Bilmek istediğin her şeye ulaş

İş başvurusunda mühendislerin not ortalaması dikkate alınıyor mu?

Şimdi size tecrübeli bir İK'cı olarak tavsiyelerde bulunacağım yanlış anlamaz iseniz. Not ortalamasına birebir bakılmaz ama bakan şirketler de yok değil. Artık Y Kuşağı dediğimiz kesim not vs'nin çok ötesinde. Yetenekli kişileri bulup çekmek önemli iş hayatında. Sorun ise şurda; ilk işe girerken doğru yerden başlamak çok önemli. Bunun için ise okul bölüm vs gibi önemli kriterler var.
 • Paylaş
Bu soruyu zamanında bizler de sorduk. 8yildir çalışan bir mühendis olarak şunu diyebilirim ki, not ortalaması için çalışmayın.Merak ettiğiniz için, gelismek için, hem kendine hem de ulkene faydalı olmak için çalışmak lazim . Başarı zaten gelir. . .
 • Paylaş
Bu sorunun cevabını sağlıklı bir biçimde verebilmek için öncelikle iş başvurularını yani şirketlerin başvuru kriterlerini incelemekte fayda var.Şöyle ki bilgisayar mühendisliği için iş ilanlarında iş veren genellikle Bilgisayar Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği, Bilgisayar Teknolojileri ve Bilişim Sistemleri Mühendisliği, Elektrik & Elektronik Mühendisliği, Elektronik Haberleşme Mühendisliği ve Matematik Mühendisliği bölümlerinden lisans ya da yüksek lisans mezunu isen, diye başlar.Yani burada iş veren sizin yalnızca herhangi bir mühendislik disiplinini edinmiş olmanızı ön koşul olarak sunmakta.Bu ilk koşuldan sonra bildiğiniz programlama dilleri bu programlama dilleri ile ilgili tecrübeleriniz,iş tecrübeleriniz gibi gibi diğer koşullar sıralanmakta.Eğer bilgisayar mühendisi iseniz ya da yukarıda sıralanan mühendislik dallarında okuyor ya da yeni mezunsanız iş verenin sizden beklentisi not değil yapabilecekleriniz ya da yapmış olduklarınızdır.Peki not ortalaması önemli midir? Yüksek Lisans yapacaksınız hem yurt içindeki hem de yurt dışındaki bir çok üniversite için evet.
 • Paylaş
Merhaba

özellikle yeni mezunlarda dikkate alınır. Çünkü not ortalaman, stajların ve katıldıgın mesleki etkinlikler dışında seni ölçebilecek başka veri yoktur.
 • Paylaş
1

user_394472, Bi insanın staj yaptığı yer, bi işverene nasıl fikir veriyor anlamıyorum? Anlatır mısınız?

Not ortalaması, İnsan Kaynakları Yöneticisinin kararını doğrudan etkileyen bir faktör değildir. Ancak genel kanı üzerinde etkisi olduğu kesin. Eğer lisans eğitiminiz süresince okula gitmek dışında farklı aktiviteler içerisinde yer aldıysanız ( İlgili meslek kulübünde aktif çalışmak, spor ya da müzikle profesyonel şekilde uğraşmak vb. ) o zaman notlarınızın düşük olması, sizin özdisiplinsizliğinizle değil de farklı uğraşlar içinde olmanızla açıklanacağından daha mazur görülecektir.
 • Paylaş
Not ortalamasına dikkat etmiyoruz. Çok uzun sürede bitirdiyse negatif etki yaratabilir. Üstten ders alarak kısa sürede bitirmesi iyi etki yaratır.

Özgeçmişinizde yaptığınız projelerle ilgili detay vermeniz çok daha önemli. Yazılım tarafından örnek verecek olursak hangi veritabanında kaç tablo kullanıldı? Trigger, stored procedure, function kullanıldı mı? Hangi programlama dili hangi özellikleri ile kullanıldı? Uygulama analiz, geliştirme, test, yükleme süreçlerinde hangi araçlar, eklentiler, metodolojiler kullanıldı? Bu bilgiler ışında "Not Defteri" uygulaması geliştirmiş bile olsanız kendinizi daha iyi ifade edebilirsiniz.

Diğer mühendislik başvuruları için hangi uygulama (Örnek AutoCAD) hangi versiyonunda, hangi eklentiler ile kullanıldı? Ne işlemler yapıldı şeklinde bilgi verilmesi çok iyi olur. AutoCAD 5 Yıldız, 3ds Max 5 Yıldız şeklinde bilgi verilmesi çok birşey ifade etmiyor maalesef. Zaten puan vermek çok göreceli.

Özetle, "Ktap okumayı severim" yerine hangi tür kitapların hangi sıklıkla okunduğu bilgisinin verilmesi gibi yaptığınız projelerde de (Bitirmiş olmanız şart değil) talepler, karşılaşılan sorunlar, teknik konulardan daha çok bahsetmeniz, firmanın sizi daha iyi tanımasına yardımcı olur. Kesinlikle yeni mezun olduğunuz için kendinizi şanssız hissetmeyin. Kendinizi daha doğru ifade etmeye çaba göstermelisiniz.

Kişisel öneri olarak not ortalaması 3,80 - 4,00 arası olan arkadaşların akademik ortamda kalması yada şansını yurtdışında denemeleri daha iyi düşüncesindeyim.
 • Paylaş
Sanmıyorum. Önemli olan diploma değil yetenek ve beceriler artık. Yani şahsen ben diplomamla çalışmıyorum :)
 • Paylaş
Ben mühendislik diplomamın fotokopisini dahi vermeden işe başladım. Önemli olan ne kadar öğrendiğin değil, öğrendiğini iş hayatına yansıtabilmen. Ne yazık ki ülkemizde yüksek not ortalaması öğrendiğini iş hayatına yansıtabilmenin değerini göstermiyor.
Avrupa'daki bir çok üniversitede mühendislik bölümleri 5 yıl ve son yıl üniversitenin bulduğu işte geçiyor. Bu iş yerinden aldığın not haliyle not ortalamanı bir hayli etkiliyor. Bunu bilen insan kaynakları not ortalamasını ciddiye alıyor. Ülkemizde ne yazık ki bu anlayış hakim değil.
 • Paylaş
Yeni mezun iken girdiğim onlarca mülakatta, ilk önce not ortamama bakıyorlardı, şimdi tecrübeli olduktan sonra nerelerde ne işler yapmışım ona bakıyorlar. O sebeble galiba mezun olur olmaz iş ararken her yerde karşına not ortalaman çıkacaktır, bence ne kadar yüksekse o kadar iyi :)
 • Paylaş
Aslında not ortalaması yüksek lisans için önemli; yapmış olduğumuz yüksek lisans da iş bulmada etkili yani birbiriyle bağlantılı diye düşünüyorum...
 • Paylaş
Özellikle çok iyi bir ortalamanız varsa ve bunu beyan ederseniz dikkate alınabilir ama kimsenin size ortalamanızı soracağını sanmam. En azından bugüne kadar bana kimse sormadı.
 • Paylaş
2

Hanife Kaya, peki işe alma kriteri nedir? mezun olunca basvurdugum birim beni neye göre ise alıcak ? is tecrubesi olmayan biri ilk tecrübesini nasıl yasıcak ?

Şaman, Diploma ya da oda kartı ortalamanıza bakılmaksızın kabul görecektir. İlk tecrübenizi maalesef ucuza yaşayacaksınız ama merak etmeyin ucuza çalıştıracak yeni mezun arayan bir sürü firma var.

Üniversitedeki not ortalaması, işveren için, zorluklar karşısındaki tavrının bir işareti olarak algılanabilir.
 • Paylaş
Okulu ilk 3'e girerek bitirmişseniz ister istemez hanenize artı puan yazılacağı su götürmez bir gerçektir. Ancak genel olarak işe kabul edilmenizde önemi yoktur. Not ortalaması sadece yüksek öğrenim için şart koşulur.
 • Paylaş
Kesinlikle alınıyor hazır CV'ler doldurduğunuzda hemen hemen her firmanın bunu sorduğunu göreceksiniz.
 • Paylaş
Bazı takıntılı firmalar not ortalaması ve üniversiteye bakarlar. Yetenek avcıları zaten kişiyi yaptığı işlerden ve gözünden anladığı için ortalama, üniversite gibi şeylere takılmazlar. Çünkü özel sektör iş yapar, eğitim vermez.
 • Paylaş
6 senede ve 2,5 ortalama ile mezun olan ben şu an kurumsal ve iyi sayılabilecek bir firmada çalışabiliyorsam not ortalamasına bakmayan yerler var demektir. Böyle durumlarda kendinizi doğru ifade edebilmeniz şart.
 • Paylaş
Eğer türkiye'nin seçkin üniversitelerinden mezun olmuşsanız ve oradan sizinle mezun olmuş rakip kişiler aynı işe başvuruyorlarsa, işte o zaman bu ortalama önemli kriterdir.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

7769 Görüntülenme23 Takipçi17 Yanıt