Bilmek istediğin her şeye ulaş

İş fobisinden nasıl kurtulunur? Yeni işe başlama ve devam ettirme ile ilgili sorun yaşayan biri ne yapmalı? Özgüvenini nasıl kazanmalı?

Uzmanlık gerektiren konularda bilgi sahibi olmadan konuşmayı doğru bulmuyorum ama soru bana da yönlendirildiği için bir şeyler geveleyeceğim, kusuruma bakmayın, çok ciddiye de almayın.

Bence ilk önce yapılması gereken durumu iyi tahlil etmek. İş fobisine mi sahipsiniz yoksa sosyal fobiye mi? İnsan ilişkileriniz nasıldır? Maymun iştahlı biri misinizdir? Başladığınız işi tamamlamak konusunda ne kadar iyisinizdir? İş fobisi olduğuna eminseniz devam..

Fobilerin çözümü genel olarak yüzleşmektir deniyor, bu bağlamda iş fobisinden kurtulmanın yolu da bir işe girmek olmalıdır. Bence başlangıç için küçük işlere girmek mantıklı olabilir. Günlük ya da haftalık işlerden başlanabilir mesela. Ajanslar böyle imkanlar sağlıyor. Kendinizi daha az baskı altında hissedersiniz. Bir hobiniz, altın bileziğiniz varsa onunla ilgili küçük işler de yapabilirsiniz. Yine başlangıç için bir tanıdığınızın, yakınınızın işi varsa ona yardımcı olabilirsiniz. İlk etapta ne kadar az ciddiye alınacak işler yaparsanız o kadar kolay alışırsınız diye düşünüyorum.

Bence iş fobisi diye bir kavram olduğunu ya da bizim ona sahip olduğumuzu bile unutabiliriz. İş bu ya ciddiye alınacak nesi var ki? Karnımızı doyurmak için 8-9 saatimizi satıyoruz işte hepsi bu. İnsan kapasitesinin, yeteneklerinin ve tabii bilgisinin dahilinde emeğini satar birileri de onun ruhuna da sahip olabilmek için ağzına azıcık bal çalar. Hepsi bu. Ciddiye alıp da şımartmayın şu işverenleri.
  • Paylaş
İş fobisinin en önemli sebeplerinden biri öz güven eksikliğidir. Kendisine güvenmeyen insan çeşitli bahanelerin arkasına sığınır. Öz güvenin kazanmanın yolu kendini yetiştirmektir. Bilgili insanın öz güveni daha da artar.
  • Paylaş
1

Doğan Ataman, Paraya ihtiyacı yoksa bireyin, özgüven konusu birçok alanda test edilebilir. Soru boş gibi geldi bana!

İş fobisi bence bilgisine güvenmeyen ve sosyal ortamlarda rahatsız hisseden kişilerin yaşadığı bir durum. Sonuçta iş denilen şey para karşılığı emeğini satmak. Düz, yalın ve sade haliyle bakmak lazım duruma, duygusallığın olmadığı bir ortamda, iş arkadaşı kelimesiyle tabir edilen çıkar ilişkisi bireyleriyle gerginliğe mahal vermeden, gerektiği zaman konuşup, gerektiği kadar susarak gayet rahat edebilir insan.

Ama "X bana neden yalan söyledi ki? " sözündeki X sizin departmandaki kişi ise, bu soru bile manasızlaşır. İş başvurularındaki "takım ruhu" gazına kanmışsın demektir, zira takımda her daim bir "snitch" bulunur. Duyguları bir kenara bırakıp, gün sonunda teslim edilecek iş yığınına odaklanmak her daim yeğdir.
  • Paylaş
Paraya ihtiyacı yoksa bireyin, özgüven konusu birçok alanda test edilebilir. Soru boş gibi geldi bana!
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

638 Görüntülenme7 Takipçi4 Yanıt