fizik ve kimya deney ve formülasyonları ile bir şeyler bulabilir, aslında yetinmektir. Bilim insanı, bilimi sever karşılık beklemez, Faraday ıingiliz bilim konseyi başkan ı yaptıkların da maaşı ile her hafta halka bilim i anlattırıyordu, Tesla Einsten ya onlar, fedakarlıkta hep öndeydiler. IQ dağı görür ama çözemez, en azında TEK BAŞINA.

Şaman, Doğrudur Murat abi, sizin anlama seviyenize erişebilmek için bu yazdıklarınızı çok dikkate alacağım. Bu Einstein dediğiniz kimdir? Hiç duymamıştım adını...

Murat Keskin, iYİ GÜNLER DİLERİM.

Şaman, Sizede iyigünler dilerim abi, bilgilendirmelerinizin devamını dörtgözle bekliyor olacağım.