Bilmek istediğin her şeye ulaş

İş hayatına nasıl atılabilirim? (Açıklama)

22 yaşındayım öğrenciyim liseden pazarlama çıkışlıyım ve teknoloji mağazasında çalışmak istiyorum daha sonra orada sınavlara girip yükselmek istiyorum ancak nereye başvurduysam almadı referansım yok diye (teknosa ,vatan bilgisayar, bimeks, lc waikiki vb) Sizce nereden başlamalıyım bu kariyere. Bana bi yardım edin lütfen.Düzenle
kariyer.net, yenibiris.com. 500 başvuru bir iş olanağı olacaktır. Satış ya da pazarlama elemanı arayan firmaları filtreleyin ve hepsine başvurun, ertesi gün ve ertesinde hatta bütün hafta gerekirse bütün ay boyunca başvurularınızı gönderin. 500 başvurudan sonra hala iş bulamadıysanız askerliğinizi yapın. Üstüne en azından açık öğretim pazarlama okuyun.
  • Paylaş
4

Emre, Öncelikler güzel yorumunuz için teşekkür ederim. Bugün Bimeksten aradılar yarın mulakata çağırıldım. Yalnız bu ilk tecrübem olduğu için ne yapacağımı bilemiyorum. 2 yıl vodafone mağazasında satış elemanı olarak çalışmıştım liseden pazarlama çıkışlıyım. daha neler katabilirim ne önerirsiniz bana tüyolar verirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Şaman, Yapacak fazla bir şey yok, temiz ve düzgün giyinin, pantolon, deri ayakkabı, gömlek, kravat hatta belki takım. Saçlar düzgün, tıraş olunmuş şekilde. Görüşmeden beş dakika önce orada olun, trafik sıkışıklığı gibi etkenleri hesaplayıp erken çıkın, gerekirse yarım saat bekleyin. Sorulara sakince cevap verin. konuşurken karşınızdakinin gözlerine bakın, bakamıyorsanız kaşlarının ortasına bakın. Espri yapmayın, espri yapılırsa gülümseyin, gülmeyi abartmayın. Bunların yanı sıra kendiniz gibi olun... Beş görüşme bir iş olur ortalama, işi alamazsanız hayal kırıklığına uğramayın. Ne ücret istediğinizi sorabilirler, önceden karar verin, bunun için biraz forum karıştırın, ortalama ne alındığını öğrenin. Kolay gelsin.

Emre, Takım elbise şart mı? Ben pek sevmem. Kot pantolon tşört üstüne gölek olabilir mi?

Şaman, Hayır şart değil ama temiz, ciddi, düzgün giyinmek şart. Tabii ki bu kriterler işim mahiyetine göre değişir. Satıcılık işi görüşmesi için kot üstü gömlek de olabilir. Prensipte görüşmeyi yapandan bir derece ucuz giyinmek ama daha da ucuz giyinmemek iyi olur.

Askerlik büyük engel, ayrıca lisans mezunu olmamanızda problem ilk tavsiye edeceğim nokta öncelikle İİBF dallarından birinde üniversiteye başlayın böylece askerliği 4 sene ertelersiniz AÖF mantıklı bir tercih olur hem çalışır hem okursunuz. Bahsettiğiniz iş kolları IT ve BT gibi gözüksede sonuçta müşteri kaynaklı part time olarak cv nizi güçlendirmeyi ve çalıştığınız yerlerden bonservis olarak referans engelini aşmayı deneyin. Lisans eğitimi olmuyorsa sertifika programlarını deneyin. İnşallah umduğunuz işi bulursunuz.
  • Paylaş
Teknoloji mağazalarında yaklaşık 10 yıl part time çalışmış biri olarak geleceği olmayan mağazacılık kulvara girmek üzere olduğunuzu baştan söylemeliyim.
Anladığım kadarıyla da Teknoloji mağazaları önceliğiniz.
Evet bu saydığınız mağazaların çoğu referans yöntemiyle çalışırlar.
Size tavsiyem bu mağazaların kendi personeli olmanızdan ziyade ajanslar bünyesinde markaların ürün tanıtım görevlisi (promotör) olmanız.
Promotörlüğün şöyle bir avantajı da vardır. Eğer iyi bir ajanstaysanız günde 9 saat (10:00-19:00 veya 11:00-20:00) çalışırsınız. Part time (cuma-c. Tesi-pazar) veya full time haftanın 6 günü çalışırsınız ve hafta içi Cuma hariç bir gün izin yaparsınız.
Bu tip ajanslar vasıtasıyla teknoloji mağazalarında çalışmaya başladığınızda satış kabiliyetiniz ve müşteri ilişkileriniz iyi ise departman sorumlusuyla konuşup sizi firmaya almasını isteyebilirsiniz.
Kısacası ne yaparsanız yapın ajansla çalışmak her daim mağaza personeli olmaktan iyidir.
Mevzu ajans ismine ihtiyaç duyarsanız bu yazı yorumlarından veya özel mesajdan bilgilendirebilirim.
  • Paylaş
1

Emre, Şu ajanslar konusunu biraz daha detaylı açarmısınız size zahmet.

Önce ne istediğimi ne yapmak istediğimi belirlerim.Zaten bu doğru yapıldığında nasıl bir iş hayatına sahip olacağını belirlemiş olursun.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

322 Görüntülenme5 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları