Bilmek istediğin her şeye ulaş

İş güvenliği uzmanlığı ne işe yarar? Kimler nasıl sertifika alabilir?

Bu belgeyi alabilmek için Bakanlık tarafından yetkilendirilmiş kurumların açtığı kurslara katılmak (%90 devam zorunluluğu olan 90 saati online, 90 saati örgün olmak üzere 180 saatlik bir kurs) ve sonrasında Bakanlık tarafından açılan sınavdan 70 ve üzeri puan almak gerekiyor. Bunların da öncesinde Mühendis, Mimar veya İş Güvenliği Teknikeri olmak gerekiyor. İlk olarak C sınıfı ile başlanarak, yönetmelikte belirlenmiş olan süre boyunca İş Güvenliği Uzmanı olarak çalıştıktan sonra B sınıfı sonrasında aynı şartlarca A sınıfına belgesi alınabilir.
  • Paylaş
3

Aytaç Dicleli, Kimya ve fizik bölümlerini bitirenler de bu sınava katılabilirler.

Göksel Kurtuluş, Yeni bir tebliğe göre eğer çalıştığınız sektörde 3 yılınızı doldurduysanız sektörünüzün tehlike sınıfı çok tehlikeli, sizin belgeniz de C sınıfı olsa dahi o sektörde iş güvenliği uzmanı olarak çalışabiliyorsunuz.

Ahmet Burak Doğan, İş sağlığı ve Güvenliği bölümünden mezun olanların bu kursa katılma zorunlulukları var mı ?Okulda gördüğü eğitimlerle sınava girebilirler mi ?

İş güvenliği uzmanlığı belgesini almış, mühendis, mimar ve teknik elemanlar iş güvenliği ve sağlığını sağlamakla görev yapabilirler. İş güvenliği uzmanlığı A, B ve C sınıflarından oluşur. C sınıfı az tehlikeli sınıfta, B sınıfı az tehlikeli ve tehlikeli sınıfta, A sınıfı ise bütün tehlike sınıflarından iş yerlerinde çalışabilirler. Sertifikayı almak için Bakanlık tarafından yapılan sınava girmek gerekiyor.
  • Paylaş
Soruyu biraz düzgün sorunuz. Ne demek 'ne işe yarar'. Galiba hangi ülkede yaşadığınızı unutuyorsunuz.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

4962 Görüntülenme11 Takipçi3 Yanıt

Eş Anlamlı Soru Ekle

  • İş güvenliği uzmanı sertifikası nasıl alınır?

  • İş güvenliği uzmanı ne iş yapar?

  • Kimler iş güvenliği uzmanı sertifikası alabilir?