Bilmek istediğin her şeye ulaş

8 yıllık iktidarları boyunca çok başarılı olduklarını ifade eden Ak Parti iktidarı neden asgari ücreti yoksulluk sınırı bir yana hala açlık sınırına bile çıkarmıyor? Elllerini tutan kim? Asgari Ücret neden hala açlık sınırı 900 TL değil?

"Asgari ücret 32 yıldır yerinde sayıyor"
  • Paylaş
Benim hükümeti ya da mevcut bir partiyi eleştirmem; chpli olduğum anlamına gelmez!! Medyaya karşı o kadar hipnoz olmuşsunuz ki, medyanın yaptığı kutuplaşmaya hemen yenik düşüyorsunuz.. Sanki başka parti yokmuş izlenimi veren basın-yayına çok aldanmayın!! Öyle olsaydı, desteklediğiniz akp hükümeti iktidar olmadan 16 ay önce piyasada bile yoktu, ama bir anda oldu ve nedense mükemmel işler yapan ve herkesin beklediği bir parti konumunda. Her partide yolsuzluk olmuştur veya vardır.. Keza özel konuşacaksak chp deki yolsuzluklara ilişik olarak chpnin ta kendisi mahkemeye başvurmuştur, ama deniz feneri için yıllar geçmesine rağmen nedense dosyalar Almanya'ya bir türlü ulaştırılamamıştır. Ergenekon iddianamesi halen 'iddianame' niteliğinde ve nedense birilerinin 'yüzyılın davası' ya da 'etö' diye nitelindirdiği davada bir arpa kadar yol bile alınmamıştır.. Hatta şimdi tutuklular, tek kişilik hücrelerde kalacaklar diye bir yasa çıkıyor, bunu bile becerememiştir hükümet... Sınav geçirdik kpss, tarihin en çirkef sınavıydı ve hükümet, kendi çocuklarını kayırmak için yaptığından, şu an 120 net yapan 350 kişi, 119 net yapan 640 kişi, 118 net yapan 1000 kişi vs vs hepsi atanmış durumda!!! Eğer bir hükümet emeğin hakkını koruyamayacaksa; bunu meşrulaştıramazsın arkadaşım. Eğer önceden değil 80 milyar; 1 trilyon dolar bile soyulmuşsa bu, mevcut hükümetin yanlış işler yapacağı anlamına gelemez. Gelelim şu cumhuriyet tarihinde yapılan (!) tüm yeniliklere.. Bu sadece dillerde dolaşan şeyler, hatırlıyorum hızlı tren açılışında konuşan başbakanı, demişti "-hep diyorlardı demir ağlarla ördük ülkeyi diye, bakın işte biz örüyoruz hem de ... km " diye konuşmuştu. Bir hafta sonra oluşan rezilliği anımsıyorsun sanırım, demek ki önemli olan aralar atıp konuşmak değilmiş; önemli olan içi dolu işler yapmak. Ülke büyümesine de değinelim, evet ülke 16. büyük ekonomi ama emin olun bu hiç bir işe yaramaz eşit dağılım olmadıkça. Hükümet kendi adamlarına kayırıp, sadece kendi arasında paylaşırsa parayı, bu hiç bir işe yaramaz. Bak Çin'e, ekonomide 1. sırada fakat GSMH de 89, demek ki büyümek yetmiyormuş; vahşi kapitalizmden kopup biraz eşitlikçi olmak gerekiyormuş. Yani öyle bir dünya düzeninde bile yaşıyoruz ki derdimiz işçilerin açlık sınırında yaşamaları. Lanet olsun bu düzene, madem açlık sınırı 900, ee mumkunse 1200 falan olmalı, nasıl bir sığlıktır bu ya.. 721 özelleştirme yaparak sattı her şeyi sırf ekonomi iyiye gidiyor diyebilmek için. Sonraki iktidarı kendi elleriyle bırakacak.. Çünkü tüm felaketler 2014'te falan geliyor..hazır olun..
Eğer kendimizi etrafla kıyaslayacaksak Avrupa'yı unutalım bence, aç olan ülkelerle mi tartacağız kendimizi yok asgari ücreti 50 dolar olan Suriye'yle mi?Ben kıyaslamam kimseyle ülkemi, çünkü benim de ucuza malettiğim şeyler var elbet. Mesela Almanya'da 2 bin euro yetmez, çünkü domates 5 euro mesela, ama bizde 1 euro. Tarım ülkesi olmamız bir avantaj ama bu ülkede açlık sınırı 900 ise sonuçta maaş en az 1200 falan olmalı..
  • Paylaş
Her şey bir anda olmadı tabi ki.. 1996 28 şubatında birileri düğmeye bastı. Hızla Recep beyi iktidara çıkardı. Recep bey (benim şahsen dinlediğim mahalle kahvesi konuşmalarında halka yalanlar anlattı) ve içten içe bir Recep bey sevdası yayıldı yurdun 4 bir yanına. Bu arada 99 krizi çıktı, nereden çıktığı belli olmayan kasalar fırlatıldı (ki o zaman iflas eden esnaf sayısı son bir kaç yıldakinin yüzde beşi kadar bile değildi), apar topar Kemal Derviş efendi getirildi Amerika'dan. İşte o planı yaptı Recep efendi de namusu ve şerefi üzerine bu plana uyacağına söz verdi. Sonuç ortada.. Ama son sözüm şu; geçmiş krizler bir şekilde bulgur, soğan yiyerek atlatıldı, lakin gelecek kriz de kimsenin yiyecek bulguru olmayacak. Çünkü bir önceki krizlerde vatandaşın şahsi bir borcu yoktu uluslararası sermayeye, ama bugün olacak bir kriz ülkeyi 1918'den bin beter duruma düşürecektir..
  • Paylaş
aslında birileri kayıtdışı ekonomiyi yönetiyor. birazını kayıt içi gösteriyor. böyle olunca da asgari ücret 600 tl açlık sınırı 900 tl dengeye bak çay demle.
  • Paylaş
bu ülkede mutlu yaşamak için. düşünme, okuma, eleştirme, görme....v.s..
  • Paylaş
taraf tutmak degıl benımkısı ama merak ettım bu soruna bı soruda ben sormak ıstedım daha once bu dedıgın olayı yapan hukumet varmı pekı yanı bu kafalarda belıren aclık sınırı falan bunları aşan bir hukumet oldumu sahıden ? yoksa onlar yapamadı sız neden yapmıyorsunuzmu dıyorsun ?
  • Paylaş
kirli degilmiydi yani okadar bankadan birgün onlarca milyar dolar gitti bankalar fona devredildi bir bankanın batması bir domino tası gibi etkiliyor ülkeyi. dervis programı dedigin mali disiplindir arkadasım. rusvetten bahsetmissinde chp nin belediyelerinde donen pis islerden haberin olmalı oyleyse. rusvet her donemin sorunu olmus bisey bunu ak partiye mal edemessin ve akparti iktidar partisi sonucta cıkarı olanlarda akpartiye girebiliyorlar adama bakıyosun ak partiyle ilgili birsey bilmiyor ama meclis uyesi oluyor baskan yardımcısı oluyor o oluyor bu oluyor ve bu her partide oluyor al mesela arkadasımın babası chpden baskan yardımcısı olmus onceki donem ve anlatıyor rahat rahat arsayı baskasının uzerinden aldırtıp imara actırtarak sattıklarını boyle bisey duydugumuz zaman chp kotu bir parti diyebilirmisin diyemezsin bunu o insanlar yapıyor he bole bisey farkettiginde incelettirmelisin ve kadıkoy belediye baskanı adam kızının yaptıracagı binada var olan imarı kızı yaptırdıgı zaman artırıyor yanii olabiliyor cem ama eger turkiyede bu kadar yolsuzluk vesaire olsaydı ulke 8 senede tüm cumhuriyet boyunca yapılan islerin tamamını yapamazdı bu kadar buyuyemezdi ülke
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

826 Görüntülenme10 Takipçi7 Yanıt