Bilmek istediğin her şeye ulaş

İş görüşmesinde beden dili nasıl kullanılmalıdır?

İş görüşmeleri gözlemlenen bir ortamdır. Quantum fiziğinde de bilinene göre, gözlemleyen herkes gözlemlenen ortamı etkiler.

Dolayısıyla gözlemlenen bir ortamda istenilen izlenimi bırakabilmek, iş görüşmesinin başarısı açısından büyük bir önem taşır. Bu nedenle iş görüşmesine gidilen yerde, iş görüşmesinin beklentilerini bilmek önemlidir. Yani kıyafet, konum, başvurduğunuz işin seviyesiyle ilgili bırakmak istediğiniz izlenim ve sizi gözlemleyen kişilerin de, sizde neyi görmek istediği önem taşır.

Sizin bırakmak istediğiniz izlenim, iş görüşmesinde bedeninize yansıyan samimiyetle önem kazanır. Yaratıcı bir pozisyona başvuruyorsanız, dış görünüşünüzde yaratıcı olduğunuza yönelik semboller taşımanız gerekmektedir. Lacivert bir takım elbise giyildiğinde ve koyu bir kravat takıldığında bırakılan izlenim, çoğunlukla kültürel etkiler nedeniyle sizin yaratıcı olmadığınız yönünde olabilir.

Yaratıcılıkla ilgili bir işe başvurduğunuzda, kıyafetinizde, saçınızda, kullandığınız aksesuarda ne kadar yaratıcı olduğunuzun izlenimlerini vermek, aslında o mülakat sırasındaki başarınız etkileyen unsurlardan bir tanesidir.

Eğer finans sektöründe ya da bankada bir işe başvurduysanız, bu durumda o kültüre adapte olacağınız izlenimini veren bir dış görünüş olması gerekmektedir. Kültürel ortama uyum sağlayacağınızı gösteren takım elbise ve kravat renklerinin uyum içerisinde olması, başarı için büyük bir önem taşır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

422 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları