Bilmek istediğin her şeye ulaş

İş ilanı veren şirketler neden ''şirket bilgileri gizli '' şeklinde ilan verirler?

Kariyer.net ve yenibiris.com gibi sitelerde sıkça karşılaştığım bir şey.Düzenle
Şirket bilgilerinin gizli tutulmasının bazı sebepleri vardır.
  • İlan verilen pozisyonun dolu olması ve o pozisyonda çalışan kişinin haberi olmaması istenmesi.
  • Rakip şirketlerin bu arayıştan haberdar olmasını engellemek.
  • İşe alım sürecindeki dışarıdan gelebilecek etkileri yok etmek.
  • Aynı şirkette çalışanların başvurup başvurmayacağını görmek.
  • Şirketin içinden gelebilecek tepkileri engellemek.
Zaten bir yerde çalışıyorsanız,şirket bilgileri gizli olan bir işe başvurduğunuzda,o şirket kendi çalıştığınız şirketse durum pek hoş olmaz. Bu yüzden aynı sektörde bir işe başvururken bu tarz ilanlara dikkat etmelisiniz. Ama bir yerde çalışmıyorsanız ve iş size cazip geldiyse başvurmakta bir sakınca yoktur.
  • Paylaş
2

Nazende , Bence çalışanına karşı dürüst olmayan işyerinde de çalışılmaz.

Eski Inploider, Tespitleri beğendim böyle düşünmemiştim hiç ama başvuran açısından ne olduğu belli olmayan şirket imajı çiziyorlar.

İş başvurusunda bulunan kişinin adres bilgilerinden kimlik numarasına hobilerinden referans bilgilerine kadar herşeyin istendiği hatta ve hatta dürüstlüğün en önemli koşul olduğunun İK tarafından vurgulandığı bir ortamda, hangi şirkete dahi başvuruda bulunduğumu bilmiyorsam bunun adı kesinlikle profesyonellik değildir. Kaldıki bu ilanı verenlerin hemen hemen hepsinde şu ibare geçer (sektöründeki öncü firmalardan). Yahu sen nasıl büyük firmasınki daha adını veremiyorsun bir söyle bakalım? Ben şahsen bu ilanlara başvuruda bulunmuyorum ve bunu sizede tavsiye ederim.
  • Paylaş
Bilmiyorum.

Bir şirkete başvurmadan önce şirketle ilgili herşeyi araştırırım(en önemlisi referansları). Hatta bir keresinde görüşme sırasında senior developer'da görüşmeye katıldı. İçimden diyorum ki yahu bu adamı bir yerden tanıyorum. İş görüşmesinden sonra aklıma geldi. Linkedin üzerinden profilini incelemiştim :) O derece araştırırım. Bir keresinde de ik firmasından aradılar. Şöyle bir iş var falan filan. Soruyorum firma kim, gizli diyorlar. İyi ozaman ilgilenmiyorum dedim. Hakkında bir fikire sahip olamadığım bir firmayla neden görüşeyim. Kendince haklı sebepleri olabilir ama o da beni ilgilendirmez.
  • Paylaş
O da var tabii de bir de son dönemde bir de sizi görüşmeye çağıran insan kaynakları firmaları da ne aradığını söylemiyor ya, sohbet havasında bir iş görüşmesi yapıyorsunuz, teknik anlamda iş bilirliğinizle ilgili hiç bir değerlendirme yok.
Neden böyle olduğu ile ilgili hiçbir fikrim yok, bana saçma geliyor ama onlara sorarsan kesin çok şık ve trendi bir açıklamaları olacaktır.
  • Paylaş
Çünkü son derece salak İK personeli ile çalışıyorlardır, İnternetteki iş bulma sitelerinde büyük sahtekarlıklar var. Data temini için bu tür aptallıklara başvuruyorlar ve kişisel bilgilerinizi rahatça alıyorlar.

Büyük bir firma gerçekten eleman temin etmek için gizli ilan veriyorsa patronundan çaycısına kadar salaktır ya da firma büyük filan değil aksine dandik ve kötü niyetlidir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

3359 Görüntülenme9 Takipçi5 Yanıt