Bilmek istediğin her şeye ulaş

İş Güvenliği Uzmanı olabilmek için gerekli olan şartlar ve yapılması gerekenler nelerdir?

İş Güvenliği Uzmanı: Usul ve esasları yönetmelikle belirlenen, iş sağlığı ve güvenliği alanında görev yapmak üzere Bakanlıkça yetkilendirilmiş, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip, Bakanlık ve ilgili kuruluşlarında çalışma hayatını denetleyen müfettişler ile mühendislik veya mimarlık eğitimi veren fakültelerin mezunları ile teknik elemanı ifade eder.
Teknik eleman: Teknik öğretmen, fizikçi, kimyager ve biyolog unvanına sahip olanlar ile üniversitelerin iş sağlığı ve güvenliği programı mezunlarını ifade eder.

Yukarıdaki niteliklere sahip kişiler, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın (ÇSGB) yetkilendirdiği eğitim kurumlarından 180 saatlik eğitim aldıktan sonra yine ÇSGB'nin düzenlediği sınava girmeye hak kazanırlar. Sınavdan 70 puan ve üstü alan adaylar C sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Belgesi almaya hak kazanırlar. Sınavdan geçemeyen adayların bir kez daha sınava girme hakkı bulunmaktadır. 2 kez de başarısız olan adaylar bir kez daha 180 saatlik eğitim almak zorundadır.

(C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimine katılarak yapılacak (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavında başarılı olan mühendislik veya mimarlık eğitimi veren fakültelerin mezunları veya teknik elemanlara Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından verilir.
3 yıl süresince C sınıfı olarak İş Güvenliği Uzmanlığı yaptığını belgeleyen kişiler, B sınıfı uzmanlık sınavına girmeye hak kazanırlar.

4 yıl süresince B sınıfı olarak İş Güvenliği Uzmanlığı yaptığını belgeleyen kişiler, A sınıfı uzmanlık sınavına girmeye hak kazanırlar.

A sınıfı uzmanlık belgesine sahip kişiler 5 yılda bir yetkilendirilmiş kuruluşların düzenlediği bilgi tazeleme eğitimine katılırlar. Bu eğitim sonunda sınav yapılmaz.

A sınıfı İş Güvenliği Uzmanları; Çok tehlikeli, Tehlikeli ve Az tehlikeli iş yerlerinde görev yapabilir.
B sınıfı İş Güvenliği Uzmanları; Tehlikeli ve Az tehlikeli iş yerlerinde görev yapabilir.
C sınıfı İş Güvenliği Uzmanları; Sadece az tehlikeli iş yerlerinde görev yapabilir.
Son düzenlemeye göre; SGK ya ödenmiş prim gün sayısı Bakanlıkça belirlenen günü dolduran İş Güvenliği Uzmanları bir üst sınıfın belgesini alabilmek için 1 yıl içerisinde Bakanlığın düzenleyeceği sınavlara girerek belgelerini bir üst sınıfa yükseltebilirler.
  • Paylaş
4

Tuğba *han, Teşekkür ediyorum yanıtınız için. Birde merak ettiğim ; sınav ücreti 3500 TL gibi duydum. Bu doğru mudur ? Ve ilk başvuruyu nereye nasıl yapmamız gerekiyor ? cevap için şimdidien teşekkür ederim :)

Göksel Kurtuluş, Sınav ücreti 35 TL idi ama bir sonraki sınav için zam geleceği söyleniyordu. Sınavdan önce bir eğitim almanız gerekiyor. O eğitimlerin ücretleri kursuna göre değişmekle birlikte 2000-3000 TL civarındadır. Eğitimler haftasonu olursa 2,5 ay kadar, hafta içi olursa 2,5 hafta kadar sürüyor. Eğitim bittikten sonra sınava girmeye hak kazanıyorsunuz. Eğitim yerleri için google da arama yapabilirsiniz, bazı üniversiteler de dahil olmak üzere özel kurslar da bu eğitimi düzenliyor. Ben Bahçeşehir Üni.den almıştım eğitimi. Eğitim sonrası Bakanlıkça belirlenen tarihte Ziraat Bankasına yatırılıyor sınav ücreti.

Tuğba *han, :) tamamdır çok teşekkür ederim :)

Levent Çakır, SON ÇIKAN 12.10.2012 TARİHLİ İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI GÖREV, YETKİ, SORUMLULUKLARI HAKKINDAKİ YÖNETMELİKTE GÜNCEL OLARAK YAZMAKTADIR.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1073 Görüntülenme5 Takipçi1 Yanıt