Bilmek istediğin her şeye ulaş

İran'daki benzeri bir islami devrim Türkiye için gerekli midir?

İslami devrim her ne kadar Kemalist ve merkez sol çevrede korkulan ve beklenen şey olsa da bunun gerçekleşmeyeceğini onlar da biliyor. Bunun cevabı da şöyle; merkez sol ve merkez sağı temsil eden iktidar aslında aynı tarafta ama seslendiği kitle farklı sadece. 

İkisinin de hedefinde ülke ekonomisinin iyiye gitmesi var. Ve neo liberal amaçlar güden bir iktidar mevcut. Merkez sol da aynı ideoloji ile bezenmiş. Hedefler kısaca aynı hepimizin yaşadığı gibi. Bizleri en çok vuran şeyler hep ekonomi kökenli, maaşlar, vergiler, sağlık politikaları vs... Bunların da neredeyse tamamı 'abi' aracılığı ile gerçekleşmekte. En ileri demokrasinin test noktasıyız. Dolayısıla İslami devrim gerçeleşmesi bu demokratik meselenin kopmasına sebep olur. Şu anki asli çıkar odakları çıkarlar kaybına uğrarlar ve özgür olunduğu düşünülen ama piyasa ekonomisinin dahil olduğu özgürlük ortadan kalkar.

Kısaca çıkar gruplarımızın böyle bir devrim işine gelmez. Sadece seçmen kitlesinin ağzına bir parmak bal çalarak oylarınd evamını sağlamak ister. Muhalefet de iktidara olan kıskançlığını türlü iddialar ile kendi yandaşlarına benimsetir. Nefretin yayılmasını sağlar. Grup çatışması sayesinde kendinin yücelmesini ve taraftarlarının artmasını sağlar.

Türkiye için gerekli midir sorusuna kişisel cevabım evettir. Ama bu şekil olarak farklı olacaktır aynı Atatürk'ün devrimi gibi olacaktır diye düşünüyorum ve şeriat tabi ki gelmeyecektir. Halkımız için hiç uygun  değil böyle bir hukuk. Şu yönden gereklidir, özgürlük ve tam bağımsızlık sağlanacaktır. Görüldüğü üzere şu an İran tamamen dünyaya kafa tutmaktadır ve kıskandığım yönü de budur. Ama Şah'ın döneminde Amerikan himayesindeydiler, öyle değil mi?
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1306 Görüntülenme9 Takipçi1 Yanıt