Bilmek istediğin her şeye ulaş

İş fikirlerimi pazarlamak için nasıl bir yol izlemeliyim?

Bence iş fikirlerinizi pazarlamayın, yapın. Çalışır hale gelen iş, hem çok daha kolay, hem de çok daha yüksek fiyatlarla satılır.
Yapacak kaynak yok demeyin, bir modelini yapabilirsiniz. Örneğin 800milyon üyeli Facebook yapmadılar, bir üniversitede bir-kaç bin üyeli yaptılar. Sistemin çalıştığı ve rağbet gördüğü anlaşıldıkça hayat kolaylaşır.
  • Paylaş

Yaptığınız iş fikirlerinizin alıcı kitlesini ve satıcı kitlesini belirleyin, daha sonra bu ikisi arasında alakasız bir bağ bulup buna yönelmeyi deneyin. 


Örneğin, teknolojiyi sanat, resmide teknoloji olarak görün. Bu ikisi birleştiğinde günümüzde vazgeçilmez olan bir çok teknolojik alet sanatsal minimalist ölçülerde ve tasarımlarda karşımıza çıkıyolar.

  • Paylaş

Uluslararası Pazarlama ve Girişmcilik dersleri konusu. Kısa bir şekilde anlatacak olursak; bir çok değişkeni araştırmanız gerekiyor. Bunlardan bazıları; pazar payı araştırması, tüketici/üretici araştırması, ürünün(fikrinizin) ithalat/ihracat oranları, eğer hizmet ise talep miktarı, vb.


Aslına bakarsan tamamen sayısal odaklı düşünmen gerekiyor. Büyük bir projen var ve profosyonel destek istiyorsan, devlete bağlı KOSGEB, yahut özel kurumlar var girişimcilere destek ve maddi yardımda bulunan.


Örnek olarak; inploid'e 300bin tl. yatırım yapıldı girişimci bir firma tarafından.

  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1253 Görüntülenme5 Takipçi3 Yanıt