Bilmek istediğin her şeye ulaş

İş fikri pantenti almak için neler yapılmalıdır? Aşamaları nelerdir?

Öncelikle iş fikrinin kendisinin patentini alamazsınız, herhangi bir problemi çözen bir mekanizmaya patent alabilirsiniz. Örneğin bozuk para üzeri veren bir cihaza patent alamazsınız ama bozuk para üzeri verme sistemindeki bir mekanizmaya alabilirsiniz (trink.com.tr/). Patentlemeye dayalı olarak teknolojik gelişimin daha hızlı olması için böyledir bu. Cihazın ya da ürünün kendisine değil üzerindeki mekanizmaya yönelik geliştirme yapılabilir böylece. Aşamalar şöyledir:

  1. İş fikrinizin çözdüğü problemi tam olarak tanımlarsınız.
  2. Bu problemi çözümdeki tüm yöntemleri patent başvurunuzda dile getirirsiniz (istemler)
  3. Aslında şu şekilde de çözülebilirdi diyerek diğer çözüm yöntemlerini de belirtirsiniz ve gerekirse başka patentleri refere edersiniz
  4. Bu istem tanımlarından sonra asıl olarak korumak istediğiniz kısımı ana patent koruma istemine yazarsınız ve şekille destekleyerek açıklarsınız.

Sonra uzun bir süreç başlar. Faydalı Model gibi şeylere hiç girmemenizi öneririm.

Tüm bunlara ek olarak Türkiye'de henüz yazılımın kendisine direkt olarak patent verilmediğini belirteyim. Ancak bir donanımla birlikte çalışan yazıımlar, gömülü sistemler, vb. için bunu deneyebilirsiniz. Tecrübelerime dayanarak, iş fikrinizi patentlemek yerine hızla hayata geçirmeyi denemenizi şiddetle tavsiye ederim.


Daha önce ulusal ve uluslararası patent süreçleri yaşamıştım ve uluslarası patent başvurularımızdan birini buradan inceleyebilirsiniz.

  • Paylaş